Արսեն Թորոսյանը՝ գարդասիլի մասին. «Պատվաստվել ենք կինս, ես, ու պատվաստվելու է նաև աղջիկս, երբ հասնի պատվաստման տարիքին»
Խորհրդարանում մեկնարկել է ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանը։ Տեղեկացնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցում հարցուպատասխանին, նա գործուղման մեջ է։
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը առողջապահության նախարարից հետաքրքրվեց մարդու պապիլոմավիրուսի դեմ պատվաստանյութի (գարդասիլ) մասին։
«Խնդրում եմ՝ տվեք ՀՀ քաղաքացիներին, ԱԺ-ին սպառիչ տեղեկություն՝ ի՞նչ է լինելու, պատվաստանյութը շրջանառության մեջ դրվելո՞ւ է, թե ոչ, օգտակա՞ր է, թե վնասակար, ի վերջո՝ պատուհա՞ս է մեր գլխին կախված, թե՞ ինչ»,- հարցրեց նա։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն արձագանքեց, որ պատվաստանյութը ներդրվել է 2017 թվականի վերջերից։ «Միանշանակ օգտակար է, և չկա որևէ գիտական ապացույց որևէ երկրում, որ այն վնասակար է։ Այն օգտակար է և փրկում է հազարավոր կյանքեր, տարիներ անց կփրկի առնվազն տարեկան 120 կյանք»,- ասաց Թորոսյանը։
«Մինչ օրս արդեն Հայաստանում կատարվել է 6000 պատվաստում, չի եղել որևէ կողմնակի էֆեկտ որևէ մեկի մոտ։ Պատվաստվել ենք կինս, ես, ու պատվաստվելու է նաև աղջիկս, երբ հասնի պատվաստման տարիքին»,- ասաց Թորոսյանը։
Արսեն Թորոսյանի կարծիքով՝ այս թեման դուրս է եկել գիտական դիսկուրսից և դարձել քաղաքական շահարկումների թեմա։ «Եթե կան որևէ այլ գիտական թեզեր, որոնք պետք է ստուգել, պատրաստ ենք քննարկել գիտության շրջանակում, բայց ոչ երբեք քաղաքական շրջանակում»,- ասաց նախարարը։

Арсен Торосян о гардасиле: “Я и моя жена вакцинированы, а дочь получит прививку, как только достигнет соответствующего возраста”
В Национальном Собрании сегодня проходит Правительственный час. Отметим, что премьер-министр Никол Пашинян отсутствует, так как находится в командировке.
Депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Тигран Уриханян поинтересовался у министра здравоохранения ситуацией с вакциной против папилломавируса человека (гардасилом).
“Прошу Вас предоставить гражданам Армении, Национальному Собранию исчерпывающую информацию о том, будет ли вакцина введена в обращение, полезна она или нет и, наконец, может ли она стать для нас бедствием”,- спросил Уриханян.
Министр здравоохранения Арсен Торосян отметил, что вакцина начала использоваться с конца 2017 г. “Она однозначно полезна, и ни в одной стране нет ни одного научного доказательства ее вреданости. Эта вакцина спасает тысячи жизней. Спустя годы она будет спасать по 120 жизней в год”,- ответил министр.
А.Торосян сообщил, что по сей день в Армении было сделано 6000 прививок, и не было ни одного случая появления побочного эффекта. Я и моя жена тоже вакцинированы, а дочь получит прививку, как только достигнет соответствующего возраста”,- сказал Арсен Торосян.
По мнению главы Минздрава, эта тема вышла из политического дискурса, став предметом политических спекуляций. “Если есть какие-тоы другие научные тезисы, которые необходимо проверить, мы готовы обсудить вопрос в научных кругах, но ни в коем случае не в политических кругах”,- заявил министр.