Հայաստանի վարչապետը և Ղազախստանի նախագահը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցեր
Շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Ղազախստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Նուր-Սուլթան:
Մայիսի 29-ին Ղազախստանի Հանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հանդիպումը:
Ողջունելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին` Ղազախստանի նախագահը նշել է. «Հարգելի պարոն վարչապետ, Նիկոլ Վովայի, ևս մեկ անգամ ողջունում եմ Ձեզ Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում: Երեկ մենք հնարավորություն ունեցանք հանդիպել ոչ պաշտոնական ձևաչափով և քննարկել համագործակցության հարցեր, մտքեր փոխանակել Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի գագաթնաժողովի շուրջ, որն, իհարկե, նշանակալի իրադարձություն է: Հայաստանը շատ մեծ դեր է խաղում մեր Միությունում: Մենք երախտապարտ ենք Ձեզ` Ղազախստանի Հանրապետության առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի պատվավոր նախագահի կոչում շնորհելու վերաբերյալ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նախաձեռնությանն աջակցելու համար:
Ինչ վերաբերում է երկկողմ հարաբերություններին, մենք մեծապես հետաքրքրված ենք շարունակելու ընդլայնել ձեր պետության հետ մեր բարեկամական հարաբերությունները: Մենք մեծ հարգանք ենք տածում ձեր երկրի, ձեր ժողովրդի նկատմամբ, քաջատեղյակ ենք ձեր ժողովրդի պատմությանը, որը սերտորեն միահյուսվում է մեր ժողովրդի պատմությանը: Այդ իսկ պատճառով մենք շատ ընդհանրություններ ունենք:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ հարցերին, հայկական շուկան գործնականում մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում մեր արդյունաբերության համար: Մենք կարող ենք սերտ համագործակցել Ղազախստանի լոգիստիկ հնարավորությունների կիրառման համատեքստում: Այսօր այստեղ ներկա են արտաքին գործերի, արդյունաբերության և ենթակառուցվածքների նախարարները և առաջարկում եմ հանձնարարել նրանց` մշակել մեր երկու պետությունների ապրանքային անվանացանկ, ինչն անհրաժեշտ լիցք կհաղորդի մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական, արդյունաբերական համագործակցությանը»:
Շնորհակալություն հայտնելով Ղազախստանի նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ, հարգելի պարոն նախագահ, հարգելի Կասիմ-Ժոմարտ Քեմելի: Ուրախ եմ Ձեզ հետ ծանոթության համար: Դուք իրավացի եք` մեր երկրների հարաբերություններն ավանդաբար եղել են բարեկամական, ջերմ, և Եվրասիական տնտեսական միությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծում` այդ հարաբերությունները տնտեսապես ավելի ամրապնդելու համար: Իհարկե, տնտեսական կապերը զարգանում են, բայց միևնույն ժամանակ պետք է ընդունել, որ այն ներուժը, որ կա այդ ոլորտում, լիարժեք չի իրացվում: Պետք է շարունակել աշխատել այդ ուղղությամբ, որպեսզի ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների միջև առկա ներուժը լիարժեք ծավալով իրագործվի:
Կցանկանայի նշել, որ մենք հետևում ենք Ղազախստանում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներին, և մաղթում եմ Ձեզ հաջողություններ առաջիկայում սպասվող նախագահական ընտրություններում: Վստահ եմ, որ Նուրսուլթան Նազարբաևի նախաձեռնություններն արվում են ի բարօրություն Ղազախստանի և նրա ժողովրդի: Մաղթում եմ ամենայն բարիք Ղազախստանի Հանրապետությանը և ղազախ ժողովրդին:
Իհարկե, մենք աշխատանքի մեծ դաշտ ունենք, և համաձայն եմ Ձեր առաջարկի հետ` հանձնարարել մեր նախարարներին աշխատել տնտեսական կապերի ակտիվացման ուղղությամբ: Ներկայում կան մի քանի ղազախական ընկերություններ, որոնք հետաքրքրվածություն ունեն հայկական շուկա մուտք գործելու հարցում, և մենք համատեղ աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»:
Հայաստանի վարչապետը և Ղազախստանի նախագահը մտքեր են փոխանակել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով երկու երկրների միջև համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է ինտեգրացիոն միավորումների` Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության, Եվրասիական տնտեսական միության և Անկախ պետությունների համագործակցության շրջանակում գործակցությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը վերահաստատել են հայ-ղազախական հարաբերությունների հետագա ընդլայնման ու խորացման ուղղությամբ սերտ համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը:

Премьер-министр Армении и президент Казахстана обсудили вопросы развития двусторонних отношений
Продолжается рабочий визит премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в Республику Казахстан.
