Արդարադատություն հայկական ձևով
Հայաստանյան հանրությունը 2018թ․ հուլիսից պերմանենտ լարվածության մեջ է, հիմնականում կապված ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատազրկման և դատավարության հետ։ Այս հոդվածում ինքս ձեռնպահ կմնամ Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքին իրավական, առավել ևս քաղաքական գնահատական տալուց, այլ միայն կփորձեմ դիտարկել սույն քրեական գործի նկատմամբ հակադիր կողմերի դիրքորոշումները, հակասություններն ու անհետևողականությունը։
Այսպես, ինչ փաստարկներ են բերում Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցները և հակառակորդները։
1. Ռոբերտ Քոչարյանը Արցախի Հանրապետության առաջին և Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահն է, Արցախի ազատամարտի առանցքային մասնակից, ուստի անընդունելի է նրա նկատմամբ քրեական գործ հարուցելն, առավել ևս ազատազրկելը։ Եվ ընդհանրապես պետության՝ թեկուզ նախկին ղեկավարներին ազատազրկելն ընդունված չէ։ Օրինակներ են բերվում, հիմնականում ԱՊՀ երկրների տարբեր ղեկավարների ճակատագրերից․ Մութալիբով, Էլչիբեյ, Գամսախուրդիա,Սահակաշվիլի, Ակաև, Բակիև, Յանուկովիչ։ Իսկապես, նրանցից ոչ-ոք դատարանի առջև չի կանգնել, հիմնականում, մեղմ ասած, հեռացել են, կամ նրանց փախցրել են: Սակայն, արդյոք միայն ԱՊՀ երկրների՞ն է բնորոշ նախկին ղեկավարներին չդատապարտելու պրակտիկան։ Ի վերջո չդատվեցին նաև կոռուպցիայի և այլ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող ժողովրդավարական երկրների շատ ղեկավարներ նույնպես․ Նիքսոն, Քլինթոն, Շիրակ, Սարկոզի, և միայն Բեռլուսկոնին ենթարկվեց ձևական դատապարտման, սակայն որն էլ այժմ վերադարձել է ակտիվ քաղաքականություն։ Այսինքն՝ նախկին ղեկավարներին դատապարտելու հարցը ոչ միայն իրավական հարթության մեջ է, նաև իրավական երկրներում, այլ նաև քաղաքական ավանդույթների։ Այսինքն՝ իրավական համարվող շատ քաղաքակիրթ երկրներում, երբեմն, բացառիկ դեպքերում քաղաքականությունը, գուցե՝ պետական շահը գերադասվում է արդարադատությունից։ Հավանաբար այս հարցում նշանակություն ունի նաև այսպես կոչված «քաղաքական ակումբների»՝ Եվրոպայի Խորհուրդ, Եվրոպական Միություն, ՆԱՏՕ, ԱՊՀ, ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ, չգրված ավանդույթները, չդատապարտել «ակումբի» թեկուզ նախկին անդամներին, չէ՞ որ նրանք ունեցել են փոխադարձ պաշտոնական, աշխատանքային, տարբեր համաժողովներում հանդիպումներ, ստորագրել համագործակցության պայմանագրեր, ստեղծվել են ինչպես գործընկերային, այնպես էլ երբեմն ջերմ, ընկերական հարաբերություններ։ Եւ հանկարծ պարզվում է․․․ իրենց երեկվա գործընկերը, որին ցուցաբերվել է պաշտոնական ջերմ ընդունելություն, հանցագործ է։ Եւ ի՞նչ երաշխիք, որ նույն պետության նոր ղեկավարը նույնպես ապագայում չի դատապարտվելու։ Ուստի, ինչպե՞ս նրան այսօր ընդունել և վերաբերվել։
Ռոբերտ Քոչարյանի հակառակորդ քաղաքական-հասարակական գործիչների հիմնական փաստարկներն են՝ Քոչարյանը հանցագործ է և պետք է դատվի, անկախ նրանից, թե ինչ պետական բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել և ինչ ավանդ է ունեցել Արցախյան ազատամարտում։ Չէ՞ որ դատապարտվել է նաև Արցախի ազատամարտի այլ առանցքային գործիչներից Սամվել Բաբայանը նույնպես։ Եվ որպես օրինակ են բերում բազմաթիվ այլ երկրների օրինակներ․ Հարավային Կորեա, Իսրայել, Բրազիլիա, Պերու, Եգիպտոս և այլն։ Փաստարկներից է նաև առաջին հայացքից համոզիչ թվացող դրույթը․ որ հաջորդ ղեկավարների համար դաս լինի։ Սակայն նույն Բրազիլիայում, Եգիպտոսում որևէ ղեկավարի դատապարտումը դաս չեղավ հաջորդների համար, նրանցից ոմանք նույնպես դատապարտվեցին։ Էլի ավանդույթի հարց է։
