Դատարանը դռնբաց քննում է Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի հարցը. նա նիստին չի բերվել
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Նարինե Հովակիմյանի, այս պահին քննում է Գրիգորյանի կալանքը չփոփոխելու առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ նրա պաշտպանների բողոքը: Մանվել Գրիգորյանը դատարան չի բերվել:
Այս գործով մեկ դատական նիստ անցկացվել է դռնփակ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ Գրիգորյանի խափանման միջոցի հարցն առաջին ատյանի դատարանում դռնբաց է քննվել:
Լրագրողներն այսօր հարցրին, թե ինչու է նիստը նման պայմաններում՝ դռնփակ, քիչ անց դատական կարգադրիչները հայտնեցին, որ ԶԼՄ ներկայացուցիչները կարող են ներկա գտնվել նիստին:
Երբ լրագրողները մտան նիստերի դահլիճ, Գրիգորյանի պաշտպաններն արդեն, ըստ էության, ավարտել էին Գրիգորյանի կալանքի դեմ իրենց բողոքները: Թե ինչ հիմնավորումներ են նշել նրանք, մեզ հայտնի չէ: Պաշտպան Գուրգեն Գրիգորյանը դատարանին միջնորդեց գրավ կիրառել Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ՝ սահմանելով դրա համար ողջամիտ չափ:
Այս պահին բողոքի դեմ առարկություններն է ներկայացնում մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը: Վերջինս, անդրադառնալով Գրիգորյանի հիվանդություններին, նշեց, որ նրա ուռուցքային հիվանդությունը համարվում է լավացած, մյուս հիվանդությունները համատեղելի են կալանքի հետ: Դոլմազյանն ասաց նաև, որ Գրիգորյանի վիճակը վատացել է, քանի որ վերջինս չի ընդունել շաքարային դիաբետի համար նրան տրվող ինսուլինը: Մեղադրողն առարկեց նաև գրավի դեմ:
Նշենք, որ այսօր նախատեսված է նաև Գրիգորյանի և վերջինիս կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով բուն դատական նիստը, որին Գրիգորյանն, ամենայն հավանականությամբ, չի բերվի, քանի որ գտնվում է քաղաքացիական հիվանդանոցում:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 3–ին Մանվել Գրիգորյանին «Նաիրի» ԲԿ-ից տեղափոխել էին «Երևան–Կենտրոն» ՔԿՀ, այնուհետև «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ։ Հունիսի 6–ին նրա առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է, և տեղափոխել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ։
Մանվել Գրիգորյանը մեղադրվում է ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու, խոշոր չափի՝ շուրջ 101 միլիոն դրամի գույք յուրացնելու, 1 միլիարդ դրամի հարկերի վճարումից խուսափելու, պետական միջոցներից 1 միլիարդ դրամ վատնելու, շորթման, 37 միլիոն դրամ արժողությամբ գույքի հափշտակությունը կազմակերպելու համար:

Суд рассматривает вопрос о мере пресечения в отношении Манвела Григоряна
В Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Нарине Овакимян в эти минуты рассматривается жалоба защитников бывшего депутата Национального Собрания, генерала Манвела Григоряна на решение суда первой инстанции оставить его под арестом. Григорян на заседание не был доставлен.
Когда журналистам разрешили пройти в зал заседаний, защитники Григоряна уже закончили представлять жалобу на пребывание своего подзащитного под арестом, поэтому нам не удалось услышать их обоснования. Защитник Гурген Григорян ходатайствовал о применении залога в отношении Манвела Григоряна.
В эти минуты обвинитель Ваге Долмазян выступает с возражениями против жалобы.
Касаясь заболеваний Григоряна, обвинитель отметил, что его онкологическое заболевание считается преодоленным, остальные болезни совместимы с пребыванием под арестом. Долмазян также отметил, что состояние Григоряна ухудшилось из-за того, что он не принимал необходимый при сахарном диабете инсулин. Обвинитель возразил также против применения залога.
Отметим, что сегодня предусмотрено судебное заседание и по делу Назик Амирян, на которое ее муж, Манвел Григорян, по всей видимости, не будет доставлен, так как находится в гражданской больнице.
Напомним, что 3 июня М.Григорян был переведен из медцентра “Наири” в УИУ “Ереван-Кентрон”, а оттуда в УИУ “Больница для осужденных”. 6 июня самочувствие Григоряна резко ухудшилось, и его доставили в медцентр “Сурб Григор Лусаворич”.
Манвел Григорян обвиняется в незаконном хранении оружия и боеприпасов, хищении имущества на сумму около 101 млн драмов, уклонении от уплаты налогов в размере 1 млрд драмов, растрате госсредств на сумму 1 млрд драмов, организации хищения имущества стоимостью 37 млн драмов.