Նազարբաևի մերձավորների գաղտնի անշարժ գույքը Դուբայում
Դուբայի ճկուն օրենքները, հարկերի բացակայությունը, գաղտնիության երաշխիքներն ու ազատ գոտիների առկայությունը Արաբական Միացյալ Էմիրությունները գրավիչ են դարձնում ամբողջ աշխարհի հարուստների համար։ Տարբեր կազմակերպություններ օտարերկրացիներին բացեիբաց առաջարկում են օֆշորային ընկերությունների գրանցման և կառավարման ծառայություններ։ Ղազախստանցիներին, սակայն, դա անել չի խրախուսվում, քանի որ ըստ «Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման (լվացման) և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքի՝ Դուբայը ներառված է օֆշորային գոտիների ցանկում։ Այն անձինք, ովքեր ունեցվածք, բանկային հաշիվներ կամ բիզնես ունեն Դուբայի Արմավենիների կղզիներում, ըստ օրենքի, պետք է ենթարկվեն մանրազննին ստուգումների։
Անշարժ գույքի մասին տվյալների նոր ատահոսքը բացահայտում է մի շարք պաշտոնյաների անուններ, ովքեր միլիոնների ներդրումներ ունեն Դուբայում։ Այս տվյալները հավաքագրվել են տարբեր մասնագետների կողմից, այդ թվում՝ C4ADS ոչ առևտրային խմբի, որը տրամադրել է դրանք OCCRP-ին։
Ըստ տվյալների բազայի տեղեկատվության՝ Ղազախստանի մի շարք պաշտոնյաներ և իշխանություններին մոտ կանգնած անձինք Դուբայում շքեղ անշարժ գույք ունեն։ Նրանց շարքերում են Նուրսուլթան Նազարբաևի թոռը՝ Նուրալի Ալիևը և Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահ Կարիմ Մասիմովը։
Նուրալի Ալիև
Նուրսուլթան Նազարբաևի 34-ամյա թոռ Նուրալի Ալիևը չորս անշարժ գույք է ձեռք բերել Դուբայի տարբեր նորակառույց թաղամասերում՝ Աստանայի քաղաքապետի (աքիմ) տեղակալ լինելու ժամանակ։ Այս պաշտոնը նա զբաղեցրել է 2014-ից 2016 թվականներին:
Ալիևի երկու պենտհաուսները գտնվում են Ջումեյրա Բիչ Ռեզիդենս միկրոշրջանում՝ Պարսից ծոցի ափին։ Առանձնատներից ևս երկուսը գտնվում են Դուբայի Մարինա շրջանում։
Ջումեյրա Բիչ Ռեզիդենս
Ինչպես երևում է, նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի թոռը՝ Նուրալի Ալիևը, զբոսանավերի իսկական երկրպագու է․ նա 2008թ-ին, երբ դեռ 24 տարեկան էր, Baltimore Alliance օֆշորային ընկերության միջոցով ավելի քան $1,8 մլն արժողությամբ զբոսանավ էր գնել։ Զբոսանավը Նուրալին անվանել էր Nomad։ Այդ մասին հայտնի դարձավ «Պանամական փաստաթղթերի» հրապարակման արդյունքում՝ 2016 թվականին։
2016թ-ին Ալիևը զբաղեցրեց Աստանայի քաղաքապետի պաշտոնը։ Այդ ժամանակ էլ, «Պանամական փաստաթղթերի» համաձայն, նա հանդիսացել է ևս մեկ օֆշորային ընկերության՝ Կիպրոսում գրանցված Alba International-ի բաժնետերը։ Ընկերության միջոցով իրականացվում էին մի շարք բանկային գործարքներ։ Այս տեղեկության հանրայնացումից հետո նախագահի թոռը որոշեց զբաղվել միայն բիզնեսով։
Մարինա էլիտար զբոսանավերի մատույց
Նուրալի Ալիևի կենսագրությունը, որը ըստ Forbes Kazakhstan-ի՝ Ղազախստանի ամենահարուստ մարդկանցից մեկն է, բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում։
18 տարեկանում Մանկավարժական համալսարանը ավարտելուց հետո Ալիևը աշխատանքի է անցել ֆրանսիական առևտրային ընկերության միջազգային առևտրի բաժնում։ Մեկ տարի այնտեղ աշխատելուց հետո՝ 2004 թվականին, դարձել է ղազախստանյան «Շաքարային կենտրոն» («Сахарный центр») մենաշնորհային ընկերության միջազգային բաժնի ղեկավարը։ «Շաքարային կենտրոն»-ը ընկերությունների խումբ է, որը պատկանում է Նուրալի Ալիևի հորը՝ Ռախատ Ալիևին, ով այդ պահին զբաղեցնում էր Ղազախստանի ԱԳՆ փոխնախարարի պաշտոնը։ 2004 թվականին Նուրալի Ալիևը գլխավորել է «Շաքարային կենտրոնը»։