Ըստ Ռոբերտ Քոչարյանի կողմնակիցների՝
2. Ռոբերտ Քոչարյանը 2008 թ․ մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների համար մեղավոր չէ, այն հրահրել է ընդդիմությունը։ Նա կատարել է իր սահմանադրական լիազորությունները և զերծ է պահել երկիրը քաղաքացիական պատերազմից։
ըստ հակառակորդների՝
Ռոբերտ Քոչարյանը հանցագործ է։ Նա մեղսագործ է ինչպես 1998թ, ընտրությունների կեղծիքների, 1999թ․ հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչական ակտի, «Պոպլավոկում» Պողոս Պողոսյանի սպանության և ամենակարևորը՝ 2008թ․ մարտի 1-ին «խաղաղ» ցուցարարներին գնդակահարելու հրաման տալու, ապօրինի հարստանալու համար։ Իհարկե, ցանկալի կլիներ, որ հակառակորդները սույն գործի շրջանակներից դուրս չգային։ Ինչևէ․․․
Այս բոլոր մեղադրանքները հնչեցնողների մեծամասնությունը 1998թ․ ոչ միայն աջակցել է «Տրիումվիրատին» (Վազգեն Սարգսյան, Ռոբերտ Քոչարյան, Սերժ Սարգսյան), պալատական հեղաշրջում իրականացնելուն, այլև ամենաակտիվ մասնակցությունն են ունեցել 1998թ․ արտահերթ նախագահական ընտրություններին ՝ աջակցելով նախագահի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանին, լինելով նրա ընտրական շտաբի անդամներ, քարոզիչներ՝ աչք փակելով, կամ «արդարացնելով» ընտրակեղծիքները։ Հետո ելնելով ստեղծված քաղաքական իրավիճակից կամ չստանալով ակնկալվող պաշտոնը՝ հանկարծ «հիշում են» ընտրակեղծիքները և դառնում հակաքոչարյանական, իհարկե, «մոռանալով» նաև մինչ այդ 95-96թթ․ ընտրակեղծիքների մասին։ Նույնը վերաբերում է 1999թ․ հոկտեմբերի 27-ից հետո քաղաքական զարգացումներին։ Չունենալով որևէ փաստ Ռոբերտ Քոչարյանի մեղսակցության վերաբերյալ, ելնելով զուտ սեփական քաղաքական շահերից, դատավորի կեցվածք ընդունելով՝ Քոչարյանին «դատապարտեցին» հոկտեմբերի 27-ի համար։ Հիշու՞մ եք, թե ինչպես Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը պահանջող գործիչները պաշտոն ստանալուց հետո, դարձան «պետականամետ», իսկ չստացողները․․․
Ինչ վերաբերում է «Պոպլավոկի» դեպքին, այն որևէ արդարացում չունի։ Բայց․․․ «Պոպլավոկի» դեպքի դեմ «պայքարողները», չգիտես ինչու, «մոռանում» են 90-ական թվականների պատվիրված սպանությունների մասին։ Եվ եթե «Պոպլավոկի» դեպքում, ամենայն հավանականությամբ, Ռոբերտ Քոչարյանն իր թիկնապահին հրահանգ է տվել (քիչ հավանական է թիկնապահի ինքնագործունեությունը) «կարգի հրավիրել», և ոչ թե սպանել Պողոս Պողոսյանին, որն էլ չափն անցել է, ապա 90-ականներին, ապացուցված է, որ հստակ հրահանգ է տրվել սպանել Ղանդիլյանին, Սուքիասյանին և մյուսներին։ Երկու դեպքում էլ գործել է 90-ականների՝ յուրայիններն անձեռնմխելի են սկզբունքը, որի հիմնական պատճառն էլ 1995թ․ պարտադրված ՀՀ Սահմանադրությունն է, որով թաղվեց դատական համակարգը՝ դառնալով նախագահին կից կառույց։ Բայց հայաստանյան «սկզբունքային» գործիչները սևեռվել են միայն «Պոպլավոկի» վրա։
Եվ վերջապես, Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը վերաբերում է կոնկրետ 2008թ․ մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերի հետ կապված իրադարձություններին, և, կարծում եմ, քննարկումները պետք է ընթանան միմիայն այս մեղադրանքի շրջանակներում։
