Ովքեր են «տիրացել» Օղակաձև զբոսայգուն․ մաս 1
«Հետքը» ձեռք է բերել 57 մասնավոր ընկերությունների և Երևանի քաղաքապետարանի միջև կնքված պայմանագրերը՝ Օղակաձև զբոսայգում սեփականաշնորհման, կառուցապատման և վարձակալության վերաբերյալ։ Այդ փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից հստակ երևում է, թե որ թվականին որ պաշտոնյաներն են, օգտվելով իրենց լծակներից, «տիրացել» այգու տարածքին՝ երկարաժամկետ պայմանագրերի միջոցով։
Մեր ուսումնասիրության արդյունքը կներկայացնենք մաս-մաս՝ ըստ այգու գոտիականության։ Այս անգամ կանդրադառնանք զբոսայգու 1-ին հատվածը սեփականաշնորհողներին և կառուցապատողներին։
Օղակաձև զբոսայգու առաջին հատվածի հողատարածքները տրամադրվել են երեք ընկերությունների՝ «Նուշիկյան ասոցիացիա» ՍՊԸ-ին, «Կարմիր առագաստներ» ՍՊԸ-ին, «Կամեյա» ՍՊԸ-ին և Նժդեհ Գեղագուլյանին:
«Նուշիկյան ասոցիացիան» պետք է կանաչապատեր, բայց բետոնապատել է այգու՝ իր վարձակալած տարածքը
Օղակաձև զբոսայգու առաջին գոտու ամենամեծ տարածքը հատկացվել է «Նուշիկյան ասոցիացիա» ՍՊԸ-ին՝ որպես սրճարան, տաղավար, բարեկարգման և կանաչապատման տարածք։ Ընկերության 100 տոկոս բաժնետերը ՀՀԿ խմբակցության նախկին պատգամավոր Գարեգին Նուշիկյանն է։
Նուշիկյանը ամսական 500 դրամ է վճարում Երևանի կենտրոնում գտնվող սրճարանային տարածքի 1 քմ-ի դիմաց։ Նույն հատվածում տաղավարային տարածքի 1 քմ-ի դիմաց վճարում է ամսական 250 դրամ։ Վարձակալած տարածքի ամենամեծ կտորը ձևակերպված է որպես «բարեկարգման և կանաչապատման հատված», որի 1 քմ-ի դիմաց Գարեգին Նուշիկյանի ընկերությունն ամսական վճարում է 150 դրամ։ Վարձակալության վերոնշյալ գները սահմանվել են նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի օրոք՝ ավագանու 2015 թվականի դեկտեմբերի 23-ի հ.451-Ն որոշմամբ։
Ըստ «Նուշիկյան ասոցիացիա»-ի և քաղաքապետարանի միջև կնքված (12 ապրիլ, 2017) հողամասի վարձակալության մասին պայմանագրի` ընկերությանը վարձակալությամբ է տրվել ընդհանուր առմամբ 3720,12 քմ տարածք, որից 503,7 քմ-ը՝ սրճարանի, 90,5 քմ-ը՝ տաղավարի, իսկ 3125,92 քմ-ը՝ բարեկարգման և կանաչապատման նպատակով։ Սրճարանային տարածքի համար ընկերությունը տարեկան վճարում է 3 022 200 դրամ, տաղավարի համար՝ 271 500 դրամ, իսկ բարեկարգման և կանաչապատման տարածքի համար՝ 5 626 656 դրամ։ Ընդհանուր առմամբ՝ 3720,12 քմ-ի համար «Նուշիկյան ասոցիացիան» տարեկան վճարում է 8 920 356 դրամ։ Նշյալ հողամասերի օգտագործման նկատմամբ սահմանափակումներ չկան։
Տարածքը Նուշիկյանին վարձակալության իրավունքով տրվել է մինչև 2042թ.-ի դեկտեմբերի 30-ը։
2015 թ-ին արբանյակից և 2019թ-ին դրոնից արված լուսանկարներում երևում է, որ «Նուշիկյան ասոցիացիա» ՍՊԸ-ի՝ զբոսայգում հայտնվելուց առաջ տարածքը եղել է կանաչապատ և ծառաշատ։ Նուշիկյանը բետոնապատման և ավազապատման ապօրինի աշխատանքները սկսել էր 2016թ-ի գարնանը, այսինքն՝ վարձակալության պայմանագրի կնքումից մեկ տարի առաջ։
