«Կը Փորձեմ Շիտակ Աշխատիլ»
Հայրենատենչ ամէն մէկ սփիւռքահայի նման, կը սեղմեմ համակարգիչիս ու հեռատեսիլիս կոճակները ու Հայաստանի լուրերու տարափ մը կը յայտնուի։ Երբեմն լուրերը իրենք զիս կը գտնեն ընկերներու յղումներով։ Յաճախ, ուղղակի կամ անուղղակիօրէն Մոնթէն կ՚երեւի այդ տեղեկութեանց մէջ։ Եւ ամէն երեւելուն, սիրտս պահ մը վեր կ՚ելլէ մտորելով, թէ ա՛յս անգամ ի՞նչ պիտի փակցնեն Մոնթէին։
Կը հասկնամ։ Մոնթէն այլեւս հայ ժողովուրդին համար բանահիւսական կերպար է։ Իսկ բանահիւսութիւն բառն ինքնին յօրինում կ՚ենթադրէ։ Սակայն միեւնոյնն է, այնքան ատեն որ կամ, կը փորձեմ կրցածիս չափ վաւերագրութիւն մտցնել այդ հէքիաթին մէջ։ Մոնթէին իրականութիւնը, մաքուր եւ արտասովոր, յօրինումի պէտք չունի։
Հայաստան հասնելէ անմիջապէս ետք Մոնթէն կ՚ուզէր օրինապէս ամուսնանալ։ Մտահոգութիւնը մէկն էր։ Եթէ բաներ փոխուէին եւ ինք բռնի ղրկուէր իր հպատակութեան երկիրը՝ Ամերիկա, կրնար պահանջել, որ ես որպէս իր օրինական կինը հետեւիմ իրեն։ Լաւ գիտէր, որ առանց այդ թուղթին, մենք որպէս զոյգ ոչ մէկ արտօնութիւն կ՚ունենայինք։ Իսկ Ամերիկան առաջատար էր երբ հարցը կու գար նման «պատիժ»-ներու։
Արեւոտ օր մը Մոնթէն ու ես ձեռք-ձեռքի Մաշտոցի պողոտայէն ուղղուեցանք դէպի Կորիւնի փողոց, թեքուեցանք ձախ Տերեան փողոցով դէպի Պոլիթեքնիք ինստիտուտ եւ կարճեցնելով մեր ճամբան աստիճաններով բարձրացանք այդ ժամանակուան Երիտասարդական Պալատ պանթոկը։ Երկար ճերմակ անվերջանալի աստիճանները մագլցելով դարձանք շէնքին աջ կողմը եւ մտանք ԶԱԳՍ-ի գրասենեակ։
Ես Լիբանանեան անձնագիրս դրի բարեհամբոյր աշխատաւորուհիին առջեւ։ Ապա բացատրեցինք, որ Մոնթէին անձնագիրը կորսուած էր։ Մոնթէն իր մաշած ծննդյան վկայականի պատճէնին ծալքերը բացաւ։ Սեւ ֆոնի վրայ ճերմակ անգլերէն գիրերը ոչինչ կը նշանակէին այս գրասենեակին համար։ Կինը ժպիտով բացատրեց, որ այդ թուղթը բաւարար չէր մեզ ամուսնացնելու համար։ Կռնակնիս նայելով ետ դարձանք։
Մոնթէն արդէն հանդիպած էր երկրի այդ ժամանակուան ղեկավարներուն։ Վազգէն Սարգսեանին հետ սկսած էր մարտական պատրաստութիւններ քննարկել։ Գիտէր նաեւ ՀՀ Գլխաւոր դատախազ Հենրիկ Խաչատրեանին։ Այսինքն, մեր երկուքին հին ու նոր ծանօթներուն մէջ միջնորդ գտնելու հնարաւորութիւն չէր պակսեր։
Երիտասարդական պալատի աստիճաններէն իջնելու ժամանակ Մոնթէն լուր էր։ Կը զգայի, որ տխուր էր այս ելքին համար։ «Ի՞նչ կ՚ըսես, կ՚արժէ՞ Հենրիկ Խաչատրեանին կամ Վազգէնին օգնութեան դիմել,» ըսի յոյս մը ստեղծելու համար։ «Գէշ կը զգամ անձնական բան խնդրելու բայց կարծեմ ուրիշ տարբերակ չունինք,» ըսաւ։ Սակայն երբէք այդ ծառայութիւնը չխնդրեց ու մենք մնացինք «օրինապէս» անամուսնացած։