Քաղաքական գործիչների հնչեցրած «Քոչարյանն անմեղ է» կամ «Քոչարյանը հանցագործ է» կարգախոսները դնենք մի կողմ։ Նրանց մեծամասնությունը վաղն իսկ, ըստ սեփական, անձնական շահերի, սահուն կերպով հակառակ կարգախոսը կընդունի։ Կուզենայի անդրադառնալ հանրության ընկալումներին, առավել ևս քաղաքացիական ակտիվիստների դիրքորոշումներին։ Ի վերջո, ի տարբերություն հասարակության, որը, որպես կանոն, պարզունակ քարոզչության ազդեցության տակ է, քաղաքացիական գործիչները հանրության առավել առաջադեմ դեմքերը պետք է լինեն և հաճախ շարժվեն հոսանքին հակառակ։ Այս օրերին դատարանի առջև ընթանում են հակընդդեմ հավաքներ Ռ․ Քոչարյանի կողմնակիցների և հակառակորդների կողմից։ Իհարկե, իրավական երկրներում անընդունելի է դատարանի վրա ոչ միայն գործադիր իշխանության, նաև հասարակության ճնշումները։ Սակայն Հայաստանում դատարանների նկատմամբ անվստահության պայմաններում, որպես հակակշիռ գործադիրի, միշտ էլ փորձեր են արվել ազդել դատական որոշումների վրա։ Դատարանի շուրջ հավաքված երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են «կազմակերպված», «ուղղորդված», «կաշառված» լինելու մեջ։ Մի կողմ դնենք Քոչարյանի կողմնակից ցուցարարներին, որոնց հավաքն, իհարկե, կազմակերպված է Քոչարյանի հարազատների և կողմնակիցների կողմից։ Բայց, արդյոք այլ ուժերի կողմից նույնպես կազմակերպվա՞ծ չեն հակընդդեմ հավաքները, որոնց մեջ հայտնվում են նաև «չեզոք», «անկախ» վերլուծաբան գործիչներ։ Եվ ինձ համար, մեղմ ասած, ամենաանընդունելին սույն գործիչների բառապաշարն ու պարզած կարգախոսներն են․ «Ռոբ մարդասպան, հոկտեմբերի 27, մարտի 1», «Ցմահ» և այլն։ Եվ ամենասարսափելին՝ այս ցուցանակները տալիս են երեխաների ձեռքը, թունավորելով մանուկ հոգիները։ Իսկ թե՛ հավաքների ելույթներում, թե՛ սոցիալական ցանցերում ինչպիսի հայհոյանքներով և լուտանքներով են «հերոսանում» սույն բարեկիրթ, վերլուծական խորը ձիրք ունեցող, անկախ գործիչները անհարմար է նույնիսկ մեջբերել։ Երեկ լսում էի երկու իրավապաշտպանների զրույցը։ Երկուսն էլ, հեգնական ժպիտները դեմքերին, Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրում էին աշխարհի բոլոր մեղքերի մեջ և պահանջում դատարանից նրան խստորեն դատապարտել։ Վերջերս զրուցում էի Հայաստանում ճանաչված ազատական քաղաքական-հասարակական գործիչի հետ։ Համարյա բառացի մեջբերեմ նրա խոսքերը․
«Ինձ բացարձակապես չի հետաքրքրում, թե Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված մեղադրանքը հիմնավոր է, թե՞ ոչ։ Նա հանցագործ է և պետք է նստի»։
Դժբախտաբար այս մտածողությունն է գերիշխում հայկական քաղաքացիական անձանցից շատերի ուղեղներում։ Համոզված եմ, որ սույն գործիչներից ոմանք ուղղակի քարոզչության ազդեցության տակ են, ոմանք, թերևս իրավիճակը գիտակցելով, տուրք են տալիս ամբոխային մտածողությանը՝ դառնալով նրա հերոսներից, և վերջապես, ոմանք ներքին հույս են փայփայում, որ աչքի ընկնելով՝ գուցե իրենց վերևներում նկատեն և մի պաշտոն առաջարկեն։ Եւ այս գործիչները տարբեր հարթակներում կուրծք են ծեծում ժողովրդավարական, իրավական պետություն կառուցելու համար։ Չեմ հավատում։
Իսկ ի՞նչ պետք է պահանջեն, իրապես անկախ, գիտակից քաղաքացիական գործիչները․