Գարեգին Նուշիկյանը «Ազատություն» ռ/կ-ի հարցին, թե ինչու են կանաչ տարածքները բետոնապատվում, նշել է, որ այդ տարածքում երբևէ կանաչ գոտի չի եղել:
«Պոպլավոկ»․ Սամվել Ալեքսանյանի և Գարեգին Նուշիկյանի մոր համատեղ բիզնեսը
Օղակաձև զբոսայգու տարածքում գտնվող ամենահին և ամենահայտնի սրճարաններից է «Պոպլավոկը», որը պատկանում է «Կարմիր առագաստներ» ՍՊԸ-ին։ Ընկերության 35 տոկոս բաժնետերը Գարեգին Նուշիկյանի մայրն է՝ Ժենյա Ղասաբյանը։ 2009թ․-ից ընկերության 65 տոկոս բաժնետերն է դարձել ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանը։
«Պոպլավոկի» շենքը 1996թ-ին սեփականաշնորհել է «Կարմիր առագաստներ» ՍՊԸ-ն՝ հիմք ընդունելով կառավարությանն առընթեր Պետական ունեցվածքի հաշվառման ապապետականացման վարչության (այժմ՝ Պետական գույքի կառավարման վարչություն, հեղ.) սեփականաշնորհման N2986 պայմանագիրը՝ կնքված 06 մայիսի 1996թ-ին։ Հիշեցնենք, որ անկախության հռչակումից հետո՝ 1990-ական թվականներին, շուկայական տնտեսություն ստեղծելու պատրվակով Հայաստանում ընդունվեց «Պետական ձեռնարկությունների և անավարտ շինարարության օբյեկտների սեփականաշնորհման և ապապետականացման մասին» ՀՀ օրենքը (1992թ.-ին), որով մասնավոր անձինք կարողացան լայն թափով սեփականաշնորհել պետական գույքը։
«Կարմիր առագաստներ»-ի սեփականաշնորհած տարածքը 170.26 քմ է: Ընկերությունը 1996թ-ին հիմնադրել են Սարգիս Ֆրունզլյանը և Ասյա Հովհաննիսյանը (մահացել է): 1997թ-ից ընկերության բաժնետեր է դարձել Նուշիկյանների մայրը։ Նա ընկերության ամենահին բաժնետերն է։ 2009թ-ից այս ընկերության խոշոր բաժնետերն է Սամվել Ալեքսանյանը։
«Պոպլավոկին» կից հողամասից 81.61 քմ տարածք վարձակալությամբ տրվել է «Կարմիր առագաստներ» ՍՊԸ-ին։ Վարձավճարը հաշվարկել են տարեկան կադաստրային արժեքի 3 տոկոսի չափով, այսինքն՝ 1 քմ-ի դիմաց ամսական 150 դրամ։ Ըստ քաղաքապետարանի հետ կնքված պայմանագրի՝ տարածքն ընկերությանն է տրվել մինչև 2096 թ-ի հունվարի 30-ը։
Բացի այդ՝ «Կարմիր առագաստներ»-ին վարձակալության պայմանագրով հանձնվել է նաև 499.3 քմ մակերեսով հատված, որը համատեղ օգտագործում է սրճարանին կից մեկ այլ տարածքի սեփականատեր Նժդեհ Գեղագուլյանը։ Այդ հատվածը նույնպես տրամադրվել է մինչև 2096թ-ի հունվարի 30-ը։ Հողամասի տարեկան վարձավճարը հաշվարկվել է կադաստրային արժեքի 10 տոկոսի չափով։
Վազգեն Սարգսյանի թիկնազորի պետը սեփականաշնորհել է «Պոպլավոկին» կից տարածքը
«Պոպլավոկ» սրճարանին կից տարածքը, որտեղ այժմ նույնպես սրճարան է, պատկանում է Նժդեհ Գեղագուլյանին, որը Վազգեն Սարգսյանի թիկնազորի պետի՝ Մեսրոպ Գեղագուլյանի որդին է։ Տարածքը սեփականաշնորհվել է 1996թ-ին՝ հիմք ընդունելով Պետական ունեցվածքի հաշվառման ապապետականացման վարչության սեփականաշնորհման N2500 պայմանագիրը։ Շենքի մակերեսը 382.41 քմ է, որը 1998թ-ին օտարվել է Գևորգ Զաքարյանին, որից հետո սեփականության իրավունքով գրանցվել է Նժդեհ Գեղագուլյանի անվամբ՝ որպես նվիրատվություն։
