Դատապարտյալը Մանվել Գրիգորյանից 5 մլն դոլար է պահանջում. նա գրություն էր ուղարկել դատարան
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի գործով դատական նիստին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանն ընթերցեց այսօր դատարան ներկայացված՝ «Սևան» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Աշոտ Իսախանյանի գրությունը: Դատապարտյալը պնդում է, որ Գրիգորյանն իրեն խոշտանգել է:
Գրության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Հարգարժան դատարան, Մանվել Գրիգորյանի գործով հանդիսանում եմ տուժող, Գրիգորյանը ինձ 22 օր պահել է պադվալներում, խոշտանգել է ու սպառնացել: Հայտնում եմ, որ ես չեմ ստացել իմ մասով մեղադրական եզրակացությունը և չգիտեմ՝ ինչու դատակոչի ցուցակում չկամ: Հարգելի դատարան, խնդրում եմ ինձ ներգրավվել դատակոչի ենթակա անձ՝ տուժող: Խնդրում եմ որպես քաղհայց հօգուտ ինձ Մանվել Գրիգորյանից բռնագանձեք 5 միլիոն դոլարին համարժեք դրամ՝ ամբողջ կյանքս կործանելու համար»,- նշել է Իսախանյանը և ներկայացրել լուսանկարներ:
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը նշեց, որ դատարանը պատրաստվում է գրավոր պատասխան ուղարկել դիմումատուին այն մասին, որ իր մասով դատարանում մեղադրանք չկա:
Մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանն էլ նշեց, որ Իսախանյանը հաղորդում է ներկայացրել, և այդ մասով քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:
Նշենք, որ Աշոտ Իսախանյանն այն անձն է, ում լուսանկարը՝ վզին երկաթյա շղթայով, հայտնվել էր համացանցում: Վերջինիս պնդմամբ՝ իրեն այդ վիճակում պահել է Մանվել Գրիգորյանը:
Նույն գործով մեղադրյալ է նաև Գրիգորյանի կինը՝ Նազիի Ամիրյանը: Վերջինս մեղադրվում է այն բանում, որ ամուսնու՝ Մանվել Գրիգորյանի, որդու՝ Արման Գրիգորյանի և քննությամբ չպարզված այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, փոխադրել և իրենց պատկանող երեք տներում ապօրինի կերպով պահել հրազեն, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր, ինչպես նաև կատարել տարբեր տեսակի հափշտակություններ։

Осужденный требует от Манвела Григоряна 5 млн долларов в качестве компенсации за моральный ущерб
На сегодняшнем судебном заседании по делу бывшего депутата Национального Собрания, генерала Манвела Григоряна судья Мнацакан Мартиросян зачитал записку, полученную от содержащегося в УИУ “Севан” осужденного Ашота Исаханяна. Последний утверждает, что Григорян подвергал его пыткам.
“Уважаемый суд, я являюсь потерпевшим по делу Манвела Григоряна. Последний 22 дня держал меня в подвале, подвергал пыткам, угрожал. Сообщаю, что я не получил обвинительное заключение по своему эпизоду и не знаю, почему моя фамилия отсутствует в списке лиц, подлежащих вызову в суд. Уважаемый суд, прошу вовлечь меня в качестве потерпевшего и подлежащего вызову в суд лица. Прошу по гражданскому иску взыскать с Манвела Григоряна в мою пользу сумму, эквивалентную 5 млн долларов в качестве компенсации за свою погубленную жизнь”,- говорилось в записке Исаханяна, к которой были приложены фотографии.
Судья Мнацакан Мартиросян отметил, что суд собирается отправить осужденному записку о том, что обвинение по его эпизоду в суде отсутствует.
Обвинитель Ваге Долмазян отметил, что Исаханян представил в полицию сообщение о преступлении. Предварительное следствие по данному уголовному делу продолжается.
Отметим, что Ашот Исаханян – тот человек, фото которого с цепью на шее было размещено в Сети. Исаханян утверждает, что в таком состоянии его держал Манвел Григорян.