Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Ղազախստանի Հանրապետություն
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 28-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Նուր-Սուլթան: Հայաստանի վարչապետը մայիսի 29-ին մասնակցելու է Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին: Այս մասին հաղորդում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Նուր-Սուլթանի միջազգային օդանավակայանում Հայաստանի վարչապետին դիմավորել են Ղազախստանի Հանրապետության տեղեկատվության և հեղահաղորդակցության նախարար Դաուրեն Աբաևը, Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Երմեկ Կոշերբաևը, Ղազախստանի պետական արարողակարգի ծառայության պետ Իսկար Այսարինը և Նուր-Սուլթանի փոխքաղաքապետ Նուրլան Նուրկենովը:
Օդանավակայանից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղևորվել է Ղազախստանի նախագահի նստավայր, որտեղ նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի և Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հանդիպումը:
Այցի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 29-ին հանդիպում կունենա Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ: ՀՀ վարչապետը կայցելի Ղազախստանում Հայաստանի դեսպանություն: Նախատեսվում է նաև Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը տեղի հայ գործարար շրջանակների հետ:
Մայիսի 29-ին Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում տեղի է ունենալու Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի հերթական նիստը: Այն հոբելյանական է. լրանում է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրման և կազմակերպության հիմնադրման 5-ամյակը: Նիստի օրակարգի շրջանակում քննարկվելու են 2018թ. ԵԱՏՄ միջազգային գործունեությանը, երրորդ երկրների հետ համագործակցության զարգացմանը, 2019-2020թթ. Միության անդամ պետությունների մակրոտնտեսական քաղաքականությանը, ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացմանը, ապրանքների, ծառայությունների ազատ տեղաշարժի ապահովման ուղղությամբ իրականացված քայլերին վերաբերող և մի շարք այլ հարցեր: Նախատեսվում է, որ Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին կշնորհվի Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի պատվավոր նախագահի կոչում, և նա կպարգևատրվի «Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար» մեդալով:

Стартовал визит премьер-министра Республики Армения в Республику Казахстан
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 28 мая прибыл с рабочим визитом в столицу Республики Казахстан Нур-Султан. Премьер-министр Армении 29 мая примет участие в очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета.
В международном аэропорту Нур-Султана премьер-министра Армении встретили министр информации и общественного развития Республики Казахстан Даурен Абаев, заместитель министра иностранных дел Казахстана Ермек Кошербаев, начальник Службы государственного протокола Казахстана Искар Айсарин и вице-мэр Нур-Султана Нурлан Нуркенов.
Из аэропорта премьер-министр Никол Пашинян отправился в резиденцию президента Казахстана, где запланирована встреча премьер-министра Республики Армения с первым президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым.
В рамках визита Никол Пашинян 29 мая встретится с президентом Казахстана Касымом-Жомартом Токаевым. Премьер-министр Республики Армения посетит посольство Армении в Казахстане. Запланирована также встреча Никола Пашиняна с местными армянскими предпринимателями.
29 мая в Нур-Султане пройдет юбилейное заседание Высшего Евразийского экономического совета. Мероприятие приурочено к двум юбилейным датам – 5-летию подписания Договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и 25-летию идеи евразийской интеграции. В повестку дня включены вопросы международной деятельности ЕАЭС в 2018 г., развития экономического сотрудничества с третьими странами, основные ориентиры макроэкономической политики государств ЕАЭС на 2019–2020 гг., реализации цифровой повестки ЕАЭС, шаги по обеспечению свободного передвижения товаров и услуг, а также ряд других тем. Ожидается, что первому президенту Казахстана Нурсултану Назарбаеву будет присвоено звание почетного председателя Высшего Евразийского экономического совета, а также он будет награжден медалью “За вклад в развитие Евразийского экономического союза”.