Բացի այդ՝ քաղաքապետարանը Նժդեհ Գեղագուլյանին մինչև 2096 թվականի հունվարի 30-ը վարձակալության իրավունքով տրամադրել է 359.33 քմ մակերեսով հողամաս, որից 169.3 քմ-ը (սրճարան) կադաստրային արժեքի 10 տոկոսի չափով, իսկ 190.03 քմ-ը (բարեկարգման և կանաչապատման հատված)` կադաստրային արժեքի 3 տոկոսի չափով:
Նշված տարածքում գործունեություն է ծավալում «Թռչող առագաստ» ՍՊԸ-ն, որի 100 տոկոս բաժնետերը Նժդեհ Գեղագուլյանի քույրն է՝ Նելլի Գեղագուլյանը։
Նժդեհ Գեղագուլյանը պատշաճ չի վճարել վարձակալության դիմաց
2012թ-ին Երևան համայնքը Նժդեհ Գեղագուլյանի դեմ դատական հայց է ներկայացրել վարձավճարը պատշաճ չվճարելու համար։ Համայնքապետարանը պահանջել է 11 312 950 դրամ՝ որպես գոյացած պարտք և տուգանք։ Հայցը, սակայն, բավարարվել է մասնակի և Գեղագուլյանից հօգուտ Երևան համայնքի բռնագանձվել է 154 143 դրամ՝ որպես վարձավճար և 100 000 դրամ՝ որպես տուգանքի գումար։
Սեփականաշնորհում և շինարարություն․ «Կամեյա» ՍՊԸ
Օղակաձեւ զբոսայգու այս հատվածում՝ Իսահակյան 27 հասցեում գործող մեկ այլ հայտնի սրճարան է «Տրիումֆը», որի տարածքը սեփականաշնորհվել է 1995թ-ին՝ «Կամեյա» ՍՊԸ-ի կողմից։ 1999թ.-ին ընկերությանը տրվել է շինարարության թույլտվություն, որից հետո կանաչապատ տարածքը տարիների ընթացքում կամաց-կամաց վերածվել է շինության։
1995թ-ից սկսած՝ «Կամեյա» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնետերն Արսեն Հովակիմյանն է, իսկ տնօրենը՝ Գագիկ Թեմուրազյանը։
2017թ-ին քաղաքապետարանը տեղազննում և տարածքի վերաճշգրտում է արել նշված հատվածում և պարզել, որ «Կամեյա» ՍՊԸ-ի զբաղեցրած փաստացի տարածքը 696.6 քմ է՝ հատկացված 228.2 քմ-ի փոխարեն։ Զբաղեցրած տարածքի 280 քմ մակերեսով հատվածը եղել է «Կենտրոն-կանաչապատում» ՓԲԸ-ին տրամադրված հողամասի սահմաններում։
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը որոշել է «Կենտրոն-կանաչապատում» ՓԲԸ-ից վերցնել նշված հատվածը և վարձակալության իրավունքով տրամադրել «Կամեյա» ՍՊԸ-ին։ Ի վերջո՝ 2017թ-ի փետրվարին քաղաքապետարանի և «Կամեյա»-ի միջև կնքվել է հողամասի վարձակալության պայմանագիր, որով 696.6 քմ տարածքը տրամադրվել է ընկերությանը։ Ըստ այդ պայմանագրի՝ 690.82 քմ-ը հանձնվել է որպես սրճարանային տարածք (1 քմ-ը՝ ամսական 500 դրամ), իսկ 5.78 քմ-ը՝ որպես բարեկարգման և կանաչապատման տարածք (1 քմ-ը՝ ամսական 150 դրամ)։ Վարձակալության իրավունքի ժամկետ է սահմանվել մինչև 2028թ-ի դեկտեմբերի 31-ը։