- Եթե այսինչ անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ, անկախ նրա նախկին կամ ներկա զբաղեցրած պաշտոնից, անկախ նրա՝ պետությանը մատուցած ծառայությունից, անկախ տարբեր պետությունների ղեկավարների, միջազգային «քաղաքական ակումբների» վերաբերմունքից, պահանջում ենք ոչ ընտրովի արդարադատություն, և միայն արդար դատավարություն։ Մենք հետևելու ենք դատական գործընթացին՝ ելնելով արդար դատավարության սկզբունքներից, վերլուծելու ենք կողմերի փաստարկներն ու ըստ այդմ՝ հետևություն անելու և իրավաքաղաքական գնահատական տալու դատավարությանը։
Հ․Գ․ Վերափոխելով Անգլիայի վարչապետ Հենրի Թեմփլ Պալմերոնի (1855-1865թթ.) հայտնի խոսքերը՝ «Մենք չունենք հավերժական դաշնակիցներ և հավերժական թշնամիներ, հավերժական և հաստատուն են մեր պետական շահերը», հայկական իրականություն՝ կունենանք․ «Մենք չունենք հավերժական դաշնակիցներ և թշնամիներ, հավերժական և հաստատուն են միայն մեր անձնական շահերը»։

Правосудие по-армянски
Начиная с июля 2018 года армянское общество находится в состоянии перманентой напряженности, вызванной в основном заключением под стражу второго президента Роберта Кочаряна и судебным процессом по его делу.
В этой статье я воздержусь от правовых, а тем более от политических оценок обвинениям, предъявленным Роберту Кочаряну, и попытаюсь рассмотреть только позиции, противоречия и непоследовательность противоположных сторон в отношении данного уголовного дела
Итак, какие аргументы приводят сторонники и противники Роберта Кочаряна.
1. Роберт Кочарян – первый президент Республики Арцах и второй президент Республики Армения, ключевой участник Арцахской войны, поэтому возбуждение против него уголовного дела, а тем более заключение его под стражу неприемлемо. И вообще, лишать свободы руководителей государства, пусть даже бывших, не принято. В пример приводятся в основном судьбы разнличых руководителей стран СНГ: Муталибов, Эльчибей, Гамсахурдия, Саакашвили, Акаев, Бакин, Янукович. Действительно, никто из них не предстал перед судом. Они в основном, мягко говоря, ушли или им помогли убежать. Но разве отказ от осуждения бывших руководителей присущ только странам СНГ? В конце концов, не были осуждены и обвинявшиеся в коррупции и других преступлениях многие руководители демократических государств: Никсон, Клинтон, Ширак, Саркози. И только Берлускони был формально осужден, но и он уже вернулся в активную политику. То есть вопрос осуждения бывших руководителей лежит не только в правовой плоскости, но и в плоскости политических традиций. Это значит, что во многих считающихся правовыми цивилизованных странах политика, возможно, государственные интересы в исключительных случаях оказываются предпочтительнее правосудия. В этом вопросе значение имеют, по всей видимости, неписаные традиции так называемых “политических клубов” – Совета Европы, НАТО, СНГ, ЕАЭС, ОДКБ: не осуждать членов “клуба”, пусть даже бывших, ведь они имели взаимные официальные, рабочие встречи на различных форумах, подписывали договоры о сотрудничестве, между ними формировались как партнерские, так и порой теплые дружеские отношения. И вдруг выясняется, что их вчерашний партнер, которому оказывался теплый официальный прием, преступник. И какая гарантия, что новый руководитель государства в будущем тоже не будет осужден? А потому как к нему относиться сегодня?
