Պատգամավորը՝ ԿԲ նախագահին. «Պատրա՞ստ եք հրապարակայնորեն հիմնավորել Ձեր և Ձեր ընտանիքի ունեցվածքի ծագումնաբանությունը»
Խորհրդարանում քննարկվեց Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը, դիմելով ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանին, հիշեցրեց վերջինիս իր ունեցվածքի մասին:
«Ձեր և Ձեր ընտանիքի վերաբերյալ լեգենդներ են պտտվում, ասում են՝ դուք Հայաստանի ամենահարուստ մարդկանցից եք»,- ասաց Սամսոնյանը, ապա թվարկեց Ջավադյանի հայտարարագրից մի քանի տվյալ:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ ԿԲ նախագահը 2014 թվականիn պաշտոնը ստանձնելու դրությամբ հայտարարագրել է մեկ բնակարան, 2 անհատական բնակելի տուն, 4 հողամաս, մեկ ավտոմեքենա և բաժնետոմսեր: 2017-ին Ջավադյանն ու կինը հայտարարագրել են 183 միլիոն դրամ, 1 միլիոն 304 հազար դոլար, 414 հազար եվրո:
«Մենք գիտենք, որ դուք բնակվում եք Վահագնի թաղամասում, կան տեղեկություններ, որ էնտեղ կառուցում եք նոր տուն, իսկ մենք գիտենք, թե ինչ արժեք ունեն Վահագնի թաղամասում տներն ու հողամասերը: Պատրա՞ստ եք անցումային արդարադատության շրջանակում հրապարակայնորեն հիմնավորել Ձեր և Ձեր ընտանիքի ունեցվածքի յուրաքանչյուր միավորի ծագումնաբանությունը և դրանք չհիմնավորելու դեպքում, որպես ՀՀ սեփականություն, փոխանցել պետությանը»,- հարցրեց նա:
Արթուր Ջավադյանն արձագանքեց, որ 1997 թվականից ԿԲ խորհրդի անդամ է, մինչ այդ 5 տարի եղել է բանկի վարչության նախագահ, ավելի վաղ՝ վարչության նախագահի տեղակալ, 4 տարի էլ բանկում այլ պաշտոններ է զբաղեցրել:
«Դեռ 1997 թվականից, էն ժամանակ օրենսդրությունը չէր պահանջում, բայց մենք մշտապես ներկայացրել ենք մեր եկամուտների վերաբերյալ հաշվետվություն (նկատի ունի ԿԲ-ն, հեղ.): Այնտեղ երևում են, թե այդ միջոցները որտեղից են ելել, ինչ միջոցներ եմ ստացել, որտեղից ինչքան աշխատավարձ եմ ստացել: Իհարկե, պատրաստ եմ պատասխան տալ ցանկացած միջոցի համար»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով պատգամավորի դիտարկմանը, որ Վահագնի թաղամասում է ապրում, Արթուր Ջավադյանն այն չհերքեց, միայն նկատեց, որ պատգամավորն անձնական տվյալ է հրապարակում, ինչի իրավունքը չունի:
«Ձեր հասցեն չեմ հրապարակել, նշել եմ, թե որտեղ եք ապրում ու ինչ արժեք կարող է ունենալ տունը կամ հողամասն այդ թաղամասում»,- արձագանքեց Անի Սամսոնյանը:
Սամսոնյանը նաև հետաքրքրվեց, թե արդյոք Ջավադյանը ԿԲ ֆինանսատնտեսական բաժնի գործունեության համալիր ստուգման պատրա՞ստ է, և եթե չարաշահումներ արվեն, պատրա՞ստ է պատասխանատվության ենթարկվել:
Արթուր Ջավադյանն արձագանքեց, որ հայտնի չորս աուդիտորական ընկերություններից մեկն այժմ ստուգումներ է իրականացնում ԿԲ-ում, ինքն էլ վստահ է թե՛ իր կարողությունների, թե՛ կառույցի գործունեության օրինականության վրա:
Ջավադյանը կրկին հիշեցրեց, որ 1997 թվականից սկսած իր ունեցվածքի վերաբերյալ հաշվետվություններ է ներկայացրել, ապա հավելեց, որ պատրաստ է օգնել նաև պատգամավորին, որպեսզի վերջինս կազմի իր հաջորդ տարիների հաշվետվությունները:

Депутат – председателю ЦБ: “Вы готовы публично обосновать происхождение имущества Вашей семьи?”
В Национальном Собрании состоялось обсуждение годового отчета Центрального банка РА. Депутат оппозиционной фракции “Светлая Армения” Ани Самсонян, обратившись к председателю Центробанка Артуру Джавадяну, затронула вопрос его имущества. “О Вас и Вашей семье ходят легенды. Говорят, что Вы входите в число самых богатых людей Армении”,- сказала депутат, представив некоторые данные из декларации главы ЦБ.
По словам Самсонян, на момент вступления в должность в 2015 г. председатель ЦБ задекларировал одну квартиру, два частных дома, 4 земельных участка, один автомобиль и акции. В 2017 г. Джавадян и его жена задекларировали 183 млн драмов, 1 млн 304 тыс. долларов и 414 тыс. евро.
“Мы знаем, что Вы живете в квартале Ваагни. Есть сведения, что там же Вы строите новый дом, а мы знаем, сколько стоят дома и земельные участки в квартале Ваагни. Вы готовы в рамках переходного правосудия публично обосновать происхождение каждой единицы имущества Вашей семьи, а в случае невозможности этого передать его в собственность государства?” – спросила Ани Самсонян.
А.Джавадян отметил, что с 1997 г. является членом совета ЦБ. До этого пять лет занимал должность председателя правления банка, еще раньше – должность заместителя председателя правления, в течение четырех лет занимал другие должности.
“В 1997 году законодательство не требовало регулярного представления деклараций о наших доходах и имуществе (имеется в виду ЦБ.- Авт.). Видно, какие средства я получал и откуда они поступали, где какую зарплату получал. Разумеется, я готов дать объяснения относительно любых средств”,- заявил А.Джавадян.
Председатель ЦБ подтвердил, что живет в квартале Ваагни, но отметил, что депутат огласила личные данные, на что не имела права.
“Я же не назвала Ваш адрес, только сказала, в каком районе Вы живете и сколько может стоить дом или земельный участок в этом квартале”,- ответила депутат.
Самсонян также поинтересовалась, готов ли г-н Джавадян к комплексной проверке деятельности финансово-экономического отдела ЦБ и привлечению к ответственности в случае вывления злоупотреблений.
Председатель ЦБ сообщил, что одна из четырех известных аудиторских компаний в настоящее время проводит проверку в Центробанке, и подчеркнул, что уверен в законности как своей деятельности, так и в деятельности структуры.
Артур Джавадян вновь напомнил о том, что начиная с 1997 г., представляет декларации о своем имуществе. Он также выразил готовность помочь депутату в составлении деклараций в последующие годы.