«Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի խափանման միջոցի գործով նիստը հետաձգվեց
«Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի խափանման միջոցի գործը մակագրվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Մաթևոսյանին: Այսօր նշանակված էր դատական նիստ, որը, սակայն, հետաձգվեց:
Նշենք, որ փետրվարի 6-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել է Վահագն Հարությունյանի կալանավորման վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշումն ու գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության: վերաքննիչ դատարանի այս որոշումից հետո դատախազությունը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել, սակայն Վճռաբեկ դատարանն այն վարույթ չի ընդունել: Նման պայմաններում պետք է ի կատար ածվի Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, համաձայն որի, փաստորեն, գործն ուղարկվել է առաջին ատյանի դատարան:
Հիշեցնենք, որ Հարությունյանը մեղադրվում է ապացույցներ կեղծելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ, որը զուգորդվել է բռնությամբ: Նրա նկատմամբ հայտարարված է հետախուզում:
Նշենք, որ ավելի վաղ Վահագն Հարությունյանի կալանքի վերաբերյալ մեկ այլ որոշում նույնպես բեկանվել է, որը դատախազությունը չի բողոքարկել:
Մասնավորապես, ի սկզբանե Հարությունյանը մեղադրյալ էր ներգրավվել «Մարտի 1-ի գործի» շրջանակներում ապացույց կեղծելու համար, և նրա նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանը խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը: Վերաքննիչ դատարանն այս որոշումը վերացրել էր:
2018 թվականի դեկտեմբերի 26-ին դատախազությունը հայտնել էր, որ վերաքննիչ դատարանի որոշումը չի բողոքարկի: Նույն օրը հայտնի դարձավ, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը նրա մեղադրանքը լրացրել է ու նորից կալանքի միջնորդություն ներկայացրել:

Судебное заседание по делу о мере пресечения в отношении Ваагна Арутюняна перенесено
Дело о мере пресечения в отношении бывшего руководителя следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года в Ереване Ваагна Арутюняна передано на рассмотрение судье ереванского суда общей брисдикции Анне Матевосян, Сегодня должно было состояться судебное заседание, которое, однако, было перенесено.
6 февраля Апелляционный уголовный суд отменил решение суда первой инстанции об аресте Арутюняна и вернул дело для проведения нового следствия.
После этого прокуратура представила кассационную жалобу, которую Кассационный суд не принял в производство, В подобных случаях выполняется решение Апелляционного уголовного суда, согласно которому дело должно быть возвращено в суд первой инстанции.
Напомним, что Ваагн Арутюнян обвиняется в фальсификации доказательств, злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшим по неосторожности тяжкие последствия, а также в превышении должностных полномочий, сопровождавшемся насилием. Арутюнян объявлен в розыск.
30 декабря суд под председательством судьи Артуша Габриеляна рассмотрел дело в отсутствие защитника Ваагна Арутюняна и принял решение о его аресте. Принятый судебный акт был обжалован в Апелляционном суде, который и отменил решение суда первой инстанции.
В.Арутюнян изначально обвинялся в фальсификации доказательств по делу о событиях 1 марта 2008 г. В отношении него суд первой инстанции избрал арест в качестве меры пресечения. Апелляционный суд отменил это решение, однако прокуратура не подала жалобу.
26 декабря 2018 г. стало известно, что Специальная следственная служба дополнила обвинение и вновь представила ходатайство об аресте В.Арутюняна.