Թուրքիան առաջարկում է բացել գերմանական արխիվները. ինչո՞ւ
Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշը առաջարկում է բացել գերմանական արխիվները` Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող նյութերն ուսումնասիրելու նպատակով: Նրա խոսքով` գերմանական արխիվներում պետք է որ լինեն Օսմանյան Թուրքիայում 1915թ.-ի դեպքերն ապացուցող նյութեր, որոնց ուսումնասիրությունը կլուծի բազում բանավեճեր:
Այդ բանավեճերից մեկն էլ վերջերս ծավալվեց Ֆրանսիայի և Թուրքիայի միջև և հարթվեց ոչ հօգուտ Թուրքիայի: Դրանից հետո Թուրքիան աչքի է ընկնում անզուսպ և դիվանագիտության առումով թույլ մտածված քաղաքական ձեռնարկումներով: Արդյոք գերմանական արխիվները բացելու առաջարկը կարելի՞ է դասել անհեռատես քայլերի շարքը: Պատասխանում են հայ թուրքագետները:
-Ի՞նչ է թաքնված թուրքական այս առաջարկի հետևում:
Լևոն Հովսեփյան. Կարևորն այստեղ այն է, որ նման կոչով Է. Բաղըշը դիմել է հենց Գերմանիային: Սրանով, կարծում եմ, Թուրքիան ցանկանում է մի քանի խնդիր լուծել և գնալ իր տեսակետից խորամանկ քայլի: Առաջին հերթին սա քայլ է՝ կանխելու այն զարգացումների հնարավորությունը Գերմանիայում, ինչ եղավ Ֆրանսիայի պարագայում:
Թուրքիան փորձում է հասկացնել Գերմանիային ձեռնպահ մնալ նման նախաձեռնություններից և արխիվները պատմաբանների առջև բացելու կոչով փորձում է խնդիրը կենտրոնացնել առավելապես պատմական քննարկման հարթությունում: Թուրքիային անհանգստացնում է, որ Գերմանիայում կան քաղաքական գործիչներ, որոնք հանդես են գալիս Ֆրանսիայի օրինակին հետևելու առաջարկությամբ:
Բացի դրանից` հնարավոր է, որ Թուրքիան այս հարցով դիմել է Գերմանիային` համոզված լինելով, որ Հայոց ցեղասպանության մեջ մեղսկացություն ունեցող Գերմանիան ընդառաջ կգնա Թուրքիայի նախաձեռնությանն ու առաջարկներին: Այս համատեքստում սա մեկ քայլ է եվրոպական հարթության մեջ Գերմանիայի միջոցով փորձել «անհարմար» վիճակում գցել Ֆրանսիային:
Միգուցե Թուրքիան նպատակ է հետապնդում նման քայլերով հիմնավորել Ֆրանսիայի «կողմնակալությունը» Ցեղասպանության հարցում: Պատահական չէ, որ Բաղըշը կոչ է արել Գերմանիային հանդես գալ որպես միջնորդ Ֆրանսիայի ու Թուրքիայի միջև այդ հարցում:
Ռուբեն Մելքոնյան. Գերմանիան և հատկապես գերմանական ռազմական ուժերը որոշակի դեր են ունեցել Հայոց ցեղասպանության իրականացման գործում, և սա գիտական շրջանակներում հայտնի փաստ է: Այս առաջարկությամբ թուրքերը ցանկանում են ստեղծել այնպիսի վիճակ, որ ի հայտ գան նոր մեղսակիցներ Հայոց ցեղասպանության հարցում: Եթե գերմանական արխիվները բացվեն, ապա չի կարելի բացառել, որ կգտնվեն փաստեր, որոնք կապացուցեն Գերմանիայի որոշակի մեղսակցությունը:
Եվ իմ կարծիքով` թուրք քաղաքական գործչի արած այս հայտարարության ենթատեքստում կա սպառնալիք՝ ուղղված գերմանական կողմին, ինչը պետք է ստիպի նրան քայլեր կատարել Ֆրանսիայում քննարկվող օրինագծի դեմ: Բացի դրանից` սրանով թուրքերը կարող են նաև նպատակ հետապնդել կանխել Գերմանիայում նմանատիպ օրինագծի քննարկման հավանականությունը:
Անդրանիկ Իսպիրյան. Թուրքիայի` Եվրամիության հետ հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշը վերջին շրջանում Հայոց ցեղասպանությանը և Հայաստանի հետ հարաբերություններին վերաբերվող հարցերում հանդես է գալիս անհավասարակշիռ հայտարարություններով: Շվեյցարիայում Հայոց ցեղասպանությունը հերքելուց հետո Էգեմեն Բաղըշի դեմ Ցյուրիխի դատախազությունը նախնական հետաքննություն սկսեց, որին հետևեց Եվրոպական խորհրդարանի նախագահի կոչը Բաղըշին` առերեսվել սեփական պատմության հետ:
Այս պայմաններում Էգեմեն Բաղըշը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել տարբեր հայտարարություններով և առաջարկներով: Ֆրանսիայի և Թուրքիայի միջև լարված հարաբերությունների պատասխանատուն հենց թուրքական կողմն է, և հենց Թուրքիան կարող է լուծել Ֆրանսիայի հետ իր խնդիրները: Գերմանիան Հայոց ցեղասպանությունը ընդունած երկրների շարքում է, և ավելին, Գերմանիայում ևս սկսել են խոսել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին:
-Հավանակա՞ն է, որ Գերմանիան կհամաձայնի բացել արխիվները:
Անդրանիկ Իսպիրյան. Գերմանիայում արխվներ բացելու խնդիր չկա, քանի որ դրանք հետազոտողների առաջ բաց են: Թուրքական կողմը հերթական անգամ պարզապես շահարկում է «արխիվները բացեք» արտահայտությունը: Երկար տարիներ մի շարք գիտնականներ ուսումնասիրել են գերմանական արխիվները և հրապարակել բազմաթիվ փաստագրական աշխատություններ, հոդվածներ, նամակներ, որոնք ապացուցում են, որ 1915-ին Օսմանյան Թուրքիայում ցեղասպանություն է տեղի ունեցել:
Ցեղասպանության ժամանակ Գերմանիան Օսմանյան Թուրքիայի դաշնակիցն ու հովանավորն էր: Շատ վայրերում գերմանացի սպաների լուռ հայացքների ներքո են իրականացվել հայերի կոտորածները: Չնայած գերմանացի զինվորականները դրանց մասին չեն բարձրաձայնել, սակայն այդ մասին արձանագրել և ուղարկել են վերադասին: Գերմանական արխիվները ուսումնասիրած գերմանացի հայտնի պատմաբանները ևս պնդում են, որ օսմանյան կառավարությունը հայերին ոչնչացնելու համար հատուկ ծրագրված նպատակ է ունեցել:
Լևոն Հովսեփյան. Դա երկրորդային հարց է: Հենց նույն գերմանական արխիվային բազում փաստաթղթեր արդեն իսկ լիարժեք լույս են սփռում թե Հայոց ցեղասպանության անվիճարկելիության, թե Կայզերական Գերմանիայի մեղսակցության վրա:
Ռուբեն Մելքոնյան. Իրականում Գերմանիան տիրապետում է բավական լուրջ արխիվների, որոնք վերաբերում են Հայոց ցեղասպանությանը, և կարևոր է փաստել, որ դրանց մեծ մասը ուսումնասիրված չէ: Եթե իրականում թուրք նախարարի կոչին ընդառաջեն և բացեն բոլոր արխիվները, ապա կարող են ի հայտ գալ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ թե հերքող, այլ հաստատող նորանոր փաստեր:
Արտակ Շաքարյան. Թուրքիան գիտի, որ Գերմանիան չի բացելու արխիվները և խիզախաբար պահանջում է դա, որպեսզի աշխարհին ցույց տա Գերմանիայի երեսպաշտությունը: Գերմանիայի կողմից արխիվի բացումը խիստ անհավանական է:

Турция предлагает открыть немецкие архивы. Почему?
Министр по вопросам Евросоюза Турции Эгемен Багыш предложил открыть немецкие архивы с целью изучения материалов, касающихся Геноцида армян. По словам Багыша, в этих архивах должны содержаться материалы о событиях 1915 года в Османской Турции, изучение которых положит конец многочисленным дискуссиям.
Одна из таких дискуссий развернулась недавно между Францией и Турцией и завершилась не в пользу последней. После этого Турция начала предпринимать неуравновешенные и плохо продуманные в дипломатическом отношении политические шаги. Можно ли причислить к таким недальновидным шагам и предложение об открытии немецких архивов? На этот вопрос отвечают армянские тюркологи.