29 мая в резиденции президента состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Республики Казахстан Касыма-Жомарта Токаева.
Приветствуя премьер-министра Никола Пашиняна, президент Казахстана отметил: “Уважаемый господин премьер-министр Никол Воваевич, еще раз приветствую Вас в городе Нур-Султан. Вчера мы имели возможность встретиться в неформальной обстановке и обсудить вопросы сотрудничества, обменяться мнениями о саммите Высшего Евразийского экономического совета, что, безусловно, является значимым событием. Армения играет очень важную роль в нашем союзе. Мы благодарны Вам за поддержку инициативы президента Российской Федерации о присвоении первому президенту Республики Казахстан Нурсултану Назарбаеву звания Почетного председателя Высшего Евразийского экономического совета.
Что касается двусторонних отношений, то мы очень заинтересованы в том, чтобы и далее развивать дружественные отношения с Вашим государством. Мы с большим уважением относимся к Вашей стране и народу, хорошо знаем историю Вашего народа, которая тесно переплетается с историей нашего народа, поэтому у нас очень много общего.
Если говорить о конкретных вещах, то большой практический интерес представляет армянский рынок для нашей индустрии. Мы могли бы тесно сотрудничать в плане использования логистических возможностей Казахстана. Сегодня здесь присутствуют министры иностранных дел, индустрии и инфраструктурного развития, и я думаю, что мы могли бы поручить им разработать товарную номенклатуру, товарные позиции наших двух стран, чтобы придать необходимый импульс торгово-экономическому и промышленному сотрудничеству между нашими странами”.
Поблагодарив президента Казахстана за теплый прием, премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил: “Спасибо большое, господин президент, уважаемый Касым-Жомарт Кемелевич. Очень рад знакомству с Вами. Вы правы, отношения между нашими странами традиционно были дружественными и теплыми, и Евразийский экономический союз создает новые возможности для дальнейшего укрепления этих отношений в экономическом плане. Конечно, экономические связи развиваются, но в то же время необходимо признать, что тот потенциал, который существует в этой сфере, полностью не реализован. Мы должны продолжать работать в этом направлении, чтобы полностью реализовать потенциал всех государств-членов ЕАЭС.
Я хочу подчеркнуть, что мы внимательно следим за политическими событиями в Казахстане и желаем Вам успехов на предстоящих президентских выборах. Я убежден, что инициативы Нурсултана Назарбаева направлены на благо Казахстана и его народа. Желаю всего наилучшего Республике Казахстан и казахскому народу.
Конечно, у нас много работы, и я согласен с Вашим предложением поручить нашим министрам работать в направлении экономических связей. В настоящее время есть несколько казахстанских компаний, заинтересованных в выходе на армянский рынок, и мы вместе работаем в этом направлении”.
Премьер-министр Армении и президент Казахстана обменялись мнениями по вопросам сотрудничества двух стран как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Двусторонне была отмечена важность сотрудничества в рамках Организации Договора о коллективной безопасности, Евразийского экономического союза и Содружества Независимых Государств.
Никол Пашинян и Касым-Жомарт Токаев подтвердили готовность развивать тесное сотрудничество для дальнейшего расширения и углубления армяно-казахстанских отношений.