Կարճևանի բնակիչները Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի դեմ բողոքի ակցիա են իրականացնում
Սյունիքի մարզի Կարճևան համայնքի բնակիչներն այս պահին բողոքի ակցիա են իրականացնում գյուղում՝ ընդդեմ Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի։
Ինչպես «Հետք»-ին հայտնեց բնակիչների շահերը ներկայացնող փաստաբան Մարիամ Աբրահամյանը, բնակիչները կոմբինատի ղեկավարությունից պահանջում են գործունեությունը ծավալել՝ բնապահպանական նորմերը պահպանելով։ Փաստաբանի խոսքով՝ կոմբինատի շահագործման ընթացքում արտանետված նյութերը վնասում են գյուղացիների այգիները, նրանց բերքը փչանում է։ Բացի այդ, բնակիչները բողոքում են կոմբինատի՝ իրենց վրա ունեցած ազդեցությունից։ Ըստ փաստաբանի՝ նրանք պարտադրված շնչում են արտանետված փոշին, խմում կեղտոտված ջուր։
«Բնակիչները ընդամենը ցանկանում են, որ կոմբինատն օրենքի պահանջների պահպանմամբ աշխատի և շրջակա միջավայրը չվնասի»,- ասաց Մարիամ Աբրահամյանը։
Փաստաբանը նաև նշեց, որ Կարճևանի բնակիչները 2012 թվականից բազմիցս դիմել են «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ին՝ պահանջելով գործունեություն ծավալել բնապահպանական նորմերը պահպանելով, չվնասելով իրենց այգիները, իսկ պատճառված վնասը վերականգնել։ Սակայն, ըստ Մարիամ Աբրահամյանի, կոմբինատից հայտնում են՝ բնակիչները պետք է ապացուցեն, որ իրենց գործունեությունը վնասում է տեղի այգիները։

Жители Карчевана протестуют против Агаракского медно-молибденового комбината
Жители общины Карчеван Сюникской области в эти минуты проводят акцию протеста против Агаракского медно-молибденового комбината.
Как сообщила Hetq.am представляющая интересы местных жителей адвокат Мариам Абрамян, карчеванцы требуют от руководства комбината осуществлять деяятельность в соответствии с экологическими нормами. По словам адвоката, выбросы от эксплуатации предриятия наносят вред садам и урожаю местных жителей. Кроме того, карчеванцы жалуются и на то, что работа комбината плохо влияет на их здоровье, так как они вынуждены вдыхать ядовитую пыль и пить отравленную воду.
“Жители хотят, чтобы комбинат работал в соответствии с требованиями закона и не причинял ущерб окружающей среде”,- отметила Мариам Абрамян.
С требованиями соблюдать экологические нормы, не причинять вред их садам, а в случае причинения – возмещать ущерб жители Карчевана обращаются к руководству Агаракского медно-молибденового комбината с 2012 года. Однако, по словам адвоката, представители предприятия заявляют, что жители должны доказать, что деятельность Агаркского комбината причиняет ущерб их садам.