Գագիկ Խաչատրյանին և Սերգո Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել
Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանին և գյուղատնտեսության նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանին Հատուկ քննչական ծառայությունում (ՀՔԾ) քննվող քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել: ՀՔԾ-ի մեր աղբյուրը փոխանցեց, որ քրեական գործը վերաբերում է պետական սուբսիդավորման ծրագրով գյուղացիներին մատչելի գներով տրամադրված պարարտանյութերի գործընթացին: Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում, աղբյուրի փոխանցմամբ, պետությանը պատճառված էական վնասի փոխհատուցման բեռն իր վրա է վերցրել Գագիկ Խաչատրյանը, այդ թվում՝ Սերգո Կարապետյանի համար վճարվելիք գումարների պարտավորությունը: Պետությանը պատճառված վնասը գնահատվում է մոտ 1 միլիարդ դրամ, որի մեծ մասն արդեն վերականգնվել է:
Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը մեր հարցին ի պատասխան ասաց, որ տեղեկությունը չի մեկնաբանում: Այսօր Ազգային ժողովում Գագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ քրեական գործի առկայության մասին լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանն ասել է, որ չի մեկնաբանում այդ լուրը:
Նախորդ տարի Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում ստացվել էր 9 քրեական գործ՝ Հայաստանի Հանրապետության հողօգտագործողներին գյուղատնտեսական աշխատանքների համար մատչելի գներով պարարտանյութերի ձեռքբերման նպատակով պետական աջակցության ծրագրերի իրականացման շրջանակներում մարզի տարբեր համայնքների հողօգտագործողներին պարարտանյութերի բաշխման գործընթացում արձանագրված տարաբնույթ չարաշահումների վերաբերյալ։
«Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության կողմից, առանց մրցույթ կազմակերպելու, 2013-2016թթ. ազոտական պարարտանյութի ներկրման գործառույթը տրվել է «Բերրիություն ԱՄ» Մասիսի շրջանային միավորում», իսկ 2014-2016թթ. ֆոսֆորական ու կալիումական պարարտանյութերի ներմուծման գործառույթը՝ «Հրաշք այգի» ՍՊ ընկերություններին։ Վերջիններս, ամեն տարի ստանալով մենաշնորհային դիրք, պետական անտոկոս վարկի, պետական սուբսիդիայի և դրամաշնորհի հաշվին զբաղվել են հիշյալ ծրագրերի իրականացմամբ»,- ասվում էր Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Гагику Хачатряну и Серго Карапетяну предъявлено обвинение
В рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела обвинение предъявлено бывшему министру финансов Гагику Хачатряну и бывшему министру сельского хозяйства Серго Карапетяну.
Наш источник в ССС сообщил, что уголовное дело касается удобрений, выделенных земледельцам по доступным ценам в рамках программы государственного субсидирования. В ходе предварительного следствия компенсацию причиненного государству значительного ущерба взял на себя Гагик Хачатрян. Он обязался выплатить компенсацию и за Серго Карапетяна.
Причиненный государству ущерб оценивается примерно в 1 млрд драмов. Большая часть этой суммы возвращена.
Пресс-секретарь Специальной следственной службы Марина Оганджанян в беседе с нами отказалась комментировать эту информацию.
Аналогичным образом поступил и пришедший сегодня в Национальное Собрание руководитель ССС Сасун Хачатрян. Отвечая на вопрос журналистов о наличии уголовного дела против Гагика Хачатряна, Хачатрян сказал, что не комментирует это сведение.
В прошлом году Следственный комитет распространил сообщение о том, что в следственном управлении Арагацотнской области получено 9 уголовных дел о злоупотреблениях, допущенных в процессе распределения среди землепользователей различных общин удобрений по доступным ценам в рамках программы государственного содействия.
“Получены фактические данные о том, что в 2013-2016 гг. Министерство сельского хозяйства без проведения тендера предоставило Масискому районному объединению ”Урожайность АМ” право на импорт азотных удобрений, а в 2014-2016 гг. ООО “Чудо-сад” получило право на импорт фосфатных и калийных удобрений.
Эти компании, которые каждый год обеспечивали для себя монопольные позиции, за счет беспроцентного государственного кредита, государственных субсидий и грантов занимались реализацией указанных программ”,- говорилось в сообщении Следственного комитета.