Մեկ օրում ադրբեջանական զինուժն արձակել է 2350 կրակոց, մեծ մասը՝ դիպուկահար հրացաններից
Մայիսի 26-ից հունիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3500 կրակոց: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Հատկանշական է, որ արձանագրված խախտումներից 80-ը տեղի է ունեցել միայն մայիսի 31-ի լույս հունիսի 1-ի գիշերը, որի ընթացքում ադրբեջանական զինուժն արձակել է շուրջ 2350 կրակոց, որոնց մեծ մասը դիպուկահար հրացաններից և խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
Որպես հետեւանք, հունիսի 1-ին՝ ժամը 07:30-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 2000թ. ծնված Սիփան Սերժիկի Մելքոնյանը: Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, զորակցություն հայտնելով զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, միաժամանակ հայտարարում է, որ հակառակորդի սադրանքն անպատասխան չի մնալու, իսկ հետևանքները լինելու են ցավոտ:

ВС Азербайджана в течение одного дня произвели 2350 выстрелов из снайперских винтовок и крупнокалиберного оружия
В период с 26-го мая по 1-е июня на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск противник нарушил режим прекращения огня около 220 раз, произведя в направлении армянских позиций свыше 3500 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах.
Отметим, что только в ночь с 31 мая на 1 июня было зафиксировано 80 случаев нарушений. ВС Азербайджана произвели около 2350 выстрелов из снайперских винтовок и крупнокалиберного оружия.
В результате 1 июня около 07:30 на боевых позициях одной из воинских частей, дислоцированных на юго-восточном направлении Армии обороны, смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий АО Сипан Сержикович Мелконян, 2000 г.р.
Министерство обороны Республики Арцах, выражая свою поддержку членам семьи погибшего военнослужащего, вместе с тем заявляет, что провокация противника не останется без ответа, а последствия будут болезненными.