Նիկոլ Փաշինյան․ «Առավոտյան ժամը 08.30-ից արգելափակում ենք հանրապետության՝ առանց բացառության բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը»
Քիչ առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում։ Նա կոչ է անում առավոտյան ժամը 08.30-ից արգելափակել հանրապետության բոլոր դատարանների ելքերն ու մուտքերը։
Ժամեր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ վաղը հանդես է գալու կարեւոր հայտարարությամբ՝ դատաիրավական համակարգում հաստատված իրավիճակի եւ այս ասպարեզում եւս ժողովրդի իշխանությունը հաստատելու մասին:

Pashinyan to People: Block the Courts and Demand an Independent Judiciary
Pashinyan, in his post, says the move is to exert public pressure on the courts and judges in a demand for an independent judiciary and accountability.
The prime minister disagrees with a recent Yerevan court decision to release ex-Armenian President Robert Kocharyan on bail pending his trial on charges of bribe taking while in office and usurping state power during the March 2008 post-election protests.
Artsakh President Bako Sahakyan and former Artsakh President Arkadi Ghukasyan each put up AMD 500,000 for the release of Kocharyan from pre-trial detention and personallyguaranteed that Kocharyan would act responsibly when released.
Pashinyan says he will make a public announcement tomorrow on the state of the judiciary in Armenia.