Թանդիլյանը հետաքրքրվեց՝ ԱԺ նախագահի սենյակի մոտ ինչո՞ւ է անվտանգության նոր համակարգի կարիք առաջացել
Այս մասին 2018 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկմանն ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանը։
Վերջինս հիշեցրեց, որ խորհրդարանի այս աշխատակազմը միայն տվյալներ արձանագրող է, իրենք նախորդ տարվա բյուջեն իրականացնողները չեն։
«Երկրում իրականացված թավշյա հեղափոխության և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով պայմանավորված՝ մի շարք միջոցառումներ, ընդունելություններ չեն կայացել»,- ասաց Գալստյանը՝ հավելելով, որ այդ ամենի արդյունքում խնայողություններ են առաջացել։
Նախորդ տարվա մայիսից պատգամավորների և հետևաբար նաև նրանց թվի կրճատմամբ պայմանավորված ԱԺ աշխատակազմը 810-ից դարձել է 732 հաստիք։
«33 միլիոն դրամով նվազել են էներգետիկ վճարումները՝ պայմանավորված բարենապաստ եղանակով և էներգախնայողական միջոցառումներով, գործուղումների համար նախատեսված գումարը նվազել է 7,24 տոկոսով։ 55,12 տոկոսով ավելացել են վարչական ծառայությունների գծով ծախսերը»,- ասաց Գալստյանը։
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք նախորդ տարվա նախատեսված և չիրականացված միջոցառումների տեղի չունենալու ազդեցությունը գնահատվե՞լ է, և արդյոք նախատեսվել է հաջորդ տարի դրանց լինել-լինելու արդյունավետությունը։ Թանդիլյանը հիշեցրեց, որ Կառավարության պահուստային ֆոնդից 183 միլիոն դրամ է հատկացվել խորհրդարանին՝ ԱԺ նախագահի օտարերկրյա գործուղումների համար և հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ է լրացուցիչ գումարի անհրաժեշտություն առաջացել:
Ինչպես նաև անդրադարձավ ԱԺ նախագահի սենյակի մուտքի մոտ տեղադրվելիք անվտանգության համակարգերի մասին՝ հարցնելով, թե ինչ վտանգներ են առաջացել, որ նման միջոցների կարիք կա։
Տիգրան Գալստյանն արձագանքեց, որ չկայացած միջոցառումների վերաբերյալ չի կարող գնահատականներ հնչեցնել՝ նման քաղաքական իրավիճակում դրանք անհրաժեշտ էին, թե ոչ։
«Բայց կարող եմ ասել, որ բազմաթիվ գործուղումներ վերապլանավորվել են այս տարի և դրանից ելնելով՝ գործուղումների նոր պլանավորում է իրականացվել, և ընդհանուր աճ է գրանցվել թե՛ պատգամավորների գործողումների, թե՛ ԱԺ նախագահի։
Ինչ վերաբերում է ԱԺ նախագահի անվտանգության ապահովման խնդրին, Գալստյանն ասաց, որ ոչ թե խնդիր է առաջացել, այլ նախագահի մոտ նպատակ կար ունենալ մեկ մագնիսական կամար, որը կարձանագրեր մետաղյա իրերը։
«Եթե հաշվի առնենք, որ վարչապետի մոտ էլ է տեղադրված նմանատիպ սարք…և անվտանգության խնդիրը գոյություն ունեցող ստանդարտներին համապատասխանեցնելն է»,- ասաց նա՝ հավելելով նաև, որ Պետական պահպանության ծառայությունից նման առաջարկ է հնչել։
Մանե Թանդիլյանն ասաց, որ պատասխանից ակնհայտ էր՝ ոչ թե նման համակարգի անհրաժեշտություն է եղել, այլ այն տեղադրվելու է, քանի որ վարչապետի մոտ ևս կա։

Мане Тандилян поинтересовалась причиной установки новой системы безопасности у входа в кабинет спикера НС
В 2018 г. фактические расходы администрации Национального Собрания составили 4 млрд 496 млн 511 тыс. драмов. Об этом в ходе обсуждения вопроса о выполнении госбюджета сообщил секретарь-руководитель администрации НС Тигран Галстян.
“В связи с осуществлением в стране бархатной революции и проведением внеочередных парламентских выборов ряд мероприятий и приемов не состоялся”,- отметил Галстян, добавив, что благодаря этому удалось сэкономить средства.
В связи с сокращением числа депутатов число сотрудников администрации парламента тоже было сокращено с 810 до 732.
“На 33 млн драмов уменьшилась сумма платежей за электроэнергию, что было обусловлено благоприятной погодой и мероприятиями по энергосбережению. Предусмотренные для командировок суммы сократились на 7,24%, а расходы по линии административных услуг увеличились на 55,12%”,- отметил Т.Галстян.
Председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, депутат парламентской фракции “Светлая Армения” Мане Тандилян поинтересовалась, была ли проведена ли соответствующая оценка в условиях отказа от предусмотренных в прошлом году мероприятий. Напомнив о том, что из резервного фонда правительства парламенту было выделено 183 млн драмов на зарубежные командировки председателя НС, депутат спросила, чем была обусловлена необходимость в дополнительных суммах.
М,Тандилян коснулась также вопроса установки у входа в кабинет председателя парламента системы безопасности и поинтересовалась, чем это обусловлено.
Тигран Галстян отметил, что по поводу несостоявшихся мероприятий не может сказать, были они необходимы в подобной политической ситуации или нет. “Но могу сообщить, что в этом году многие командировки спланированы заново. Кроме того, зарегистрирован общий рост числа командировок как депутатов, так и председателя Национального Собрания”,- добавил руководитель администрации НС.
Что касается обеспечения безопасности спикера парламента, то, по словам Т.Галстяна, он поставил цель иметь одну магнитную арку, которая будет фиксировать металлические предметы. “Следует также учесть, что аналогичное устройство установлено у премьер-министра. Кроме того, вопрос безопасности следовало привести в соответствие существующим стандартам”,- сказал Галстян, добавив, что аналогичное предложение поступило и от Службы госохраны.
Мане Тандилян заметила, что, как следует из ответа, установка новой системы безопасности была обусловлена не существующей необходимостью, а тем, что такая же система безопаности установлена у премьер-министра.