Մոնթէն իր նամակներուն մէջ քանիցս գրած էր մեր ամուսնութեան մասին։ Գիտէինք, որ այդ նաեւ մեր ընտանիքները տեսնելու հրաշալի պատրուակ էր։ Գեղարդավանքը ընտրեցի։ Հալէպ շինուած մեր ոսկեայ օղակները տեսնելով Մոնթէն ըսաւ, «ասիկա շատ բարակ է։ Վստահ չի դիմանար ինծի։ Իսկ ես մատէս չեմ ուզեր հանել մատանիս»։ Մատանիները տարինք ծանօթ ոսկերիչի մը, որ եւ աւելի հաստը պատրաստեց եւ մեր անունները մէջը գրեց։ Մոնթէին զոհուելէն ետք երբ ԱՄՆ ժամանեցի, Մոնթէին եւ իմ ամուսնութեան օղակները մատիս էին։ Ազգականներէս մէկը հարցուց, «նշանտուքի մատանիդ ո՞ւր է»։ Ես այդ ժամանակ չհասկցայ, թէ ի՞նչ կը նշանակէր նշանտուքի մատանի։ Միայն յետոյ սորվեցայ, որ ամերիկեան ֆիլմերուն պէս, ամուսնութեան առաջարկը ադամանդ մատանիով կ՚ըլլար։ Խնդուքս եկաւ երեւակայելով Մոնթէն ադամանդ մատանի մը երկարած ինծի։
Երբեմն աւելի դիւրին է խօսիլ Մոնթէին չըրած եւ չունեցած բաներուն մասին քան ըրած։ Օրինակ, զոհուելու ժամանակ Մոնթէն իր անուան տակ ոչ մէկ սեփականութիւն ունէր։ Կ՚ապրէր ԵՊՀ-ի Նայիրի հանրակացարանի իմ սենեակս, քանի որ ես ուսանող էի։ Չունէր դրամատնային հաշիւ եւ ոչ մէկ անգամ աշխատավարձ կամ պարգեւ ստացած էր կենդանութեան ժամանակ թէ հետմահու։ Անգամ անձնական զէնք եւ զինուորական գրքոյկ չունէր։ Բացի վերոնշեալ ծննդեան վկայականէն, Մոնթէն ոչ մէկ անձնագիր ունէր։ Մեր ամուսնութիւնը գրանցուած էր միայն եկեղեցուով։ Քանի որ Մոնթէն շա՜տ կ՚ուզէր այս վերջին երկուքը ունենալ, իր զոհուելէն ետք խնդրեցի, որ գոնէ այդ ցանկութիւնները ձեւով մը կատարուին։ Նախագահ Լեւոն Տէր Պետրոսեան ընդառաջեց խնդրանքիս։ Համալսարանի հին ընկերներէս Վահէ Գաբրիելեանը, որ այդ ժամանակ նախագահին գրասենեակը կ՚աշխատէր, այդ գործին լծուեցաւ։ Մեր ամուսնութիւնը քանի մը ժամուան ընթացքին հետին թուականով գրանցուեցաւ ԶԱԳՍ-ով։ Ու Մոնթէին իսկական անունով խորհդրային Հայաստանի անձնագիրը տրուեցաւ ինծի։
Մոնթէն եւ ես կ՚ապրէինք իմ թոշակովս եւ Միչիկանի համալսարանի ամառային դասընթացներու իմ աշխատավարձովս։ Մեր ընտանիքն ու ընկերները յաճախ տարբեր առիթներով կը ղրկէին մեզի դրամական նուէրներ։ Այդպէս հաւաքեցինք հինգ հազար տոլլար, որ բնակարան մը գնենք։ Մարտունի այցելութեան մը ընթացքին Մոնթէն օր մը ըսաւ, «եղեր ես պէտք է աշխատավարձ ստանամ։ Մինչեւ հիմա ես ուրիշներուն տուած եմ ատ դրամը։ Ինչպէ՞ս է մեր դրամական վիճակը։ Պէտք ունի՞նք»։
Մոնթէին եւ ինծի համար առաջնահերթութիւնները հստակ էին։ Այնքան ատեն որ մերկ եւ անօթի չէինք ու տանիք կար մեր գլխուն, ուրեմն դրամի պէտք չունէինք։ Գուցէ ենթագիտակցօրէն կար մտքի այն հանգստութիւնը, որ անհրաժեշտութեան պարագային մեր ընտանիքներն ու ընկերները օգնութեան ձեռք կը մեկնէին։ Բայց միւենոյնն է, դրամը մեր նպատակներուն մաս չէր կազմեր։
Այս անվերջանալի ծիծաղաշարժ պատմութիւնները պզտլիկ պատուհան մըն են Մոնթէին էութեան, ինչքի հանդէպ իր արհամարհանքին։ Իսկ աւելի կարեւոր գնահատականներէն է այն, ինչ օր մը իր ոչ համակիր մարտիկներէն մէկը ըսած էր հանրակացարանի իմ Հնչակեան ընկերներէս մէկուն. «կապ չունի թէ ի՞նչ կը մտածեմ ես իր մասին բայց մէկ բան կրնամ վստահ ըսել։ Եթէ իմ ետիս կռուողը Մոնթէն է, ես թիկունքէս չեմ վախնար»։
