Սահմանապահներն անտեսել են դատավոր Ազարյանի որոշումը և արգելել Վլադիմիր Սաչկովին դուրս գալ երկրից
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ում (այժմ «ՎԵՌՆ Արմենիա» ՓԲԸ) զարտուղի կապուղի ստեղծելու գործով մեղադրվող տեխնիկական բլոկի նախկին տնօրեն, ՌԴ քաղաքացի Վլադիմիր Սաչկովին հունիսի 8-ի երեկոյան ևս թույլ չեն տվել դուրս գալ երկրից:
Չնայած այն հանգամանքին, որ հունիսի 5-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ա. Ազարյանի, որոշում է կայացրել` թույլատրել Վլադիմիր Սաչկովին հունիսի 8-ից մինչև հունիսի 22-ը մեկնել ՀՀ-ից, և համապատասխան մարմիններին գրություններ ուղարկել է` նշված ժամանակահատվածում նրա նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները վերացնելու մասին, «Զվարթնոց» օդանավակայանի սահմանապահները թույլ չեն տվել Սաչկովին լքել երկիրը:
Վլադիմիր Սաչկովին ուղեկցել է նաև ՌԴ գլխավոր հյուպատոս Անդրեյ Շանինը, ինչպես նաև նրա փաստաբան Նարինե Ռշտունին: «Մեզ ասացին, որ իմ տեղաշարժի արգելքը հանված չէ»,- պատմեց Վլադիմիր Սաչկովը:
Վլադիմիր Սաչկովի ՌԴ մեկնելը հրատապ էր և կապված էր ընտանեկան հարցերի, մասնավորապես` նրա երեխայի առողջության հետ: Նա դիմել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին` խնդրելով օգնել դատարանի որոշումը կատարելու հարցում, ինչպես նաև փոխհատուցում է պահանջել իր կատարած ծախսերի համար:
Հիշեցնենք, որ, ըստ մեղադրանքի, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի որոշ պաշտոնյաների (այդ թվում` Սաչկովի) և նույն կազմակերպության հետ անուղղակիորեն կապված անձանցից կազմված խումբը ստեղծել է մի կապուղի, որի միջոցով արտերկրյա օպերատորներից ստացվող միջազգային զանգերը շրջանցել են ընկերության հաշվարկային համակարգը: Ընկերության հաշվարկային համակարգը շրջանցած կապուղին գործել է 2011-2013թթ.: Խմբի գործունեության արդյունքում վնաս է հասցվել թե´ ընկերությանը, թե´ պետությանը՝ հարկերի մասով:
Այս տարվա հունվարին դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը Վլադիմիր Սաչկովին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (ապօրինի ձեռնարկատիրություն, որը զուգորդվել է անձանց կամ կազմակերպություններին կամ պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով և կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից) և 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ):
Սաչկովի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել ազատազրկում 7 տարի ժամկետով, որի մեջ հաշվարկվել է նաև նրա կալանքի տակ գտնվելու ավելի քան 3 տարին և վերջնական պատիժ թողնվել է 3 տարի, 8 ամիս 17 օր ժամկետը` զրկելով որոշակի գործունեությամբ` ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից` 2 տարի ժամկետով:
Դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Վլադիմիր Սաչկովի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը` գրավը պետք է վերանա և նրան կրկին կալանքի տակ վերցնելու: Սակայն Սաչկովը բողոքարկել է Բեկթաշյանի կայացրած դատավճիռը և այժմ գործը Վերաքննիչ դատարանում է, իսկ ինքը` դեռևս ազատության մեջ:
Դատավճռով նաև Սաչկովին պարտավորեցրել են հօգուտ տուժող ճանաչված «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲ ընկերության բռնագանձել շուրջ 1,8 մլրդ դրամ` որպես հանցագործությամբ պատճառված վնասի հատուցում:
Դատարանը բավարարել է նաև Գլխավոր դատախազության քաղաքացիական հայցը` Վլադիմիր Սաչկովից հօգուտ պետական բյուջե բռնագանձել 875 մլն դրամ` որպես հանցագործությամբ պատճառված վնասի հատուցում:
Հիշեցնենք, որ նույն օրը սահմանափակել էին նաև ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի ելքը դեպի Վրաստան:

Пограничники проигнорировали решение суда и запретили Владимиру Сачкову покинуть страну
Вечером 8 июня бывшему директору Технического блока ЗАО “АрменТел” (ныне ЗАО “ВЕРН Армения”) Владимиру Сачкову, обвиняемому в создании нелегального канала связи, не разрешили выехать из страны.
Несмотря на то, что 5 июня Апелляционный суд под председательством судьи А.Азаряна постановил разрешить Владимиру Сачкову в период с 8 по 22 июня отсутствовать из Республики Армения и направил соответствующим органам записки об отмене в отношении него ограничений в указанный период, в аэропорту “Звартноц” пограничники не разрешили Сачкову покинуть страну.
Владимира Сачкова сопровождали генконсул РФ Андрей Шанин и адвокат Нарине Рштуни. “Нам сказали, что запрет на мое перемещение не снят”,- рассказал Владимир Сачков.
Его отъезд в РФ носил срочный характер и был связан с семейными обстоятельствами, в частности со здоровьем ребенка. Сачков обратился к Защитнику прав человека РА Арману Татояну с прсьбой помочь в выполнении постановления суда, а также потребовал компенсировать понесенные им расходы.
Напомним, что, согласно обвиеннию, группа из нескольких высокопоставленных сотрудников ЗАО “АрменТел”, в том числе Сачкова, а также косвенно связанных с компанией лиц создала канал связи, посредством которого поступавшие из-за границы международные звонки обходили расчетную систему “АрменТела”. Нелегальный канал связи действовал в 2011-2013 гг., в результате чего компании и государству был нанесен крупный ущерб.
В январе этого года судья Армен Бекташян признал Владимира Сачкова виновным в незаконном предпринимательстве, сопровождавшемся причинением крупного ущерба лицам. организациям или государству, а также в злоупотреблении полномочиями, повлекшем тяжкие последствия. Сачков был приговорен к 7 годам лишения свободы. В этот срок были включены и три года его пребывания под арестом. Окончательный срок наказания составил 3 года, 8 месяцев и 17 дней. Кроме того, Сачков на два года лишен права заниматься определенным видом деятельности.
После вступления приговора в законную силу Владимир Сачков, который на тот момент был освобожден под залог, вновь должен был оказаться под арестом. Однако он обжаловал приговор судьи А.Бекташяна, и в настощее время дело находится в Апелляционном суде.
Кроме того, Сачкова обязали выплатить в пользу ЗАО “ВЕРН Армения” 1.8 млрд драмов в качестве компенсации за причиненный ущерб.
Суд также удовлетворил гражданский иск Генпрокуратуры о взыскании с Владимира Сачкова 875 млн драмов в пользу государству в качестве компенсации за причиненный ущерб.