Считающие себя противниками Роберта Кочаряна общественные и политические деятели приводят следующие аргументы: Кочарян – преступник и должен быть осужден, независимо от того, какие высокие должности он занимал и какой вклад внес в войну за освобождение Арцаха. Ведь был осужден и другой ключевой участник освободительной войны – Самвел Бабаян. Эти деятели приводят в пример целый ряд стран – Южная Корея, Израиль, Бразилия, Перу, Египет и др. Ссылаются и на кажущийся на первый взляд убедительным аргумент о том, что это станет уроком для последующих руководителей. Однако в той же Бразилии или Египте осуждение того или иного руководителя не стало уроком для их преемников. Некоторые из них тоже были осуждены. И это тоже вопрос традиции.
2. По мнению сторонников Роберта Кочаряна, он не виновен в трагических событиях 1 марта 2008 года. Эти события спровоцировала опопзиция. Он выполнял предусмотренные Конституцией свои полномочия и оградил страну от гражданской войны.
По мнению противников, Роберт Кочарян – преступник. Он виновен в осуществлении фальсификаций во время выборов 1998 г., в теракте 27 октября, в убийстве Погоса Погосяна в ереванском кафе “Поплавок” и самое главное - в отдаче приказа о расстреле “мирных” демонстрантов 1 марта 2008 г., незаконном обогащении. Конечно, было бы желательно, чтобы противники не выходили за рамки данного дела. Ну да ладно…
Большинство высказывающих эти обвинения в 1998 году не только поддерживало “триумвират” (Вазген Саргсян, Роберт Кочарян, Серж Саргсян) в вопросе осуществления дворцовых переворотов, но и самым активным образом участвовало во внеочередных президентских выборах 1998 года, поддержав кандидата в президенты Роберта Кочаряна, участвуя в работе его предвыборного штаба, предвыборной агитации, закрывая глаза на фальсификации в ходе выборов или “оправдывая” их.
Потом, исходя из сложившейся политической ситуации или не получив ожидаемую должность, эти люди вдруг “вспомнили” о фальсификациях и стали антиКочарянистами, “забыв”, конечно, о фальсификациях 1995-96 гг. То же самое можно сказать о политических процессах после 27 октября 1999 г. Не имея какого-либо факта виновности Роберта Кочаряна, исходя лишь из собственных политических интересов, они встали в позу судей и “обвинили” Кочаряна в теракте 27 октября. Помните, как требовавшие отставки Роберта Кочаряна деятели, получив должности, стали “прогосударственными”, а не получившие…
Что касается случая в “Поплавке”, то он не имеет никакого оправдания. Но…. Те, кто выступал против произошедшего в “Поплавке”, почему-то забыли о заказных убийствах в 90-е годы. И если в “Поплавке” Роберт Кочарян, по всей видимости, отдал своему телохранителю распоряжение (самодеятельность телохранителя маловероятна) “призвать к порядку”, а не убивать Погоса Погосяна, но тот перестарался, то в 90-е годы, как уже доказано, отдавались четкие поручения убить Кандиляна, Сукиасяна и других. В обоих случаях действовал принцип неприкосновенности своих. Основной причиной появления этого принципа стала навязанная в 1995 году Конституция РА, которая похоронила судебную систему, сделав ее структурой при президенте. Однако “принципиальные” армянские деятели “сосредоточились” только на случае в “Поплавке”.