- Что скрывается за этим предложением турецкой стороны?
Левон Овсепян. – В данном случае важно то, что с таким призывом Багыш обратился именно к Германии. Тем самым Турция, я думаю, хочет решить сразу несколько проблем и пойти, как ей кажется, на хитрый шаг. Во-первых, этот шаг направлен на предотвращение в Германии тех процессов, которые осуществляются во Франции. Турция пытается дать понять Германии, чтобы она воздержалась от такой инициативы.
Кроме того, призывая открыть архивы для историков, турецкая сторона пытается перевести проблему в плоскость исторического обсуждения. Турцию беспокоит то, что в Германии есть политические деятели, которые выступают с предложением последовать примеру Франции.
Возможно также, что Турция обратилась по этому вопросу к Германии, так как убеждена, что имеющая свою долю вины в Геноциде армян Германия пойдет навстречу инициативам и предложениям Турции. Так что этот шаг направлен на то, чтобы с помощью Германии попытаться поставить Францию в неловкое положение.
Возможно, подобными шагами Турция преследует цель доказать «пристрастность» Франции в вопросе Геноцида. Неслучайно, что Багыш призвал Германию выступить в этом вопросе посредником между Францией и Турцией.
Рубен Мелконян. – Германия и в частности военные силы этой страны играли определенную роль в вопросе Геноцида армян, что в научных кругах является известным фактом. Этим предложением турки хотят создать ситуацию, при которой будут выявлены новые виновные в Геноциде армян. Если немецкие архивы откроются, то нельзя исключать, что всплывут новые факты, которые докажут определенную вину Германии.
На мой взгляд, в заявлении турецкого политического деятеля содержится угроза в адрес Германии, что должно заставить эту страну осуществить шаги против обсуждающегося во Франции законопроекта. Кроме того, возможно, что турки тем самым преследуют цель предотвратить обсуждение аналогичного законопроекта в самой Германии.
Андраник Испирян. – В последнее время турецкий министр по вопросам Евросоюза Эгемен Багыш выступает с неуравновешенными заявлениями по вопросам, касающимся Геноцида армян и отношений с Арменией. После сделанных им в Швейцарии заявлений об отрицании Геноцида армян прокуратура Цюриха начала предварительное расследование в отношении Багыша, за которым последовал адресованный турецкому министру призыв председателя Европарламента взглянуть в лицо собственной истории.
В этих условиях Эгемен Багыш пытается отвлечь внимание международной общественности различными заявлениями и предложениями. Ответственность за напряженные отношения между Францией и Турцией несет только турецкая сторона. И только Турция может решить возникшие с Францией проблемы. Германия относится к числу стран, признавших Геноцид армян. Более того, в Германии тоже начали говорить о криминализации отрицания Геноцида.
- Есть вероятность того, что Германия согласится открыть архивы?
Андраник Испирян. – В Германии нет проблемы открытия архивов, так как они открыты для исследователей. Просто турецкая сторона в очередной раз спекулирует выражением «открыть архивы». Ряд ученых на протяжении многих лет изучали немецкие архивы и опубликовали многочисленные документальные работы, статьи, письма, доказывающие, что в 1915 году в Османской Турции был совершен геноцид.
В период осуществления геноцида Германия была союзницей и покровительницей Турции. Во многих местах резня армян происходила под молчаливыми взглядами германских офцеров. И хотя германские военные не говорили об этом вслух, однако они фиксировали эти факты и представляли их своим начальникам. Изучившие немецкие архивы известные немецкие историки утверждают, что османское правительство поставило перед собой цель уничтожить армян.
Левон Овсепян. – Это второстепенный вопрос. В тех же немецких архивах имеются многочисленные документы, полностью доказывающие как бесспорность факта Геноцида армян, так и сопричстность к этому кайзеровской Германии.
Рубен Мелконян. – На самом деле Германия обладает достаточно серьезными архивами, касающимися Геноцида армян. Важно отметить, что большая часть этих документов не изучена. Если в Германии действительно последуют призыву турецкого министра и откроют все архивы, то, возможно, будут выявлены новые факты, которые не опровергнут, а подтвердят факт Геноцида армян.
Артак Шакарян. – Турция знает, что Германия не откроет архивы, и смело требует этого, чтобы показать миру фарисейство Германии. Открытие архивов со стороны Германии маловероятно.