2006 թվականը արգասաբեր էր 21-ամյա երիտասարդի համար. նա դարձավ Hit TV ժամանցային հեռուստաալիքի նախագահը, հիմնադրեց Capital Holding մասնավոր ներդրումային հիմնադրամը, դարձավ «Նուրբանկ» ԲԸ-ի առաջին փոխնախագահը։ Այդ ժամանակ «Նուրբանկի» գլխավոր բաժնետերը Նուրալիի հայրն էր՝ Ռախատ Ալիևը։ 2007 թվականին Ռախատ Ալիևին մեղադրանք է առաջադրվել «Նուրբանկի» երկու մենեջերների առևանգման համար, և նա փախել է երկրից։ Այնուհետև Նուրալի Ալիևի մայրը՝ Դարիգա Նազարբաևան, դարձել է «Նուրբանկի» գլխավոր բաժնետերը․ նրան էին պատկանում բաժնետոմսերի 50,71 տոկոսը, իսկ Նուրալիին՝ 5,98 տոկոսը: Տնօրենների խորհրդից Նուրալի Ալիևը և Դարիգա Նազարբաևան դուրս են եկել 2010 թվականին։
2008 թվականին Նուրալի Ալիևը դարձավ Ղազախստանի զարգացման բանկի գործադիր տնօրենը։ Այն պետական բանկ է, որը զբաղվում է երկրի արտադրողական ենթակառուցվածքների զարգացմամբ և ներդրումների ներգրավմամբ։ Այստեղ նախագահի թոռն աշխատել է մինչև 2013 թվականը։
2013 թվականի դեկտեմբերին Նուրալի Ալիևը դարձել է «Տրանստելեկոմ» խոշոր կապի օպերատորի ղեկավար, իսկ 2014 թվականի դեկտեմբերին՝ 29 տարեկանում, պաշտոնավարման է անցել՝ որպես Աստանայի քաղաքապետի տեղակալ։ Պաշտոնավարել է գրեթե երկու տարի և հեռացել «Պանամական փաստաթղթերի» հանրայնացումից հետո։
Երկրի օրենսդրությամբ նախատեսված որևէ ստուգում Նուրալի Ալիևի նկատմամբ չի իրականացվել։ Ավելին՝ Ղազախստանի գլխավոր դատախազությունն այդ ժամանակ կասկածի տակ էր առել նյութերի տեղեկատվության աղբյուրների հավաստիությունը։ Նշենք, սակայն, որ ICIJ-ը հրապարակել է պայմանագրեր Նուրալի Ալիևի ստորագրությամբ՝ դրանց կից անձնագրի պատճենով։
Կարիմ Մասիմով
Կարիմ Մասիմովը Ղազախստանի խոշորագույն դեմքերից է։ Ներկայում նա զբաղեցնում է Ղազախստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության կոմիտեի (ԱԱԿ) ղեկավարի պաշտոնը։
Նա շքեղ բնակարաններ ունի Դուբայի Executive Towers համալիրում, որը 12 աշտարակներից բաղկացած համալիր է, որոնցից 10-ը բնակելի են։
Executive Towers
Կարիմ Մասիմովի մեկ այլ բնակարան էլ գտնվում է Dubai International city-ում: Այն օտարերկրացիներով խիտ բնակեցված 800 հեկտար մակերեսով տարածք է։ Այնտեղ տարբեր շրջաններ կան՝ ռուսական, չինական, ֆրանսիական, անգլիական և այլն։ Դրանցից մեկում էլ բնակություն է հաստատել Կարիմ Մասիմովը։
International City Dubai
Հայտնի չէ, թե որքան է վաստակում Կարիմ Մասիմովն այժմ, սակայն 2011 թվականին նա ստանում էր օրական 228 դոլար։
Կարիմ Մասիմովի մոտ ազգականները խոշոր բիզնեսմեններ են։ Օրինակ, ԱԱԿ ղեկավարի հայրը՝ Կաժիմկան Մասիմովը, մահանալը (մահացել է 2019-ի ապրիլին՝ 79 տարեկանում) 39 ընկերությունների հիմնադիր է եղել։ Վերջին տասը տարիներին նրան մեղադրում էին աշխատանքային օրենսդրության խախտումների, փաստաթղթերի կեղծման և բաժնետերերին խաբելու մեջ, բայց երբևէ պատասխանատվության չի ենթարկվել։ Միայն մեկ անգամ փաստաթղթերի կեղծման համար դատարանը պարտավորեցրել է Կաժիմկան Մասիմովին պետական տուրք վճարել 100 հազար տենգեի (մոտ 125 հազար դրամ) չափով։ Բազմաթիվ կազմակերպություններ նա գրանցել է Parigi Equity Partners խոշոր միջազգային ներդրումային հիմնադրամի փոխնախագահ Այդին Հարունի հետ համատեղ։
Կարիմ Մասիմովի մայրը՝ Էլեոնորա Մասիմովան, 78 տարեկան է։ Նա մասնակցություն ունի երեք ընկերություններում։
