Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը խնայողություններից առաջացած 338 միլիոն դրամը վերադարձրել է պետբյուջե
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը 2018 թվականի պետական բյուջեով տնտեսել և պետբյուջե է վերադարձրել 338 միլիոն 670 հազար դրամ: Այս մասին ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային ու պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2018 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկմանն ասաց հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը։
Նրա խոսքով՝ նախագահի աշխատակազմի նախորդ տարվա բյուջեի ճշտված պլանը կազմել է 2 միլիարդ 38 միլիոն 937 հազար դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 1 միլիարդ 700 միլիոն 267 հազար դրամ։
Տնտեսումները հիմնականում կազմել են «աշխատողների աշխատավարձեր և հավելավճար» հոդվածով։
«Այդ հոդվածով տնտեսվել է 194 միլիոն դրամ, էներգետիկ, կոմունալ և կապի ծախսերով տնտեսվել է 28 միլիոն դրամ, արտասահմանյան գործուղումների մասով՝ 43 միլիոն դրամ, գրասենյակային, տրանսպորտային ծախսեր՝ 12 միլիոն դրամ, սարքավորումների ընթացիկ նորոգում՝ 6 միլիոն դրամ, այլ ծախսերի գծով՝ 16 միլիոն դրամ»,- ասաց Տարասյանը։
Հաշվետու տարում հանրապետության նախագահը վավերացրել է խորհրդարանի ընդունած 523 օրենքներ, կառավարության առաջարկով 47 միջազգային պայմանագիր է կնքվել, յոթ բարձրագույն դիվանագիտական և դասային աստիճան է շնորհվել, վեց բարձրագույն զինվորական կոչում։
Էմիլ Տարասյանը հիշեցրեց, որ նախագահն ունի աջակցությունների ֆոնդ, որով աջակցություններ են տրվում հիմնականում կրթության, մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության և սոցիալական ծրագրերին։
«Նախագահի նստավայրում Ամանորին նվիրված ավանդական միջոցառումները փոխարինվել են սոցիալապես անապահով, բազմազավակ ընտանիքին, մանկատանը և բանակին օգնություն տրամադրելով»,- ասաց Տարասյանը։
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Ատոմյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք երկրի կառավարման մոդելի փոփոխությունից հետո նախագահի աշխատակազմը կրճատվե՞լ է, և արդյոք տնտեսումները դրա պատճառո՞վ են եղել։
Տարասյանն արձագանքեց, որ նախկինում նախագահի աշխատակազմն ուներ 300 աշխատակից, բայց քանի որ այժմ նախագահի աշխատակազմում չկան ՊՈԱԿ-ներ և այլ ստորաբաժանումներ, աշխատակազմն օրենքով սահմանվել է 155, որի հիմնական մասը համալրված է։
«Խնայողություններն արվել են թափուրների հաշվին: Ապրիլից է գործում նախագահի աշխատակազմը, բայց թափուրներից առաջացած գումարները ոչ թե նախորդ աշխատակազմի թափուրների գումարն էր, այլ մեր աշխատակազմից, որը համալրման փուլում էր, և մինչև տարվա վերջ ունեինք թափուր պաշտոններ։ Մենք դա ուղղեցինք ոչ թե պարգևատրմանը, այլ հետ վերադարձրինք պետական բյուջե»,- ասաց հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը։

Администрация президента РА вернула в госбюджет сэкономленные 338 млн драмов
Администрация президента Армении вернула в госбюджет сэкономленные в 2018 году 338 млн 670 тыс. драмов. Об этом в ходе обсуждения выполнения бюджета 2018 г. на совместном заседании постоянных парламентских комиссий по финансово-правовым и бюджетным вопросам и по государственно-правовым вопросам сообщил руководитель администрации президента РА Эмиль Тарасян.
По его словам, прошлогодний бюджет администрации президента РА составил 2 млрд 38 млн 937 тыс. драмов, из которых фактически было потрачено 1 млрд 700 млн 267 тыс. драмов. Средства были сэкономлены в основном по статье “Зарплаты сотрудников и доплаты”. “По данной статье было сэкономлено 194 млн драмов, по части расходов на коммунальные платежи и связь - 28 млн драмов, по части командировок - 43 млн драмов, по части канцелярских принадлежностей и транспортных расходов – 12 млн драмов, текущего ремонта техники - 6 млн драмов, по линии прочих расходов - 16 млн драмов”,- сообщил глава президентской администрации.
В отчетный период президент страны ратифицировал 523 закона, по предложению правительства было заключено 47 международных договоров, присвоено семь высших дипломатических рангов, шесть высших воинских званий.
Эмиль Тарасян напомнил о том, что при президенте действует Фонд содействия, который оказывает помощь в основном образовательным, культурным, спортивным, молодежным и социальным программам.
“Традиционные новогодние мероприятия в резиденции президента заменены программой оказания помощи малоимущим и многодетным семьям, детским домам и армии”,- отметил Эмиль Тарасян.
Депутат фракции “Мой шаг” Сергей Атомян спросил, были ли произведены сокращения в администрации президента после смены в стране модели правления и обусловлена ли экономия средств этой переменой.
Э.Тарасян отметил, что раньше администрация имела 300 сотрудников, сейчас – 155 за счет ликвидации ГНКО и других подразделений. “Средства были сэкономлены за счет вакантных мест. Администрация президента действует с апреля, однако суммы, которые были сэконмлены за счет свободных вакансий, мы вместо выплаты премий вернули в госбюджет”,- отметил руководитель администрации президента РА.