Մարտունիէն գրուած ներքոբերեալ երկու նամակները կ՚ամփոփեն Մոնթէին ունեցած շատ հատկանիշներ։ Բայց անոր ամէնակարեւոր ձեռքբերումներէն է թերեւս ժողովուրդին վստահութիւնը շահիլը։ Իսկ ատոր համար շատ բան ընել պէտք չէ։ Այլ ըլլալ այն, ինչ էութեամբ ես։
________________________________________________________________________________________________________________________
23.3.92
Սիրելի Սեդաս,
Ինչքա՜ն երկա՜ր ժամանակ է ոչ կրցած եմ գրել ոչ ալ ուրիշ ձեւով հետդ կապուիլ։ Վերջապէս 2 վայրկեան ունիմ բան մը գրելու։ Այստեղ իսկական պատերազմական վիճակ կայ եւ «ներքին» խանգարումներն ալ այնքան շատ, որ յաճախ բառի բուն իմաստով գլուխ քերելու ժամանակ չեմ ունենար։ Իսկ քեզ շատ-շատ-շատ կարօտցած եմ …
Լաւ, գործնական հարցերուն գամ։ Վերջին կարճ նամակդ ստացայ ինչպէս նաեւ անկէ առաջ եկող աւելի երկար նամակը եւ անկէ առաջուան կէս անգլերէն կէս հայերէն նամակը։ Նաեւ Վազգէնը ինծի որոշ բաներ բացատրեց։ Կ՚ուզեմ որ լաւ հասկնաս եւ պէտք եղած պարագային (եթէ օգնութեան պէտք ունին) բացատրես պէտք եղած մարդկանց որպէս զի ամէնակարգապահ անձերը, որոնք ոչ մէկ մեղք ունին կարենան ապագային նորէն այստեղ գալ եթէ պէտք ըլլայ։ Այսինքն Հրայրը, Էդօ Բաղտասարեանը շնորհքով են։
Շատ լաւ կ՚ըլլայ եթէ գաս գոնէ կարճ ժամանակով։ Պիտի տեսնես թէ այստեղ ի՞նչ կը կատարուի, ժողովուրդը ի՞նչ մտայնութիւն ունի եւայլն։ Կը փորձեմ շիտակ աշխատիլ բայց այդ պատճառով թշնամիներ պիտի շահիմ։ Ոչինչ, կ՚աշխատիմ։
Հոս AKM եւ Քարապինի փամփուշտ քիչ կայ, բայց ամէնաշատ գնդաձիրներ պէտք են (KnBT, Տեշեքա, Շիլքա)։ Սեւակը պէտք է իր գործը արագացնէ։ Եթէ շուտով արդիւնք չի բերէ մեր բոլոր դրամները պէտք է ետ առնենք։ Կը բաւէ։ Այլեւս վստահութիւնս կորսնցուցած եմ։ Նաեւ 82 եւ 120 մմ-նոց ականակետեր պէտք են։
Եթէ գաս (կամ գոնէ ուրիշ մէկու հետ ղրկէ) պէտք է հետեւեալ բաները բերես՝
- «Սքօչ» (Scotch Tape)
- Պետքարանի թուղթ
- Չամիչ (Մարտոն եւ Անդրանիկը գիտեն ուրկէ)
- Դեղորայք ( “ “ “)
- Փակցնելիք (Glue)
- Պարզ թուղթ (գրելու թուղթ բայց ոչ շատ)։
Լաւ, այս տեղը պիտի փակեմ քանի որ ժամանակ չէ մնացած։ Բոլորին բարեւ ըրէ, Մարտոյին, Մանուկին, … ա՜խ կարելի չէ բոլորին անունները նշել։ Բոլորին։ Ի՞նչ եղաւ Լուսիկին, Աբոյին։ Իրեն համար բան մը պէտք է ընենք։
Շատ, շատ կը սիրեմ քեզ,
Մոնթէդ
____________________________________________________________________________________________________________________
9.4.92
Շատ ուրախութեամբ ստացայ քու վերջին նամակդ (20.3.92 եւ 5.4.92 թուական)։ Սակայն անգամ մը եւս քիչ ժամանակ ունիմ պատասխանելու։ Գործերը շատ ծանր են եւ չի վերջանար։ Շա՜տ կարօտցած եմ քեզ։ Նաեւ շա՜տ շնորհակալ եմ ղրկած բաներուդ համար։
Տղաքը քիչ մը տեսան թէ ի՞նչ է վիճակը եւ կը յուսամ որ պիտի կարենան քիչ մը բացատրել։ Մարտոյին հետ իմ զէնքս կը ղրկեմ որպէս զի ան Վազգէնին տայ եւ գոնէ այդ հաշիւը մաքրեմ։
