Վազգեն Ռշտունին հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Քոչարյանի բողոքի գործով ինքնաբացարկի վերաբերյալ որոշում կայացնելու
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Վազգեն Ռշտունին քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
Նշենք, որ այսօր դատավոր Վազգեն Ռշտունու նախագահությամբ քննվում էր Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ անձեռնմխելիության հիմքով քրեական հետապնդումը չդադարեցնելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքի քննությունը:
Քոչարյանին դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմամբ անձեռնխելիության հիմքով ազատելուց հետո նրա պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը վարույթն իրականացնող մարմնին՝ Հատուկ քննչական ծառայությանը, միջնորդել է նրա նկատմամբ դադարեցնել քրեական հետապնդումը, սակայն միջնորդությունը մերժվել է: Մերժման որոշումը բողոքարկվել է առաջին ատյանի դատարան, և դատավոր Գագիկ Պողոսյանը մերժել է Խուդոյանի բողոքը: Դատական ակտը պաշտպանի կողմից բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարան: Այն այժմ քննում է դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունին:
Նախորդ դատական նիստի ընթացքում Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանն ինքնաբացարկ էր հայտնել Ռշտունուն՝ վկայակոչելով լրատվամիջոցներից մեկին նրա տված հարցազրույցը:
Մասնավորապես՝ Ռոբերտ Քոչարյանին, դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմամբ, անձեռնմխելիության հիմքով ազատելուց հետո Ռշտունին լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում ասել է, որ որպես իրավաբան՝ համաձայն է Ազարյանի որոշման հետ, ուստի քննիչ Մուշեղյանը գտնում է, որ դատավորը այս գործով կարող է կանխակալ լինել:
Այսօրվա դատական նիստին ներկա դատախազներ Վահե Դոլմազյանն ու Կարեն Բիշարյանը ևս միացան ինքնաբացարկի միջնորդությանը: Կարեն Բիշարյանը նշեց, որ դատավորն անձնական դիրքորոշում է հայտնել քննարկման առարկա հանդիսացող խնդրի վերաբերյալ:
Դատավոր Ռշտունին հարց տվեց՝ արդյոք, ըստ մեղադրող Բիշարյանի, այս բողոքը կարող էին քննել Վերաքննիչ դատարանի այն դատավորները, որոնք նախկինում քննել են Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը: Կարեն Բիշարյանը հարցին չպատասխանեց՝ նշելով, թե ինքն այս գործով մեղադրող դատախազ է, և հետագայում իր հայտնած դիրքորոշումը կարող է շահարկվել:
«Ձեր կարծիքով հիմա շահարկվո՞ւմ է»,- դիտարկեց Վազգեն Ռշտունին:
Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Օրբելյանը դիրքորոշում հայտնելիս ասաց, որ իր կարծիքով, ինքնաբացարկի հիմք չկա, իսկ Հովհաննես Խուդոյանն ասաց, որ դատավորն ինքը պիտի որոշի՝ անաչառ է, թե ոչ:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու:
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մայիսի 18-ին, քննելով Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը, որոշել է նրան ազատել կալանքից Արցախի Հանրապետության նախկին և ներկա նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի անձնական երաշխավորությամբ, իսկ մայիսի 20-ին, դատարանը որոշել է կասեցնել Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Գևորգյանի գործի վարույթն ու այն ուղարկել Սահմանադրական դատարան` պարզելու համար այս գործով կիրառման ենթակա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և դրա հետ փոխկապակցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի (մինչեւ 2009 թվականի մարտի 20-ին ընդունված ՀՕ-53-Ն օրենքի ուժի մեջ գտնվելը գործող խմբագրությամբ) համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրության պահանջներին:

Вазген Рштуни удалился в совещательную комнату для принятия решения по ходатайству о самоотводе
Судья Апелляционного суда Вазген Рштуни немногим ранее удалился в совещательную комнату для принятия решения по представленному ему ходатайству о самоотводе в рамках дела второго президента РА Роберта Кочаряна.
Отметим, что сегодня под председательством В.Рштуни рассматривается жалоба защитников Кочаряна на поставновление суда первой инстанции об отказе в прекращении уголовного преследовании в отношении Кочаряна на основании его неприкосновенности.
После того, как судья Александр Азарян принял решение об освобождении Кочаряна из-под ареста на основании его неприсконовенности, защитник экс-президента представил в Специальную следствененую комиссию ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении своего подзащитного, которое было отклонено. Решение было обжаловано в суде первой инстанции, однако судья Гагик Погосян отклонил жалобу Худояна. Судебный акт защитник обжаловал в Апелляционном суде, где он сейчас рассматривается судьей Вазгеном Рштуни.
На предыдущем судебном заседании руководитель следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 г. в Ереване Грач Мушегян, сославшись на интервью судьи Рштуни одному из СМИ, объявил ему самоотвод.
По решению судьи Александра Азаряна Р.Кочарян был освобожден из-под стражи на основании неприкосновенности. После этого Рштуни в интервью одному из СМИ сказал, что как юрист согласен с решением Азаряна. Учитывая данное обстоятельство, Мушегян считает, что судья может провить пристрастный подход к данному делу.
К ходатайству о самоотводе присоединились присутстсовавшие на сегодняшнем судебном заседании прокуроры Ваге Долмазян и Карен Бишарян. Последний отметил, что судья выразил свое личное отношение к рассматриваемому вопросу.
Вазген Рштуни спросил, могли ли рассмотреть эту жалобу те судьи Апелляционного суда, которые ранее рассматривали вопрос о мере пресечения в отношении Кочарна. Карен Бишарян отказался отвечать на этот вопросе, заявив, что является обвиниителем по данному делу, в связи с чем высказанная им позиция может стать предметом спекуляций.
Защитник Р.Кочаряна Арам Орбелян заявил, что оснований для самоотвода нет, а Ованнес Худоян добавил, что судья сам должен решать, беспристрастен он или нет.
Судья удалился в совещательную комнату для принятия решения.
Экс-президент Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя РА и получении взятки в особо крупном размере.
18 мая судья ереванского суда общей юрисдикции Давид Григорян, рассмотрев вопрос о мере пресечения в отношении Кочаряна, решил освободить его под личное поручительство действующего и бывшего президентов Республики Арцах – Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна. 20 мая судья принял решение приостановить производство по делу Роберта Кочаряна, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна и направить его в Констиутционный суд для определения конституционности ч.1 ст.300.1 и ч.1 ст.300 УК РА, по которым Р.Кочаряну предъявлено обвинение.