Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Վահագն Հարությունյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Աննա Մաթևոսյանի, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ «Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու: Առաջին ատյանի դատարանում արդեն երրորդ անգամ է քննվում հետախուզման մեջ գտնվող Հարությունյանի խափանման միջոցի հարցը:
Ի սկզբանե Հարությունյանը մեղադրյալ էր ներգրավվել «Մարտի 1-ի գործի» շրջանակներում միայն ապացույց կեղծելու համար, և նրա նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանը խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը: Վերաքննիչ դատարանն այս որոշումը վերացրել էր:
2018 թվականի դեկտեմբերի 26-ին դատախազությունը հայտնել էր, որ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը չի բողոքարկի: Նույն օրը Հատուկ քննչական ծառայությունը նրա մեղադրանքը լրացրել էր ու նորից կալանքի միջնորդություն ներկայացրել:
2019-ի փետրվարի 6-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել է Վահագն Հարությունյանի կալանավորման վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշումն ու գործն ուղարկել նույն դատարան նոր քննության: Վերաքննիչ դատարանի այս որոշումից հետո դատախազությունը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել, սակայն Վճռաբեկ դատարանն այն վարույթ չի ընդունել: Նման պայմաններում պետք է ի կատար ածվի Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումը, համաձայն որի՝ փաստորեն, գործը նորից ուղարկվել է առաջին ատյանի դատարան:

Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения по делу о мере пресечения в отношении Ваагна Арутюняна
Судья ереванского суда общей юрисдикции Анна Матевосян немногим ранее удалилась в совещательную комнату для принятия решения по делу о мере пресечения в отношении бывшего руководителя следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 г. в Ереване Ваагна Арутюняна. Вопрос о мере пресечения в отношении находящегося в розыске Ваагна Артюуняна суд первой инстанции рассматривает уже третий раз.
В.Арутюнян обвиняется в фальсификации доказательств, злоупотреблении должностным положением, повлекшем по неосторожности тяжкие последстивя, а также в превышении должностных полномочий, сопровождавшемся насилием.
Арутюняну сперва было предъявлено обвинение только в фальсификации доказательств. В отношении него суд избрал меру пресечения в виде ареста. Апелляционный суд отменил это решение.
26 декабря 2018 г. прокуратура заявила, что не обжалует решение Апелляционного суда. В тот же день Специальная следственная служба дополнила обвинение Ваагна Арутюняна и вновь обратилась с ходатайством о его аресте.
30 декабря суд под председательством судьи Артуша Габриеляна рассмотрел дело в отсутствие Арутюняна и принял решение о его аресте. Этот судебный акт был обжалован в Аелляционном суде, который и отменил его.
6 февраля 2019 г. Апелляционный уголовный суд отменил решение суда первой инстанции об аресте Ваагна Арутюняна и направил дело для проведения нового следствия.
После этого решения Апелляционного суда прокуратура подала кассационную жалобу, которая, однако, не была принята в производство.
В этой ситуации должно быть выполнено решение Аеплляционного суда, по которому дело фактически вновь направляется в суд первой инстанции для проведения нового следствия.