Առաջինը Էլեոնորա Մասիմովայի անվան երեխաների պաշտպանության սոցիալական հիմնադրամն է, որը վերջինս գրանցել է 2013 թվականին։ Հիմնադրամը հարկեր չի վճարում և չի հիշատակվում ԶԼՄ-ներում։
Հիմնադրամից բացի, ԱԱԿ ղեկավարի մայրը բաժնետեր է երկու ՍՊԸ-ներում՝ TERRA NOVA XXII և TERRA FIRMA։
Երկու ընկերություններն էլ գրանցվել են Կարագանդայում՝ 2018 թվականի մայիսին։ Տերա Նովան 8 հիմնադիր ունի, իսկ Տերա Ֆիրման՝ 7: Դրանց հիմնադիրներից մեկը՝ Սերիկ Աբուբակիրովը, նաև ղեկավարում է Կաժիմկան Մասիմովի ընկերություններից մեկը։ Մինչև բիզնես գալը, նա եղել է ՂՀ Ներքին գործերի նախարարության թմրանյութերի շրջանառության վերահսկողության և նարկոբիզնեսի դեմ պայքարի կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության պետը։ Ընկերություններից ոչ մեկը հարկեր չի վճարել։
Կարիմ Մասիմովի երեք երեխաներից ոչ ոք բիզնեսով չի զբաղվել և չի աշխատել պետական ծառայություններում։ Բայց Մասիմովի փեսան՝ Ազամատ Կապենովը, քիչ թե շատ հանրային կերպար է։ Նա Մասիմովի ավագ դստեր՝ Տամիլայի ամուսինն է, կապված է ածխի հանքարդյունաբերության և երկաթգծի հետ։ Եղել է «Կաստեմիրտրանս» ԲԸ-ի գործառնությունների և լոգիստիկայի գծով փոխնախագահը։
2017 թվականին «Վեդոմոստին» գրել է, որ Ազամատ Կապենովը «Ղազախստանի ածուխ» ՍՊԸ-ի միջոցով գնել է «Զարեչնոյե» ռուսական ածուխ արդյունահանող ընկերության 64 տոկոսը՝ պարտքի հետ միասին։ Գործարքի արժեքը կազմել էր 10,5 միլիոն ռուբլի։ Ավելի ուշ Կեմերովոյի մարզի փոխմարզպետ Եվգենիյ Խլեբունովը հաղորդել էր, որ «Ղազախստանի ածուխը» «մի կողմ է քաշվել»։ Թե ինչ է դա նշանակում, չէր պարզաբանել։
53-ամյա Կարիմ Մասիմովը հետաքրքրական կենսագրություն ունի։ Խորհրդային շրջանում սովորել է Մոսկվայում՝ ուսումնասիրելով արաբերեն։ Փլուզումից քիչ առաջ չինարեն է սովորել Պեկինում, իսկ ավելի ուշ՝ ընդունվել է Կոլումբիայի համալսարան։ Դոկտորականն ավարտելուց հետո դարձել է Ղազախստանի աշխատանքի նախարարության բաժնի ղեկավար, աշխատել է չինական ընկերություններում և ղազախստանյան բանկերում։ 2000 թվականին Մասիմովը, լքելով բանկերից մեկի խորհրդի նախագահի պաշտոնը, դարձել է կապի և տրանսպորտի նախարար։ Մեկ տարի անց՝ 2001 թվականին, դարձել է վարչապետ, իսկ 2003-ին՝ նախագահի օգնական։ 2007 թվականին Մասիմովը կրկին վարչապետ է ընտրվել։ Հենց նրա վարչապետության օրոք են Ռախատ Ալիևին մեղադրել պետական հեղաշրջման պլանավորման մեջ։ Իր «Կնքահայրերը» գրքում, որը լույս է տեսել 2009 թվականին, Ալիևը Կարիմ Մասիմովին անվանել է «Նուրսուլթան Նազարբաևի գլխավոր գանձապետ»։
2012 թվականին նա դարձավ նախագահի ադմինիստրացիայի ղեկավար, 2014-ի հունվարին՝ Ղազախստանի պետքարտուղար, իսկ 2014-ի ապրիլին՝ նորից վարչապետ։ 2016 թվականին Կարիմ Մասիմովը դարձավ Ազգային անվտանգության կոմիտեի նախագահ և զբաղեցնում է այդ պաշտոնը մինչ օրս։ Նա երբեք չի բարձրաձայնել իրեն և իր ընտանիքին պատկանող անշարժ գույքի մասին։

Тайные резиденции приближенных Назарбаева в Дубае
Гибкие законы Дубая, отсутствие налогов, конфиденциальность и наличие свободных зон привлекают в Арабские Эмираты богатых людей со всего мира. Организации открыто предлагают иностранцам услуги по регистрации и управлению оффшорными компаниями. Казахстанцам делать этого не рекомендуется, так как по закону "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" Дубай включен в список оффшорных зон. Человек, владеющий имуществом, банковским счетом или бизнесом на Пальмовых островах, должен подвергнуться тщательной проверке․