Կը փորձեմ այստեղի գործերս շուտ վերջացնել բայց գիտեմ որ այն «շուտը» նուազագոյնը 2 ամիս եւս պիտի տեւէ։ Ուրեմն կը խնդրեմ, որ գաս։ Այո։ Եկուր։ Գոնէ մէկ-երկու շաբաթով։ Չեմ կրնար հոն երթալ։ Դուն եկուր։ Անհամբեր կը սպասեմ։

By Seta Kebranian-Melkonian
Similar to any nostalgic Diaspora Armenian, I press the keys on my computer, then my TV remote control, and I’m flooded with Armenian news. Occasionally, the news finds me with links through friends. Often, directly or indirectly Monte’s name appears in random pieces of information. And every time my heart pounds wondering what would be referred to Monte this time.
I understand. For the Armenian people Monte has become part of the folklore. And the word folklore assumes creation. However, as long as I can, I try to insert reality in the fairy tale. Monte’s reality, pure and extraordinary, does not need much creation.
Soon after arriving in Armenia, Monte wanted to legally marry for one main concern. If things changed and he was expelled against his will to his country of birth, America, I would follow him as his legal wife. He knew well that without that piece of paper, we would not have any rights as a couple. And America is prominent when it comes to such “punishments.”
One sunny day Monte and I, hand in hand, proceeded from Mashdotz Prospect toward Koryun street. We turned left on Terian Avenue, passed the Polytechnic Institute, and took the stairs to the Youth Palace for a shortcut. Climbing the unending white stairs, we headed to the right side of the building where ZAKS, the state registration office was.
I placed my Lebanese passport in front of the employee. Then we explained that Monte’s passport was lost. Monte opened the worn-out creases of his Xeroxed birth certificate. The white English letters on the black background meant nothing for this office. The woman kindly explained, that the document was not sufficient to marry us. We turned around disappointed.
By then Monte had already met the government officials of the time. He had discussed military preparations with Defense Minister Vazgen Sarkissian. He knew the Attorney General Henrik Khachatryan. Between our old and new friends, there was no lack of possible mediators.
As we descended the stairs of the Youth Palace, Monte was silent. I knew he was sad about this outcome. “What do you think? Is it worth asking Henrik Khachatryan or Vazgen to interfere?” I said to create some hope. “I feel bad asking personal favors, but it seems we don’t have any other option,” he said. However, he never asked for that favor and we remained “legally” unmarried.