И еще. Предъявленное Роберту Кочаряну обвинение касается конкретно трагических событий 1 марта 2008 г., и я думаю, что обсуждения должны вестись только в рамках этого обвинения.
Оставим в стороне озвучиваемые политичеыскими деятелями лозунги “Кочарян невиновен” или “Кочарян – преступник”. Большинство их уже завтра, исходя из личных интересов, плавно возьмет на вооружение противоположный лозунг. Мне бы хотелось коснуться восприятия общественности и особенно позиции гражданских активистов. В конце концов, в отличие от общественности, котораая, как правило, находится под влиянием примитивной пропаганды, гражданские активисты должны быть наиболее прогрессивными представителями общества и зачастую идти против течения. В эти дни перед зданием суда проходят акции противостоящих друг другу сторонников и противников Р.Кочаряна. Конечно, в правовых странах воздействие на суд не только со стороноы исполнительной власти, но и со стороны общественности, недопустимо. Однако в условиях существующего в Армении недоверия к судам в качестве противовеса исполнительной власти всегда предпринимались попытки влиять на принятие судебных решений.
Собирающиеся перед зданием суда обе стороны обвиняют друг друга в “организованныых действиях”, “управляемости”, “подкупе”. Оставим в стороне поддерживающих Кочаряна пикетчиков, акции которых, конечно же, организуются родственниками и сторонниками Кочаряна. А разве противоположные акции не организованы другими силами, в рядах которых появляются и “нейтральные”, “независимые” деятели-аналитики?
Для меня самым, мягко говоря, неприемлемым являются лексикон и лозунги этих деятелей: “Роб – убийца: 1 марта, 27 октября”, “Пожизненный срок” и т.д. Но самое ужасное, что плакаты с такими надписями, дают детям, отравляя тем самым детские души. Ну а ругань, которая звучит в выступлениях и появляется на страницах в социальных сетях пытающихся выглядеть “героями” этих благочестивых, обладающих глубокими знаниями и аналитическими способностями независимых деятелей, даже трудно цитировать. Вчера я слушал беседу двух правозащитников. Оба, иронично улыбаясь, обвиняли Роберта Кочаряна во всех происходящих в мире бедах и требовали от суда сурового наказания для него. Недавно я беседовал с известным в Армении либеральным политическим и общественным деятелем. Дословно приведу его слова: “Меня абсолютно не интересует, обоснованно или нет предъявленное Кочаряну обвинение. Он преступник и должен сидеть”.
К сожалению, именно такое мышление характерно для многих гражданских лиц в Армении. Я убежден, что некоторые из них находятся под влиянием пропаганды, другие, разбираясь в ситуации, принимают мышление толпы, становясь ее героями, и, наконец, третьи лелеют надежду на то, что смогут выделиться, что их заметят в верхах и назначат на какую-нибудь должность. И эти деятели на различных площадках из кожи вон лезут, чтобы доказать свою приверженность строительству демократического, правового государства. Не верю.
А что же должны требовать по-настоящему независимые сознательные гражданские деятели?
Если против того или иного лица возбуждается уголовное дело, то, независимо от того, какие должности он занимал в прошлом или занимает сейчас, независимо от его заслуг перед государством, независимо от отношения к нему со стороны руководителей различных государств, международных “политических клубов”, требуем неизбирательного правосудия и справедливого судебного процесса. Мы будем следить за судебным процессм, исходя из принципов справедливого правосудия, будем анализировать аргументы сторон и в соответствии с ними делать выводы, давать правовую и политическую оценку судебному процессу.
P.S. Если переиначить известное выражение премьер-министра Англии Генри Джона Темпла Палмерстона – “ У Англии нет вечных союзников и постоянных врагов — вечны и постоянны ее интересы” – применительно к армянской действительности, то можно сказать так: “У нас нет вечных союзников и постоянных врагов – вечны и постоянны только наши личные интересы”.