Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ սպանության մեջ մեղադրվող Գեղամ Պետրոսյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Մարտի 1-ի գործով սպանության մեջ մեղադրվող Գեղամ Պետրոսյանի ձերբակալման դեմ բողոքի և խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու:
Հիշեցնենք, որ Գեղամ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Ըստ մեղադրանքի՝ 2008 թվականի Մարտի իրադարձությունների ժամանակ նա սպանել է Զաքար Հովհաննիսյանին:
Ավելի վաղ ՀՔԾ-ն հայտնել է, որ 2008թ. մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քննվող քրեական գործի շրջանակներում հունիսի 4-ին Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանք կատարելու` հրազենի գործադրմամբ Զաքար Հովհաննիսյանին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու կասկածանքով ձերբակալվել է 2008 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատարի տեղակալի, նույն ինքը` շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Գեղամ Պետրոսյանը: Երեկ ուշ երեկոյան նրան մեղադրանք է առաջադրվել և խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու միջնորդություն ներկայացվել դատարան:

Судья находится в совещательной комнате для принятия решения по делу о мере пресечения в отношении Гегама Петросяна
Судья ереванского суда общей юрисдикции Гагик Погосян немногим ранее удалился в совещательную комнату для принятия решения по жалобе на арест обвиняемого в совершении убийства во время событий 1 марта 2008 г. Гегама Петросяна и по делу об избрании в отношении него меры пресечения.
Г. Петросяну предъявленоо обвинение в убийстве участника акции протеста 1 марта 2008 г. в Ереване Закара Ованнисяна.
Ранее Специальная следственная служба сообщила, что 4 июня в рамках расследуемого уголовного дела о событиях 1-2 марта 2008 г. в Ереване был задержан Гегам Петросян, который подозревается в умышленном лишении жизни путем применения огнестрельного оружия демонстранта Закара Ованнисяна. Г.Петросян по положению на 1 марта 2008 г. занимал должности заместителя командующего войсками Полиции РА и начальника штаба Полиции РА. Вчера вечером Гегаму Петросяну было предъявлено обвинение. Кроме того, в суд было представлено ходатайство о его аресте.