Numerous times in his letters Monte had written about our wedding. We knew it would be a great opportunity to see our families. I chose Geghart monastery. Monte examined our Aleppo made wedding bands. “These are too thin. Surely it would not survive on my finger. And I never want to take my ring off,” he said. We took the rings to a local goldsmith who prepared thicker bands and inscribed our names in each other’s ring. When I arrived in America after Monte’s martyrdom, both rings were on my finger. “Where is your engagement ring?” asked a relative. Only later did I learn, that similar to American movies I had seen, marriage proposals were made with diamond rings. I chuckled imagining Monte offering a diamond ring to me.
It’s easier to speak about the things Monte did not own or do, rather than the things he did. For example, at the time of his death there was no property under Monte’s name. He lived in my room at the Yerevan State University Nairi dormitories, since I was a graduate student. He did not have a bank account, had never received a salary or a prize before or after his death. He didn’t even have a personal firearm or a military card. Apart from the above-mentioned Xeroxed birth certificate, Monte did not have any identity document. Our marriage was registered only by church. Since Monte very much wanted the latter two documents, after his death I requested that his wish be granted. President Levon Ter Petrossyan approved. An old university friend, Vahe Gabrielyan, who at the time worked at the president’s office, fulfilled that task. Within few hours our marriage was officially registered at the ZAKS with a back date. I was given a Soviet Armenian passport with Monte’s real name in it.
Monte and I lived off of my university stipend and the salary I got teaching at the University of Michigan Summer Program. For every occasion our friends and family sent us monetary gifts. We saved five thousand dollars to buy a residence. During one of my visits to Martuni Monte told me, “I was informed that I will get a salary. Until now I have given that money to the needy here. How’s our financial situation? Do we need it?”
For Monte and me our priorities were very clear. As long as we had food, clothing and shelter, we didn’t need money. Perhaps subconsciously we were at ease that during an emergency our families and friends would extend us a helping hand. Nevertheless, money was not part of our goals.
These unending anecdotes are a small window to Monte’s essence, to his neglect toward material belongings. A more important evaluation though is what a non-sympathetic soldier had told to a dormitory friend of mine: “It doesn’t matter what I think about him, but I can be sure of one thing. If the person fighting behind me is Monte, I would not worry about my back.”
The two letters bellow written from Martuni summarize many of Monte’s characteristics. However, his most important achievement is earning the trust of his people. And for that one does not need to do much. They must only be who they are.
________________________________________________________________________________________________________________________
23.3.92
My dear Seta,
It has been such a long time since I’ve been able to contact you in any way. Finally I have a couple of minutes to write. It is a real war situation here and the “internal” disturbances are so frequent, that I literally don’t even have a spare second to scratch my head. And I miss you so-so-so much….
Ok, let me get to practical issues. I received your last short letter, as well as the longer one that came before that, and a half Armenian half English one before that one. Also, Vazgen explained to me certain things. I want you to understand that if necessary (and if they need assistance) I would like you to explain to the people in charge that the very disciplined persons, who didn’t have any fault, should be allowed to come here. That is, Hrayr. Edo Baghdassaryan are decent.
It would be great if you could come for a short while. You would see what’s happening here, what the people’s mentality is, etc. I try to do a fair job, but for that exact reason I will have enemies. That’s OK. I will work.
Here we have few AKM and Carbine bullets, but we need rocket launchers the most (KnBT, Desheka, Shilka). Sevag needs to speed up. If he doesn’t come up with something very soon we should take all our money back. That’s enough. I’ve lost my trust. Also, we need 83mm and 120mm mortars.
When you come (or at least send with someone else) bring the following:
- Scotch tape
- Toilet paper
- Raisins (Mardo and Antranig know from where)
- Medications ( “ “ “)
- Glue
- Plain paper (writing paper but not too many)
OK, I need to end here since there’s no time left. Give my regards to all, Mardo, Manoog…Oh, it’s impossible to list all the names, to everyone. What happened to Lucig, Apo? We should do something for him.
I love you so, so much.
Your Monte
9.4.92
I was very happy to receive your last letter (dated 20.3.92 and 5.4.92). But once again, I have very little time to respond. Work is very heavy and unending. I miss you so much. Also, thank you so much for the stuff you sent.
Our comrades saw the situation here and I hope they will be able to explain a little to you. I am sending my firearm with Mardo so he can give it to Vazgen, at least that would be cleared.
I try to finish my work here fast, but “fast” would mean at least two more months. Therefore, I request that you come. Yes. Come. At least for a week or two. I can’t go there. You come. I’m impatiently waiting.