Բակո Սահակյան. «Հարցադրումները, որոնք հղվել են ինձ, եղել են շատ անկեղծ ու ազնիվ»
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի և «Իմ քայլը» խմբակցության երկու ժամ տևած դռնփակ հանդիպումն ավարտվեց։
Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում Բ. Սահակյանն ասաց, որ քննարկել են բոլոր հարցերը, որոնք առաջնահերթություն են համարվում։
«Ես նաև շնորհակալություն եմ հայտնել «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար տիկին Մակունցին, որովհետև մենք հնարավորություն ենք ունեցել գրեթե բոլոր հարցերին անդրադառնալու, և այդ առումով խիստ կարևոր եմ համարում այսօրվա հանդիպումը։ Հարցադրումները, որոնք հղվել են ինձ, եղել են շատ անկեղծ ու ազնիվ, և իմ անկեղծությամբ ու ազնվությամբ փորձել եմ հնչեցնել իմ մոտեցումները»,- ասաց նա։
Արցախի նախագահի խոսքով՝ անդրադարձ է եղել անվտանգության համակարգին, միջխորհրդարանական համագործակցությանը, բանակցային գործընթացին, տնտեսությանը և այլ հարցերին։
Դիտարկմանը, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է այն մասին, որ պետք է ԱԺ-ում ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծվի, որը կուսումնասիրի ապրիլյան պատերազմի դեպքերը, ինքն ինչ կարծիք ունի այդ մասին, վերջինս արձագանքեց.
«Ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ ռազմական դատախազության կողմից հարուցվել է քրեական գործ Ադրբեջանի նկատմամբ։ Վարչապետը իրավասու է այդպիսի հանձնաժողով ստեղծելու։ Իմ տեսակետն այն է, որ ցանկալի է նման հանձնաժողովներում ներգրավված լինեն մարդիկ, ովքեր մասնագիտորեն ի վիճակի են իրենց ծառայությամբ օգնելու, որ եթե կան չբացահայտված բաներ, բացահայտվեն»։

Бако Саакян: “Мне были заданы очень искренние и честные вопросы”
Вчера состоялась встреча за закрытыми дверями президента Республики Арцах Бако Саакяна и депутатов фракции “Мой шаг” Национального Собрания Армении.
По завершнеии встречи Б.Саакян сообщил журналистам, что обсуждались все те вопросы, которые считаются приоритетными.
“Хочу выразить благодарность руководителю фракции “Мой шаг” госпоже Макунц, так как мы имели возможность коснуться почти всех вопросов. И в этом плане сегодняшнюю встречу я считаю крайне важной. Мне были заданы очень искренние и честные вопросы, и я попытался со всей искренностью и честностью изложить свои подходы”,- сказал президент Арцаха.
По словам Бако Саакяна, обсуждались вопросы, касающиеся системы безопасности, межпарламентского сотрудничества, переговорного процесса, экономики и т.д.
На просьбу высказать мнение о предложении премьер-министра Никола Пашиняна сформировать временную парламентскую комиссию по изучению событий. связанных с апрельской войной, Б.Саакян сказал: “Во время апрельских событий военная прокуратура возбудила уголовное дело против Азербайджана. Премьер-министр вправе создать такую комиссию. Моя точка зрения заключается в том, что в такую комиссию желательно включить людей, которые благодаря своему профессионализму помогут раскрыть то, что не было раскрыто”.