«Կամեյա» ՍՊԸ-ն, սակայն, պատշաճ չի վճարել վարձակալած տարածքի համար, և «Կենտրոն-կանաչապատում» ՓԲԸ-ն ընկերության դեմ դատական հայց է ներկայացրել։ Դատարանը հայցը բավարարել է մասնակի՝ «Կամեյա»-ից հօգուտ «Կենտրոն-կանաչապատման» բռնագանձելով 1 607 658 դրամ։ Ընկերության և բաժնետեր Արսեն Հովակիմյանի նկատմամբ սահմանափակումներ և արգելանք կա՝ չկատարած պարտավորությունների համար։
Պատմական ակնարկ
Օղակաձև զբոսայգին ներառված է եղել Ալեքսանդր Թամանյանի՝ Երևանի հիմնադրման 1924թ. հատակագծում, ըստ որի` զբոսայգին կառուցվելու էր Գետառի հունով՝ առանձնացնելով քաղաքի մշակութային կենտրոնը տնտեսական գոտուց։ Այն պետք է բաժաներ քաղաքը փոքր և մեծ կենտրոնների:
Ճարտարապետ Մարկ Գրիգորյանի թոռը՝ կրտսեր Մարկ Գրիգորյանը, պատմում է, որ Օղակաձև զբոսայգու գաղափարը Թամանյանը վերցրել է անգլիացի փիլիսոփա, տնտեսագետ Էբենզեր Հովարդի «քաղաք-այգի» տեսությունից։ Ըստ Գրիգորյանի՝ քաղաքի կենտրոնական մասում պետք է ձգվեր Օղակաձև այգին՝ շուրջն ունենալով 3 օղակաձև ճանապարհներ, որոնք կկոչվեին Շրջանային 1, Շրջանային 2 և Շրջանային 3 փողոցներ:
«Թամանյանի նախագծով ՝ Օղակաձև այգին սկսում էր Կոնդից։ Կոնդը պետք է դառնար թանգարանային գոտի: Հարավ-արևմտյան մասում Օղակաձև այգին ընդհատվում էր, իսկ ներկայիս Անգլիական այգին պետք է լրացներ կանաչապատ տարածքի բաց հատվածը»,- պատմում է Մ. Գրիգորյանը:
Ըստ Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Անի Հայկազունու՝ տարածքում 1960-ականներին կառուցվեց Օղակաձեւ այգում գտնվող առաջին սրճարանը՝ «Առագաստը», որը եղել է քաղաքի մշակութային կյանքը աշխուժացնելու համար։
Լուսանկարները՝ Սարո Բաղդասարյանի, Անի Սարգսյանի
Արխիվային լուսանկարները՝ Արմենպրեսի և Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի

Кто “завладел” Кольцевым бульваром. Часть 1
В распоряжении Hetq.am оказались заключенные между 57 частными компаниями и мэрией Еревана договоры приватизации, застройки и аренды территорий на Кольцевом бульваре.
Изучение этих документов показало, в каком году какой чиновник, воспользовавшись своими рычагами, “завладел” территорией на Кольцевом бульваре путем заключения долгосрочного договора.
В этой публикации мы расскажем, кто приватизировал и застроил первый участок бульвара.
Участки здесь были предоставлены трем компаниям – ООО “Ассоциация “Нушикян”, ООО “Алые паруса”, ООО “Камея” и Нжде Гехагуляну.
“Ассоциация “Нушикян” должна была озеленить арендованную территорию, но вместо этого забетонировала ее
В первой зоне бульвара самый большой участок принадлежит ООО “Ассоциация “Нушикян”. Эта компания должна была благоустроить и озеленить арендованную ею территорию, построить кафе и павильон. 100-процентным акционером компании является бывший депутат парламента от Республиканской партии Армении Гарегин Нушикян.
