Նիդերլանդներից՝ Սարիգյուղ․ մշակութային տան նորոգման դրամահավաքը կազմակերպելու համար
Լուսինե Էլլարյանը միջոցառումների շարք է սկսում պապենական գյուղի՝ Սարիգյուղի, մշակույթի տունը նորոգելու համար։ Լուսինեն ծնվել է Հայաստանում, սակայն 9 տարեկանից տեղափոխվել է Նիդերլանդներ։ Հայաստան առաջին անգամ եկել է 2017-ին, այցելել Սարիգյուղ։
«Պապիկներս ծնվել են այդ գյուղում, բայց ես մեծացել եմ Հոլանդիայում։ Քսան տարուց ավելի Հայաստանում չէի եղել։ Առաջին անգամ եկա Հայաստան, գնացի Սարիգյուղ, որոշեցի գյուղի համար մշակութային ծրագիր կազմակերպել, որովհետև գյուղում ո’չ մշակութային, ո’չ սպորտային ծրագրեր չեն իրականացվում։ Գյուղը մի մշակութային տուն ունի, որը քանդված շենք է։ Հիմա նախաձեռնում ենք այդ շենքը վերանորոգել ու մշակութային ծրագրեր սկսենք իրականացնել»,- ասում է նա։
Սարիգյուղի մշակույթի տան նորոգման գումարը հավաքելու համար Լուսինեն մշակութային միջոցառումների շարք կսկսի։ Առաջին միջոցառումը կկայանա հունիսի 2-ին՝ Սարիգյուղում։ Այն անվանել է «SԱRI FEST 2019»։ Լուսինեն իր միջոցներով է կազմակերպելու այս փառատոնը։ Հույս ունի ներդրողների, նվիրատվությունների, դրսում բնակվող գյուղի նախկին բնակիչների միջոցով կկարողանան հավաքել շենքի նորոգման համար անհրաժեշտ գումարը։
Փառատոնին սարիգյուղցիներ, այլ բնակավայրի արտադրողներ վաճառքի կներկայացնեն իրենց ապրանքները: Արդեն երեկոյան կկայանա համերգ, որին կմասնակցեն մեծ ու փոքր սարիգյուղցիներ, փառատոնին մասնակցելու է նաև Իջևանի Ժողգործիքների համույթը, Տավուշի Թեմի մանկապատանեկան երգչախումբը, «Էսքիզ» և «P5P» բենդերը։
Լուսինեն միջոցառման վայրը պատահական չի ընտրել։ Այն անցկացվելու է գյուղի մշակույթի տան դիմաց:
«Այս կերպ կերևա, թե շենքն ինչ վիճակում է։ Գյուղացիները նվագելու են, երգեն, պարեն, որ ցույց տան գյուղում իրոք տաղանդավոր երեխաներ և երիտասարդներ կան, բայց չեն կարող իրենց տաղանդը օգտագործել, ցուցադրել։ Պետք է գնան Իջևան, որը 30 րոպե հեռու է, իսկ գյուղացիներն այդ հնարավորությունը չունեն»,- նշեց նա։
Լուսինեն ասում է՝ գյուղացիները ոգևորված են այս միջոցառմամբ, քանի որ գյուղում վաղուց մշակութային միջոցառում չի անցկացվել, կարծում են նաև այս կերպ կկարողանան մշակույթի տան նորոգման գումարը հավաքել։
Լուսինեն Նիդերլանդներում մշակույթի ոլորտում է աշխատում․ համերգների պրոդյուսեր է, նախագծերի մենեջեր։ Ասում է՝ այդ պատճառով մտահոգվեց, երբ տեսավ, թե պապենական գյուղի մշակութային կյանքն ինչ վիճակում է, մտածեց՝ իր ռեսուրսներով, կապերով, նվիրատվություններով կկարողանա վերանորոգել մշակույթի տունը, ակտիվացնել գյուղի մշակութային կյանքը։

Из Нидерландов в Саригюх для сбора пожертвований на ремонт Дома культуры
Лусине Элларян решила организовать серию мероприятий, цель которых собрать деньги на ремонт Дома культуры в родном селе двух ее дедушек – Саригюхе. Лусине родилась в Армении, но когда девочке было 9 лет, ее семья переехала в Нидерланды. В Армению Лусине впервые приехала в 2017 году, побывала также в Саригюхе.
“Мои дедушки родились в этом селе, но я выросла в Голландии. В Армении не была более двадцати лет. Когда я в первый раз приехала сюда, то отправилась в Саригюх и решила организовать для села культурную программу, так как здесь не осуществляются ни культурные, ни спортивные проекты. В Саригюхе есть Дом культуры, который находится в разрушенном состоянии. Мы планируем отремонтировать здание и начать реализовать культурные программы”,- рассказала Лусине.
Дом культуры в Саригюхе
С целью сбора денег на ремонт Дома культуры Лусине собирается организовать в селе ряд культурных мероприятий. Первое состоится 2 июня и будет называться “SАRI FEST 2019”. Этот фестиваль Лусине организует на собственные средства. Она надеется, что инвесторы, пожертвователи, живущие за рубежом саригюхцы соберут необходимую сумму.
В рамках фестиваля жители Саригюха и соседних сел смогут представить свою продукцию, а вечером состоится концерт, в котором примут участие маленькие и взрослые исполнители, ансамбль народных инструментов из Иджевана, хор детдома Тавушской епархии Армянской церкви, бенды “Эскиз” и “P5P”.
Место проведения мероприятия – напротив Дома культуры – Лусине выбрала не случайно
“Это позволит увидеть, в каком состоянии находится здание. Своими выступлениями саригюхцы покажут, какие талантливые дети и молодежь живут в селе, но они не могут реализовать свой талант из-за отсутствия необходимых условий”,- отметила Лусине,
По ее словам, саригюхцы воодушевлены идеей проведения фестиваля, так как в селе давно не проводились культурные мероприятия. Они также надеются, что предстоящий фестиваль поможет собрать необходимую для ремонта сумму.
В Нидерландах Лусине работает в сфере культуры. Она – продюсер концертов, менеджер проектов. Именно поэтому девушку обеспокоила удручающая культурная жизнь в родном селе ее дедушек, и она решила использовать собственные ресуры, связи, а также пожертвования для ремонта Дома культуры и тем самым активизировать культурную жизнь в Саригюхе.