Կարեն Զադոյան. «Պետք է պատժել կոռուպցիոն համակարգի ճարտարապետներին՝ մի քանի հոգու»
«Անցումային արդարադատության օրենքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» թեմայով խորհրդարանական լսումներին «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի» նախագահ Կարեն Զադոյանը հանդես եկավ միջազգային փորձի համեմատականներով։ Վերջինս ասաց, որ ուսումնասիրել է 35 երկրների փորձը։
«Միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ անցումային արդարադատությունը ձախողվում է այն երկրներում, եթե չի եղել անցումային արդարադատության համակարգ ձևավորելու ակնհայտ և անկեղծ պատրաստակամություն և առանց այդ գործընթացում բոլոր շահագրգիռ դերակատարների ներգրավում»,- ասաց նա։
Ըստ Զադոյանի՝ անցումային արդարադատության գործիքները հիմնականում չորսն են՝ քրեական արդարադատության իրականացում, ճշմարտության որոնում, փոխհատուցման ծրագրեր և համակարգային ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ։
«Անցումային արդարադատությունը Սահմանադրությամբ սահմանված նպատակներին հասնելու միջոց է, որին հնարավոր չէ հասնել այլ կոնվենցիոնալ համակարգերի միջոցով, և կիրառման շրջանակները պետք է հստակ ուրվագծվեն Սահմանադրությամբ ընձեռված հնարավորությունների և երկրի կոնվենցիոն պարտավորությունների շրջանակներում»,- նշեց Զադոյանը։
Անցումային արդարադատության մեխանիզմների կիրառման ժամանակ բանախոսի համոզմամբ՝ անհրաժեշտ է ՄԻԵԴ խորհրդատվություններից ակտիվորեն օգտվելու պրակտիկա ձևավորել։
Խոսելով կիրառման ժամանակահատվածի մասին՝ վերջինս ասաց, որ կարծում են՝ անհրաժեշտ է սահմանել 91-2018 թվականների միջև ընկած ժամանակահատվածը։
«Կիրառման գործերի շրջանակում անհրաժեշտ է կիրառել հասարակությունից և պետությունից թալանված, գումարների վերաբերյալ կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ գործերը, այդ թվում նաև գերակա շահերի պատճառաբանությամբ անձանց սեփականության օտարման վերաբերյալ գործերը։ Ինչպես նաև համապետական ընտրություններում տեղ գտած զանգվածային ընտրախախտումնրի գործերը, մասնավորապես 2008թ.-ի մարտի 1-ի գործը»,- նշեց նա։
Ըստ նրա պետք է հնարավորություն տալ այն անձանց, որոնք կուտակել են անօրինական կապիտալ, չանցնել այդ դատաքննչական մամլիչի միջով։
«Անհրաժեշտ ենք համարում քննարկել օրենքի միջոցով կապիտալի ամնիստիա՝ մեղքի ընդունման գործարք կիրառելու և ներպետական մակարդակում գործարք առաջարկելու հարցը կոռուպցիոն հանցագործությունների հետևանքով ապօրինի հարստացներին` առաջնորդվելով և իրավական, և քաղաքական գործընթացներով»,- ասաց իրավաբանը։
Կարեն Զադոյանն ասաց, որ անհրաժեշտ է սահմանել ավարտված, կասեցված քրեական գործերի վերանայման և նոր քրեական գործերի հարուցման իրավական հիմքերը։
«Անհրաժեշտ է անցումային արդարադատության մեխանիզմները ներդնելուց հետո քննարկման առարկա դարձնել այդ շրջանակներում դատապարտվելիք անձանց նկատմամբ համաներում տարածելու հարցը, որովհետև անցումային արդարադատության քրեական բաղադրիչը ոչ միայն նպատակ է հետապնդում պատժել,այս դեպքում պետք է պատժել կոռուպցիոն համակարգի ճարտարապետներին՝ մի քանի հոգու, իսկ մնացածը զոհեր են հանդիսանում, մնացածին պետք է հնարավորություն տալ ամնիստիայի միջոցով, եթե կվերադարձվեն գողացված կապիտալը, հնարավորություն տալ այդ մարդասիրական միջանցքով դուրս գալ»,- ասաց նա։

Карен Задоян: “Нужно наказать некоторых архитекторов коррупционной системы”
Председатель Армянской ассоциации юристов (ААЮ) Карен Задоян в своем выступлении на организованных сегодня в Национальном Собрании слушаниях на тему “Перспективы применения в Армении законов переходного правосудия” коснулся международного опыта в этом вопросе 35 стран.
“Изучение международного опыта показало, что переходное правосудие не потерпело провал в тех странах, где не была проявлена очевидная и искренняя готовность к формированию системы переходного правосудия и где в этот процесс не были вовлечены все заинтересованные стороны”,- отметил К.Задоян.
По его словам, переходное правосудие имеет четыре основных инструмента: осуществление уголовного правосудия, поиск истины, программы возмещения и системные институциональные реформы.
“Перехогдное правосудие – это средство достижения установленных Конституцией целей, которых невозможно достичь посредством иных конвенциональных систем”,- отметил председатель ААЮ.
При применении механизмов правосудия, по утверждению Карена Задояна, необходимо сформировать практику активного пользования рекомендациями ЕСПЧ.
Говоря о временном периоде применения переходного правосудия, Задоян назвал период с 1991 по 2018 гг.
“Необходимо применить дела о коррупционных преступлениях – хищении государственных и общественных средств, в том числе дела об отчуждении собственности граждан под предлогом превалирующего интереса, а также дела о массовых нарушениях во время общегосударственных выборов, в частности дело о событиях 1 марта 2008 г.”,- подчеркнул эксперт.
Он также сказал, что нужно дать возможность накопившим незаконный капитал лицам не подпасть под пресс судебно-следственной машины.
“Мы считаем необходимым, руководствуясь правовым и политическим процессами, предложить лицам. незаконно обогатившимся вследствие совершения коррупционных преступлений, обсудить вопрос осуществления законным путем амнистии капитала и предложение о сделке на внутригосударствевнном уровне”,- отметил председатель ААЮ.
Он указал и на необходимость установления правовых основ для открытия уже закрытых или завершенных и возбуждения новых уголовных дел.
“После внедрения механизмов переходного правосудия необходимо обсудить вопрос распространения амнистции на лиц, подлежащих осуждению в этих рамках, так как уголовный компонент переходного правосудия преследует не только карательную цель. В данном случае нужно наказать некоторых архитекторов коррупционной системы, а остальным, которые являются жертвами, дать возможность вернуть награбленный ими капитал и воспользоваться предоставленным “гуманитарным коридором”,- отметил Карен Задоян.