Հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունը Ռոման Ուդոտի ձերբակալման վերաբերյալ
Ոստիկանության աշխատակիցների կողմից մայիսի 20-ին ձերբակալվել է Ռուսաստանում գործող «Գոլոս» շարժման խորհրդի անդամ Ռոման Ուդոտը: Նրա նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ՝ անցյալ տարվա մարտին «Շերեմետևո» օդանավակայանում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ, երբ նա, արձագանքելով «ՆՏՎ» լրագրողուհու անհարիր պահվածքին և հարցերին, վերցրել է նրա հեռախոսը: Ռ. Ուդոտը դիմել է ոստիկանություն և հայտարարություն տվել հետապնդման և մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության խախտման վերաբերյալ: Թղթակիցն իր հերթին ներկայացրել է հաղորդում հեռախոսի գողության մասին: Արդյունքում, «ՆՏՎ» հեռուստաընկերության թղթակիցների դիմումի համաձայն ոստիկանությունը քրեական գործ է հարուցել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 119-րդ հոդվածով (սպանության կամ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու սպառնալիք): Ռոման Ուդոտը չի ընդունում իր մեղքը:
Հարկ է նշել, որ այս միջադեպին նախորդել են պարբերական հետապնդումները Ռոմանի նկատմամբ, գիշերային զանգերը և սպառնալիքներն՝ ուղղված նրա ծնողներին, որոնք տեղ են գտել «ՆՏՎ»-ի ֆիլմերում ստահոդ լուրերի տարածման արդյունքում: Իրենց լրագրող ներկայացնող մարդիկ, որոնք ամենայն հավանականությամբ կապված են հատուկ ծառայությունների հետ, դարաններ լարելով՝ հոգեբանական ճնշման են ենթարկել նաև Ռոմանի անչափահաս երեխային:
Ռոման Ուդոտը Ռուսաստանի Դաշնությունում ընտրությունների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող շարժման ամենահայտնի ակտիվիստներից է: Տարիներ շարունակ նա բացահայտել և վավերագրել է բազմաթիվ ընտրախախտումներ ինչպե՛ս Ռուսաստանում, այնպե՛ս էլ այլ երկրներում: Հայաստանում Ռ.Ուդոտը բացահայտել է 2015թ. սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի կեղծարարությունը (տես հավելված 1): Ներկայումս Ռ.Ուդոտը ընտրական վիճակագրության միջազգայնորեն ճանաչված լավագույն փորձագետներից է, որը հանդիսանում է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի մի քանի մեթոդական նյութերի համահեղինակ:
Մենք՝ Հայաստանում և Հայաստանի սահմաններից դուրս ընտրությունների դիտորդություն իրականացնող ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս, անթույլատրելի ենք համարում Ռ.Ուդոտի նկատմամբ հետապնդումները և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ սպառնալիքները:
Միանալով «Գոլոս» դիտորդական շարժման հայտարարությանը՝ կոչ ենք անում ՌԴ Կառավարությանը և իրավապահ մարմիններին անհապաղ ազատ արձակել Ռ.Ուդոտին և վերացնել նրա նկատմամբ անհիմն մեղադրանքները:
Կոչ ենք անում մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին աչալուրջ լինել ինչպես ակտիվիստի դեմ հարուցված քրեական գործի ընթացքի, այնպես էլ նրա ընտանիքի նկատմամբ հնչող սպառնալիքների կանխարգելման նկատմամբ:

Заявление общественных организаций по поводу задержания Романа Удота
20 мая сотрудниками полиции в Москве был задержан член Совета действующего в России движения «Голос» Роман Удот. В отношении него возбуждено уголовное дело, связанное с инцидентом в аэропорту Шереметьево в марте прошлого года, когда он, в ответ на неподобающее поведение и вопросы журналистки «НТВ», отобрал у нее телефон. Р. Удот обратился в полицию и написал заявление о преследовании и нарушении неприкосновенности частной жизни. Корреспондентка, в свою очередь, написала ответное заявление о краже телефона. В итоге, на основании заявления корреспондентов телекомпании «НТВ», полиция возбудила уголовное дело по статье 119 УК РФ (угроза убийством или причинением тяжкого вреда здоровью). Роман Удот не признает свою вину.
Следует отметить, что данному инциденту предшествовали регулярные преследования Романа, адресованные его родителям ночные звонки и угрозы, спровоцированные распространением ложной информации в фильмах «НТВ». Выдающие себя за журналистов люди, которые по всей вероятности связаны со спецслужбами, оказывали психологическое давление и на несовершеннолетнего ребенка Романа, устраивая ему засады.
Роман Удот — один из известнейших активистов наблюдательского движения в Российской Федерации. На протяжении многих лет он выявлял и документировал многочисленные нарушения на выборах как в России, так и в других странах. В 2015 году Роман Удот выявил факты фальсификации (приложение 1) на референдуме по конституционным поправкам в Армении. В настоящее время Р.Удот является одним из лучших специалистов по электоральной статистике, признанный на международном уровне, соавтором ряда методических материалов БДИПЧ ОБСЕ.
Мы, нижеподписавшиеся общественные организации Армении, наблюдающие за выборами в Армении и за рубежом, считаем недопустимым преследование Р. Удота и угрозы в адрес членов его семьи.
Присоединяясь к заявлению наблюдательного движения «Голос», мы призываем Правительство РФ и правоохранительные органы немедленно освободить Р. Удота и снять с него необоснованные обвинения.
Мы призываем международные организации, занимающиеся вопросами защиты прав человека, проявлять бдительность как в отношении процесса уголовного дела, возбужденного в отношении активиста, так и в отношении предупреждения угроз, звучащих в адрес его семьи.
- Антикоррупционный центр Транспаренси Интернешнл, коалиция “Аканатес” (Очевидец)
- Ванадзорский офис Хельсинской гражданской асамблеи, Коалиция “Анках диторд” (Независимый наблюдатель)