CONIFA Sportsbet.io Ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը բացեց դռները
Հունիսի 1-ին Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում հանդիսավոր կերպով բացվեց CONIFA Sportsbet.io Ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը։ Միջոցառումների մեկնարկից առաջ CONIFA-ի եւ կազմակերպչական հանձնաժողովի ղեկավարությունը հանդես եկան մամուլի ասուլիսով, որտեղ ներկայացրեցին նախապատրաստական աշխատանքները, Արցախում անցկացվող առաջնության առանձնահատկությունները, ինչպես նաեւ սպասելիքները։ «Մեզ անդամակցում են թիմեր բոլոր մայրցամաքներից։ Մենք ներկայացնում ենք 370 մլն մարդու։ Իսկապես զարմացած ենք արցախցիների ջերմ վերաբերմունքից։ CONIFA-ի այս առաջնության առաքելություններից մեկն էլ Արցախը աշխարհին ներկայացնելն է»,-իր խոսքում նշել է CONIFA-ի նախագահ Պեր-Անդերս Բլինդը։
«Համոզված եմ, որ Ֆանտաստիկ առաջնություն ենք ունենալու։ Շատ բարձր եմ գնահատում վերջին ամիսների ընթացքում կատարած ահռելի աշխատանքը։ Նաեւ համոզմունք ունեմ, որ Արցախում անցկացված առաջնությունը հետագա բոլոր առաջնությունների համար օրինակ է ծառայելու»,- ասել է CONIFA-ի Եվրոպայի նախագահ Ալբերտո Ռիսկիոն։
«Մենք արել ենք ամեն ինչ, որ բարձր մակարդակով անցկացնենք Արցախի համար այս բացառիկ միջոցառումը։ Հիմնանորոգվել են 4 մարզադաշտերը, եւ դրանք միասին կարող են հյուրընկալել մինչեւ 14000 մարզասերների։ Նաեւ ավելի քան 50 մշակութային միջոցառում ենք նախատեսում եւ լայնամասշտաբ բացման արարողություն»,- ներկայացրել է CONIFA Sportsbet.io Ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ, Արցախի Հանրապետության պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Արցախում նման լայնամասշտաբ միջոցառում անցկացվում է առաջին անգամ է։ Անցյալ տարի CONIFA-ի հերթական առաջնությունը հյուրընկալելու հայտ ներկայացնելիս Արցախը նպատակ էր դրել ներկայանալ՝ որպես երիտասարդ, սպորտային, ապագային պիտված եւ իր երազանքների հետեւից գնացող երկիր։
«Ցավոք սրտի, ոչ բոլոր նախապես հայտ ներկայացրած հավաքականները կարողացան մասնակցել առաջնությանը, սակայն դա մեզ համար խոչընդոտ չէր իսկական տոն պարգեւելու արցախցուն եւ մեր հյուրերին»,- ասել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Իսկական տոնը սկսվեց երեկոյան։ Մարզադաշտում հանդիսավոր երթով անցան բոլոր մասնակից թիմերը։ Պաշտոնական բացման խոսքով հանդես եկան Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, CONIFA-ի նախագահ Պեր-Անդերս Բլիդտը։ Պաշտոնական հատվածից հետո մարզադաշտը վերածվեց համերգասրահի, որտեղ Հայաստանի, Արցախի աստղերը տպավորիչ շոու ներկայացրին։ Հատուկ հյուր էր հանրահայտ Մանոլո Ջիփսին, որն իսպանական ռիթմերով վարակեց հանդիսատեսին։ Երեկոն ավարտվեց շքեղ հրավառությամբ եւ Արթուր Գրիգորյանի «Արցախ» ստեղծագործությամբ։
Հունիսի 2-ին արդեն Արցախում կանցկացվեն առաջին ֆուտբոլային խաղերը։
ԿՈՆԻՖԱ-ն՝ Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիան, ՖԻՖԱ-ի կազմում չներառված ֆուտբոլի, ֆուտզալի եւ լողափնյա ֆուտբոլի ասոցիացիաների միջազգային կառավարող մարմին է, որը հիմնադրվել է 2013թ.: Կազմակերպությունը ներառում է 54 ֆեդերացիաներ: ԿՈՆԻՖԱ-ի նպատակն է՝ ՖԻՖԱ-ի կազմում չընդգրկված ֆեդերացիաներին, խաղացողներին հնարավորություն տալ դրսեւորել իրենց կարողությունները, զարգանալ որպես մարզիկներ եւ անհատներ։ CONIFA Sportsbet.io European Football Cup 2019-ը ԿՈՆԻՖԱ-ի Եվրոպայի երրորդ առաջնությունը։

Кубок Европы по футболу CONIFA Sportsbet.io 2019 открыл свои двери и он представит сильные ворота
1 июня в Республике Арцах состоялось торжественное открытие Кубка Европы по футболу CONIFA Sportbet.io 2019. Перед началом мероприятия топ-менеджмент CONIFA и Оргкомитет провели пресс-конференцию, где представили подготовительные мероприятия, особенности чемпионата, проходящего в Арцахе, а также рассказали о своих ожиданиях.
«У нас есть члены со всех континентов. Мы представляем 370 млн человек. Я поражен гостеприимным и теплым отношением арцахцев. Одна из миссий CONIFA - представить Арцах миру», - отметил Пер-Андерс Блинд, президент CONIFA.
«Я уверен, что у нас будет фантастический чемпионат. Я ценю тяжелую работу последних месяцев. И я уверен, что проведенный в Арцахе чемпионат установит новые критерии для всех предстоящих чемпионатов», - заявил Альберто Ришкио, президент Европы CONIFA.
«Мы сделали все, чтобы мероприятие прошло на высшем уровне. Это беспрецендетное мероприятие для Арцаха. Все 4 стадиона были отремонтированы и могут вместить до 14000 человек. Также на протяжении всех дней у нас пройдут более 50 культурных мероприяти и масштабная церемония открытия», - сказал Григорий Мартиросян, президент оргкомитета кубка Европы по футболу CONIFA Sportsbet.io, Государственный министр Республики Арцах.
Подобное масштабное мероприятие проводится в Арцахе впервые. В прошлом году, подавая заявку на организацию чемпионата CONIFA, Арцах поставил перед собой цель показать республику молодой, спортивной, целеустремленной страной.
«К сожалению, не все предварительно зарегистрированные команды смогли принять участие в чемпионате, тем не менее, для нас это не было препятствием организовать настоящий праздник для гостей и жителей Арцаха», - сказал Григорий Мартиросян. Настоящее зрелище началось вечером. Все участники команд прошли шествием по стадиону. С речью выступили президент Республики Арцах Бако Саакян, президент CONIFA Пер-Андерс Блинд.
После официального открытия стадион был преобразован в концертный зал, где звезды Армении и Арцаха провели впечатляющее шоу. Знаменитый певец Маноло Джипси был специальным гостем, чьи испанские ритмы быстро «заразили» публику. Вечер завершился роскошным фейерверком и композицией Артура Григоряна «Арцах». 2 июня в Арцахе пройдут первые футбольные матчи.
*** Конфедерация независимых футбольных ассоциаций (CONIFA) является международным руководящим органом Футбольной ассоциации, не входящих в FIFA. CONIFA была основана в 2013 году. Организация объединяет 54 федерации. Миссия CONIFA - дать возможность федерациям, игрокам, не входящим в ФИФА, продемонстрировать свои способности, развиваться как спортсмены. Кубок Европы по футболу CONIFA Sportsbet.io 2019 является третьим чемпионатом в Европе.