За один квадратный метр находящейся в центре Еревана территории кафе Нушикян платит 500 драмов (около 1 доллара) в месяц, а за квадратный метр территории, на которой расположен павильон, - 250 драмов в месяц. Самый большой участок арендованной территории подлежал “благоустройству и озеленению”. За квадратный метр этого участка компания Гарегина Нушикна платит 150 драмов в месяц. Указанные нами цены за аренду были установлены при бывшем мэре Еревана Тароне Маргаряне решением совета старейшин от 23 декабря 2015 г.
Согласно заключенному между “Ассоциацией “Нушикян” и мэрией договору от 12 апреля 2017 г., компания получила в аренду территорию площадью 3720,12 кв.м. Из них 503,7 кв.м были выделены под строительство кафе, 90,5 кв.м – под строительство павильона и 3125,92 в.м – с целью благоустройства и озеленения. За территорию кафе компания платит в год 3.022.200 драмов, за участок, на котором находится павильон, - 271.500 драмов, за зеленую зону – 5.626.656 драмов. За всю территорию общей площадью 3720,12 кв.м “Ассоциация “Нушикян” платит в год 8.920.356 драмов. Указанный участок Г.Нушикян получил в аренду до 30 декабря 2042 г.
Судя по фотосникам, сделанным в 2015 году со спутника и в 2019 г. с дрона, до получения компанией в аренду данной территории здесь имелись многочисленные деревья и кусты. Незаконные работы по бетонированию и засыпке песком Нушикян начал весной 2016 г., то есть за год до заключения с мэрией договора аренды.
Отвечая на вопрос радио “Азатутюн” о том, почему бетонируется зеленая зона, Гарегин Нушикян заявил, что там никогда зелени не было.
“Поплавок”: совместный бизнес Самвела Алексаняна и матери Гарегина Нушикяна
На территории Кольцевого бульвара находится одно из наиболее старых и известных в Ереване кафе – “Поплавок”, принадлежащее ООО “Алые парусса”.
35 процентов компании принадлежат матери Гарегина Нушикяна Жене Касабян. С 2009 года владельцем 65 процентов компании стал бывший депутат от Республиканской партии, предприниматель Самвел Алексанян.
В 1996 г. здание “Поплавка” было приватизировано ООО “Алые паруса”. Напомним, что в 1990-х годах, после обретения независимости Арменией, был принят закон, позволивший частным лицам приватизировать государственное имущество.
Территория, приватизированная “Алыми парусами”, составила 170.26 кв.метров. Компанию основали в 1996 г. Саргис Фрунзлян и Ася Ованнисян, которой уже нет в живых. С 1997 г,. владельцем компании стала мать братьев-предпринимателей Нушикян. Она является самым многолетним акционером компании. С 2009 г. крупным акционером ООО стал Самвел Алексанян.
Прилегающая к “Поплавку” территория площадью 81.61 кв.м была сдана в аренду ООО ”Алые паруса”. Арендная плата составила 3 процента от годовой кадастровой стоимости, то есть 150 драмов в месяц за каждый квадратный метр. Согласно заключенному с мэрией договору, территория предоставлена компании до 30 января 2096 года.
Кроме того, по договору аренды компании “Алые паруса” передан участок площадью 499.3 кв.метров, который используется совместно с владельцем прилегающего к кафе другого участка Нжде Гехагуляном. Данный участок тоже предоставлен в аренду до 30 января 2096 г. Годовая арендная плата за эту территорию составлет 10 процентов от кадастровой стоимости.
Территорию рядом с “Поплавком” приватизировал начальник службы охраны Вазгена Саргсяна
Соседняя с кафе “Поплавок” территория, где в настоящее время тоже действует кафе, принадлежит Нжде Гехадуляну, сыну начальника охраны Вазгена Саргсяна Месропа Гехагуляна. Территория была приватизирована в 1996 г.
В 1998 г. сооружение площадью 382.41 кв.м, было отчуждено Геворку Закаряну, после чего было оформлено на имя Нжде Гехагуляна в качестве пожертвования с правом собственности.