Новая утечка данных о недвижимости раскрывает имена многих состоятельных людей, которые вложили миллионы в Дубай. Эти данные были собраны различными профессионалами, в том числе некоммерческой группой C4ADS, которая предоставила их OCCRP.
По доступной в базе данных информации, ряд приближенных к высшим эшелонам власти казахстанцев владеют шикарными резиденциями в Дубае. Среди них – Нурали Алиев, внук Нурсултана Назарбаева, Карим Масимов, руководитель Комитета Национальной Безопасности.
Нурали Алиев
34-летний внук Нурсултана Назарбаева Нурали Алиев покупал резиденции в Дубае, будучи заместителем акима Астаны. Этот пост он занимал с 2014 по 2016 годы. В те же годы он приобрел четыре резиденции в разных фешенебельных районах Дубая.
Два пентхауса Алиева располагаются в микрорайоне Джумейра-Бич Резиденс на побережье Персидского залива. Еще две резиденции находятся в элитной яхтенной пристани Марина в Дубае.
Джумейра-Бич Резиденс
Видимо, внук экс-президента настоящий фанат яхт, учитывая, что в 2008 году Нурали Алиев попался на покупке яхты стоимостью свыше $1,8 млн через оффшорную компанию Baltimore Alliance. Яхту на тот момент 24-летний Нурали назвал Nomad. Об этом стало известно в результате публикации «Панамских документов» в 2016 году.
Занимая пост акима столицы, Алиев в 2016 году, согласно «Панамским документам», также был акционером еще одной оффшорной компанией на Кипре - Alba International. Компания использовалась для проведения банковских операций. После того, как информацию обнародовали, внук президента решил уйти в бизнес.
Марина яхтенной клуб
Биография Нурали Алиева, одного из богатейших людей Казахстана по версии Forbes Kazakhstan, вызывает множество вопросов.
Окончив в 18 лет педагогический институт, Алиев начал работать в департаменте международной торговли французской трейдинговой компании. Там он проработал год, после чего в 2004 году стал руководителем международного отдела казахстанской компании-монополиста «Сахарный центр». Это группа компаний, принадлежавшая его отцу – Рахату Алиеву, занимавшего на тот момент пост заместителя министра МИД РК. В 2004 году Нурали Алиев возглавил «Сахарный центр».
2006 год для 21-летнего парня был плодотворным: он стал президентом развлекательного телеканала Hit TV, основал частный инвестиционный фонд Capital Holding, стал первым заместителем председателя правления АО «Нурбанк». В то время главным акционером «Нурбанка» был отец Нурали Рахат Алиев. В 2007 году Рахата Алиева обвинили в похищении двух менеджеров «Нурбанка», и он сбежал из страны. После этого мать Нурали Алиева Дарига Назарбаева стала главным акционером «Нурбанка» - она владела 50,71% акций, а Нурали – 5,98%. Из состава Совета директоров Нурали Алиев и Дарига Назарбаева вышли в 2010 году.
В 2008 году Алиев стал управляющим директором Банка развития Казахстана. Это государственный банк, занимающийся развитием производственной инфраструктуры страны и привлечением инвестиций. Именно в это время, как мы говорили ранее, Алиев стал держателем акций оффшорной компании Baltimore Alliance и приобрел дорогостоящую яхту. Здесь внук президента проработал до 2013 года.
