Լևոն Երանոսյան. «Ոստիկանության գործողությունների արդյունքում է հնարավոր եղել ապահովել իշխանության խաղաղ և անցնցում փոխանցումը»
Ոստիկանության ներքին զորքերի նախկին հրամանատար Լևոն Երանոսյանը կարծում է, որ 2018 թվականին հեղափոխությունը հնարավոր է եղել իրականացնել ոստիկանության գործողությունների արդյունքում:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Հարություն Մանուկյանի, քիչ առաջ մեկնարկեց Երանոսյանի գործի քննությունը: Վերջինս լրագրողների հարցերին չպատասխանեց, սակայն նրա պաշտպան Տիգրան Սաֆարյանը լրագրողներին փոխանցեց Երանոսյանի գրավոր դիրքորոշումն իր մեղադրանքի մասին:
«Ես՝ գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Երանոսյանս, հանրությանը տեղեկացնում եմ, որ առաջադրված մեղադրանքը չեմ ընդունում անհիմն լինելու պատճառով: Ինչպես իմ ծառայության ողջ ընթացքում, այնպես էլ 2018 թվականի ապրիլի 16-ին և 22-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ընթացքում գործել եմ բացառապես ծառայելով Հայաատանի ազգային և պետական շահերին:
Նշված իրադարձությունների ժամանակ ՀՀ ոստիկանության գործողությունները ընդհանրապես և իմ գործողությունները՝ մասնավորապես, եղել են իրավաչափ և ստեղծված իրադրությանը լիովին համաչափ: Այդ գործողություններով կանխվել են զանգվածային բախումները ցուցարարների և ոստիկանության ուժերի միջև, իսկ նման գործողությունների չդիմելու դեպքում նույնիսկ դժվար է պատկերացնել, թե ինչ հետևանքների առաջ կարող էր կանգնած լինել մեր պետությունը: Ոստիկանության գործողությունների արդյունքում և դրանց շնորհիվ է հնարավոր եղել ապահովել իշխանության խաղաղ և անցնցում փոխանցումը. մի փաստ, որը հնարավոր չէ հերքել անաչառ լինելու դեպքում»,- գրել է Լևոն Երանոսյանը:
Նշենք՝ Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, հատուկ միջոցների գործադրմամբ, դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ։ Երանոսյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հանրորեն վտանգավոր արարքների կատարման համար նրան մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով:
Ըստ մեղադրանքի` Լևոն Երանոսյանը, հատուկ միջոցների գործադրման անհրաժեշտություն առաջացնող իրադրություններում գործելու ունակությունը որոշող ստուգումներ անցած չլինելով, չունենալով հատուկ որակավորում և դրանով իսկ պայմանավորված` չունենալով լուսաձայնային հատուկ միջոցներ ստանալու և անձամբ գործադրելու լիազորություն, դրանց կիրառման համար թույլատրելի չափանիշների խախտմամբ, 2018 թվականի ապրիլի 16-ին և 22-ին՝ Երևան քաղաքում անցկացված բողոքի զանգվածային ակցիաների ժամանակ, ցուցարարների նկատմամբ գործադրել է ընդհանուր առմամբ 8 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակ, ինչի հետևանքով 2 տասնյակից ավելի անձանց առողջությանը պատճառվել է տարբեր աստիճանի, այդ թվում` ծանր և միջին ծանրության վնաս:
Լևոն Երանոսյանի կողմից հատուկ միջոցների գործադրման հետևանքով Բաղրամյան պողոտայում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության զորքերի զինծառայողներից 6 հոգի նույնպես ստացել է մարմնական վնասվածքներ:

Левон Ераносян: “В результате действий полиции удалось обеспечить мирную, без потрясений передачу власти”
В ереванском суде общей юрисдикции под председательством судьи Арутюна Манукяна немногим ранее началось заседание по делу Л.Ераносяна. Последний отказался отвечать на вопросы журналистов, однако его защитник Тигран Сафарян зачитал для них изложенную в письменной форме позицию своего позащитного по предъявленному ему обвинению.  Ераносян, в частности, отмечает, что не признает предъявленное ему обвинение из-за его необоснованности. Кроме того, подчеркивает, что во время событий 16 и 22 апреля 2018 г. в Ереване он своими действиями “служил национальным и государственным интересам”, что в указанныые дни действия полиции РА были правомерными и соразмерными сложившейся ситуации. Благодаря этим действиям удалось предотвратить массовые беспорядки, столкновения между демонстрантами и полицейскими. По утверждению Л.Ераносяна, если б такие действия не были осуществлены, трудно представить, с какими последствиями могло столкнуться наше государство. “Благодаря действиям полиции удалось обеспечить мирную, без потрсений передачу власти”,- пишет Левон Ераносян.
Отметим, что бывшему командующему внутренними войсками Полиции вменяется в вину осуществление таких действий с применением спецсредств, которые явно выходили за рамки его полномочий и причинили существенный ущерб правам и законным интересам граждан, а также вызвали по неосторожности тяжелые последствия. В отношении Ераносяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Согласно обвинению, во время массовых акций протеста 16 и 22 апреля 2018 г. в Ереване Левон Ераносян использовал против участников акций в общей сложности 8  светошумовых гранат типа “Заря”, вследствие чего здоровью более двух десятков граждан был причинен средней степени и тяжкий вред.
Вследствие применения Ераносяном спецсредств телесные повреждения получили также шестеро служащих войск полиции, несших дежурство на проспекте Баграмяна.