Кроме того, мэрия выделила в аренду Н.Гехагуляну земельный участок площадью 359.33 кв.м на срок до 30 января 2096 г. Арендная плата за 169.3 кв.м (территория кафе) составляет 10 процентов от кадастровой стоимости, а за 190.03 кв.м (участок под благоустройство и озеление) – 3 процента от кадастровой стоимости.
На указанной территории деятельность разворачивает ООО “Летящий парус”, 100-процентным владельцем которого является сестра Нжде Гехагуляна Нелли Гехагулян.
Нжде Гехагулян не платил исправно за аренду территории
В 2012 г. мэрия Еревана подала судебный иск против Нжде Гехагуляна в связи с неисправной уплатой им арендной платы.
Мэрия потребовала 11.312.950 драмов в качестве суммы накопленной задолженности и штрафа. Иск, однако, был удовлетворен частично: с Гехагуляна в пользу мэрии было взыскано 154.143 драма в качестве арендной платы и 100.000 драмов в качестве штрафа.
Приватизация и строительство: ООО “Камея”
Другим известным в Ереване кафе, которое действует на Кольцевом бульваре по адресу: Исаакяна, 27, является “Триумф”. Территория этого кафе была приватизирована в 1995 году ООО ”Камея”. В 1999 г. компания получила разрешение на строительство, после чего на зеленых участках появилось большая постройка.
Начиная с 1995 года 100-процентным собственником ООО “Камея” стал Арсен Овакимян, а директором – Гагик Темуразян.
В 2017 г. мэрия провела на этом месте проверку и выяснила, что занимаемая компанией фактическая территория составляет 696.6 кв.м вместо выделенных ей 228.2 кв.м. Участок площадью 280 кв.м находился в пределах территории, выделенной ЗАО “Кентрон-каначапатум”.
Мэр Еревана Тарон Маргарян решил забрать указанный участок у ЗАО и сдать его в аренду компании “Камея”. В конце концов в феврале 2017 г. между мэрией и ООО “Камея” был заключен договор аренды земельного участка, по которому компания получила 696.6 кв.метров. Согласно договору, участок площадью 690.82 кв.м был предоставлен под строительство кафе с месячной арендной платой 500 драмов за кв.м, а 5.78 кв.м – под благоустройство и озеленение с месячной арендной платой 150 драмов за кв.м. Срок действия договора аренды установлен до 31 декабря 2028 г.
Однако ООО “Камея” не платила исправно за аренду территории, в связи с чем ЗАО “Кентрон-каначапатум” обратилось с иском в суд. Иск был удовлетворен частично: с ООО “Камея” в пользу ЗАО “Кентрон-каначапатум” было взыскано 1.607.658 драмов. В связи с невыполнением обязательств в отношении акционера компании Арсена Овакимяна были введены ограничения и запреты.
Исторический очерк
Кольцевой бульвар был включен в разработанный в 1924 году Александром Таманяном генплан Еревана, по которому бульвар тянулся вдоль реки Гетар и отделял культурный центр города от экономической зоны. Бульвар должен был отделять малый центр города от большого.
Внук архитектора Марка Григоряна, журналист Марк Григорян-младший рассказал, что идею Кольцевого бульвара Алекандр Таманян позаимствовал из теории “Город-сад” английского философа и экономиста Эбензера Говарда. По словам Григоряна, Кольцевой бульвар располагался в центральной части города, а вокруг него были предусмотрены три кольцевые улицы – Шрджанаин 1, Шрджанаин 2, Шрджанаин 3.
“По проекту Таманяна Кольцевой бульвар начинался с Конда. Конд должен был стать музейной зоной. В юго-западной части Кольцевой бульвар прерывался, а нынешний Английский сад должен был заполнить открытую зону зеленой территории”,- рассказал М.Григорян. .
По словам замдиректора Национального музея-института архитектуры имени А.Таманяна Ани Айказуни, в 1960-х годах на территории Кольцевого бульвара было построено первое кафе – “Арагаст”, которое предназначалось для активизации культурной жизни столицы.