В декабре 2013 года Нурали Алиев стал руководителем крупного оператора связи «Транстелеком», а в декабре 2014 года в возрасте 29 лет перешел на должность заместителя акима Астаны. Он был заместителем акима почти два года и ушел после обнародования «Панамских документов».
Никаких проверок в соответствии с законодательством страны инициировано не было. Генеральная прокуратура тогда заявила о недостоверности сведений об источниках материалов. Отметим, однако, что ICIJ опубликовал договоры с подписью Нурали Алиева и приложенный к ним скан паспорта.
Карим Масимов
Карим Масимов – одна из крупнейших фигур в Казахстане. В настоящий момент он занимает пост председателя Комитета национальной безопасности РК.
Карим Масимов владеет апартаментами в комплексе Executive Towers в Дубае. Это комплекс, состоящий из 12 башен, 10 из них – жилые.
Executive Towers
Еще одни апартаменты Карима Масимова располагаются в International City Dubai. Интернешнл сити – это густо населенное иностранцами пространство площадью 800 гектаров. Там есть различные округи – русские, китайские, французские, английские и другие. В одном из них и поселился Карим Масимов.
International City Dubai
Насколько же богат Карим Масимов? Неизвестно, сколько он зарабатывает сейчас, но в 2011 году он получал 228 долларов в день.
Близкие родственники Карима Масимова – крупные бизнесмены. Например, отец председателя КНБ Кажимкан Масимов до своей смерти в возрасте 79 лет в апреле 2019 года являлся учредителем 39 организаций. В последние 10 лет его обвиняли в нарушении трудового законодательства, подделке документов и обмане дольщиков, однако он ни разу не попал под пресс Фемиды. Так, за подделку документов суд обязал Кажимкана Масимова выплатить государственную пошлину в размере 100 тысяч тенге. Множество организаций он регистрировал совместно с вице-президентом крупного международного инвестиционного фонда Parigi Equity Partners Айдыном Харуном.
Матери Карима Масимова Элеоноре Масимовой 78 лет. Она участвует в трех компаниях.
Первую компанию Элеонора Масимова зарегистрировала в 2013 году. Это Социальный фонд по защите детей имени Элеоноры Масимовой. Фонд не платит налоги и не упоминается в СМИ.
Кроме фонда мать председателя КНБ участвует в двух ТОО: TERRA NOVA XXII и TERRA FIRMA.
Обе организации были зарегистрированы в мае 2018 года в Караганде. У Терры Новы 8 учредителей, а у Терры Фирмы – 7. Один из учредителей обеих компаний – Серик Абубакиров – руководит также одной из компаний Кажимкана Масимова. До прихода в бизнес он был начальником оперативно-розыскного управления Комитета по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков МВД РК.
Ни от одной из фирм налоги не поступали.
Никто из троих детей Карима Масимова бизнесом не занимается и в госслужбе не работает. А вот зять Масимова – Азамат Капенов – личность более-менее публичная. Азамат Капенов, муж старшей дочери Масимова Тамиллы, тесно связан с угольной промышленностью и железнодорожным транспортом. Был вице-президентом по оперированию и логистике АО «Казтемиртранс».
В 2017 году “Российские ведомости” писали, что Азамат Капенов купил 64% «Заречной» вместе с долгом через ТОО «Уголь Казахстана». Они утверждали, что стоимость сделки составила 10,5 млн рублей. Позже вице-губернатор Кемеровской области Евгений Хлебунов сообщил, что «Уголь Казахстана», купивший 64% «Заречной», «отошел в сторону». Что это значит - не уточнялось.
53-летний Карим Масимов – человек с занятной биографией. В советский период он учился в Москве, изучая арабский язык. Незадолго до распада изучал китайский язык в Пекине, а позже поступил в Колумбийский университет. После учебы в докторантуре работал начальником отдела министерства труда РК, в китайских компаниях и казахстанских банках. В 2000 году Масимов, уйдя с должности председателя правления одного из банков, стал министром транспорта и коммуникаций. Через год, в 2001 году, стал премьер-министром, а в 2003 – помощником президента. После нескольких перестановок, в 2007 году, он снова стал премьер-министром. Как раз в его бытность премьер-министром Рахата Алиева обвинили в планировании государственного переворота. В своей книге «Крестный тесть», вышедшей в 2009 году, Алиев назвал Карима Масимова «главным казначеем Нурсултана Назарбаева».
В 2012 году Масимова пересадили в кресло руководителя администрации президента, в январе 2014 – госсекретаря РК, а в апреле 2014-го его снова сделали премьер-министром. В 2016 году Карим Масимов стал председателем Комитета национальной безопасности и занимает этот пост по сей день. Он никогда не распространялся о недвижимости, которой владеет он и его семья.