Վալերիյ Օսիպյանը չի բացառում, որ ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների ևս մեղադրանք առաջադրվի
Ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանը ոստիկանության զորքերի հրամանատարի նախկին տեղակալ Գեղամ Պետրոսյանի ձերբակալության մասին չի ուզում խոսել, ասում է՝ նախաքննությունը կտա բոլոր հարցերի պատասխանները։
Հիշեցնենք՝ Հատուկ քննչական ծառայությունը երեկ հայտնել էր, որ ոստիկանության զորքերի հրամանատարի նախկին տեղակալ, ոստիկանության զորքերի շտաբի նախկին պետ Գեղամ Պետրոսյանը ձերբակալվել է 2008 թվականի մարտի 1-ի զոհերից Զաքար Հովհաննիսյանին հրազենի գործադրմամբ դիտավորությամբ կյանքից զրկելու կասկածանքով։
«Անկախ ամեն ինչից, եթե նախաքննությամբ կհիմնավորվի այդ արարքը, ով ուզում է լինի, պետք է պատասխանատվություն կրի»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Վալերիյ Օսիպյանը։
Հարցին՝ իր համար սպասելի՞ էր իրադարձությունների նման ընթացքը, Օսիպյանն արձագանքեց, որ ոստիկանության զորքերի շտաբի ձերբակալված նախկին պետը իր մոտ դրական տպավորություն էր թողել։
«Անկեղծ ասած՝ իր գործառույթները բարեխիղճ կատարել է, որտեղ եղել է, բայց նախաքննությամբ կպարզվի ամեն ինչ, եթե մեղավոր է, պետք է պատասխանատվություն կրի»,- ասաց նա։
Հարցին՝ բացառո՞ւմ է, որ Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք առաջադրվի և ձերբակալվեն ոստիկանության այլ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Վալերիյ Օսիպյանն արձագանքեց.
«Եկեք ոչինչ չբացառենք»։
Օսիպյանի խոսքով՝ ոստիկանության համակարգի յուրաքանչյուր պաշտոնատար անձ, անգամ ինքը եթե մեղադրվի որևէ հարցում, պատասխան է տալու օրենքի առաջ։

Валерий Осипян не исключет предъявление обвинения и другим бывшим высокопоставленным сотрудникам Полиции
Начальник Полиции РА Валерий Осипян не пожелал комментировать задержание бывшего заместителя командующего войсками Полиции Гегама Петросяна, отметив, что предварительное следствие даст ответы на все вопросы.
Вчера Специальная следственная служба сообщила, что бывший заместитель командующего войсками Полиции, бывший начальник штаба войск Полиции Гегам Петросян был задержан по подозрению в лишении жизни одного из участников событий 1 марта 2008 г. Закара Ованнисяна.
“Если в ходе предварительного следствия этот поступок будет обоснован, он должен понести наказание”,- заявил на брифинге в парламенте Валерий Осипян.
На вопрос, ожидал ли он такого хода событий, наачальник Полиции ответил, что бывший начальник штаба войск полиции произовел на него положительное впечатление.
“Он добросовестно выполнял свои обязанности, но в ходе предварительного следствия все выяснится. Если он виноват, то должен понести ответственность”,- сказал В.Осипян.
На вопрос, исключает ли он, что в рамках уголовного дела о событиях 1 марта 2008 года обвинения будут предъявлены и другим бывшим высокопоставленным сотрудникам Полиции, Валерий Осипян сказал: “Давайте ничего не исключать”.