Քոչարյանի պաշտպանը դատավոր Արմեն Դանիելյանին ինքնաբացարկ հայտնեց. նիստը հետաձգվեց
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանն ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց Քոչարյանի և մյուսների գործով դատախազության և տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչների բողոքները քննող դատավոր Արմեն Դանիելյանին։
Պաշտպանի խոսքով՝ դատարանի աշխատակազմը չի մեկնաբանել, թե ինչպես են Մարտի 1-ին առնչվող բոլոր բողոքները մակագրվել նույն դատավորին՝ Դանիելյանին:
«Մինչ այժմ Քոչարյանի գործով բազմաթիվ բողոքներ են բերվել, և որևէ դեպք չի եղել, որ բողոքը քննի այնպիսի դատավոր, որին նույն գործով մեկ այլ բողոք է մակագրված եղել։ Կասկածելի է դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի ներկայացրած բողոքները Ձեզ մակագրելը»,- ասաց Ալումյանը:
Ըստ պաշտպանի՝ Արմեն Դանիելյանն այն դատավորն է, ով, քիչ հավանական է, որ կհակադրվի Դատախազությանը:
Պաշտպաններ Կարեն Մեժլումյանն ու Միհրան Պողոսյանը հայտնեցին, որ իրենք գործի մակագրման գործընթացին, ինչպես նաև գործը վարույթ ընդունելու վերաբերյալ նյութերին ծանոթ չեն, ուստի խնդրեցին դիրքորոշում հայտնելու համար իրենց տրամադրել այդ նյութերը: Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը վերը նշված հիմքով միջնորդությանը չմիացավ, բայց հայտնեց, որ դատավորին ինքնաբացարկի ավելի լուրջ հիմքեր կան. Արմեն Դանիելյանը դատավոր է նշանակվել Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահ եղած ժամանակ:
Քոչարյանը միացավ պաշտպանի ինքնաբացարկի միջնորդությանը:
«Այս գործով կան կասկածներ, և չափազանց կարևոր է, որ Դուք փարատեք դրանք՝ ինքնաբացարկ հայտնելով»,- հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նշելով, որ առանց ինքնաբացարկի հնարավոր չէ փարատել դատավորի անաչառության վերաբերյալ կասկածները:
Ինքնաբացարկի միջնորդության դեմ դատախազներն առարկեցին՝ փաստելով, որ, ըստ էության, պաշտպանական կողմը խոսում է դատարանում գործերի մակագրման գործընթացին միջամտելու մասին, որը հանցագործություն է: Դատախազ Արթուր Դավթյանը նշեց, որ եթե պաշտպանները նման տեղեկություններ ունեն, ապա պետք է համապատասխան ընթացակարգով հայտնեն իրավապահներին:
Դատարանն ինքնաբացարկի հարցը լուծելու համար խորհրդակցական սենյակ չհեռացավ՝ նկատի ունենալով, որ պաշտպաններին չէին տրամադրվել նրանց պահանջած նյութերը՝ դրանց ծանոթանալու և ինքնաբացարկի վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելու համար, ուստի նիստը հետաձգվեց մինչև հունիսի 14-ը:
Նշենք, որ Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է մայիսի 18-ի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և նույն դատարանի մայիսի 20-ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու եւ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մայիսի 18-ին, քննելով Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը, որոշել էր նրան ազատել կալանքից Արցախի Հանրապետության նախկին եւ ներկա նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի եւ Բակո Սահակյանի անձնական երաշխավորությամբ:

Защитник Кочаряна объявил самоотвод судье Армену Даниеляну. Заседание отложено
Защитник второго президента РА Роберта Кочаряна Айк Алумян представил ходатайство о самоотводе судьи Армена Даниеляна, рассматривающего жалобы прокуратуры и представителей правопреемников потерпевших по делу Кочаряна.
По словам защитника, администрация суда не объяснила, каким образом все жалобы по делу о событиях 1 марта 2008 г. были переданы на рассмотрение одному и тому же судье.
“До сих пор не было ни одного случая, чтобы жалобу рассматривал судья, которому передана на рассмотрение другая жалоба по этому же делу. Передача Вам всех представленных прокурором Петросом Петросяном жалоб вызывает подозрение”,- заявил Алумян.
Защитник также указал на маловероятность того, что Армен Даниелян противопоставится прокуратуре.
Защитники Карен Межлумян и Мигран Погосян заявили, что не знакомы с процессом передачи дела на рассмотрение, а также с материалами приема дела в производство, и поэтому попросили предоставить им эти материалы для высказывания позиции.
Представитель правопреемника потерпевшго Седа Сафарян не присоединилась к ходатайству, но заявила, что есть более серьезные основания для объявления самоотвода судье. По словам С.Сафарян, Армен Даниелян был назначен судьей в период президентства Роберта Кочаряна.
К ходатайству защитника о самоотводе судьи присоединился и обвиняемый по данному делу Роберт Кочарян, который заявил, что без самоотвода судьи невозможно рассеять сомнения в его беспристрастности.
Против ходатайства о самоотводе выступили прокуроры, которые отметили, что сторона защиты говорит о вмешательстве в процесс передачи дел на рассмотрение тому или иному судье, что является преступлением.
А генпрокурор Артур Давтян добавил, что если у защитников есть какие-либо сведения, то они должны предоставить их правоохранителям.
Для решения вопроса о самоотводе судья не удалился в совещательную комнату, так как защитникам не были предоставлены затребованные ими материалы, изучение которых позволит им высказать позицию по данному вопросу. В связи с этим заседание суда отложено до 14 июня.
Отметим, что Генпрокуратура обжаловала постановления ереванского суда общей юрисдикции об освобождении находившегося под арестом второго президента РА Роберта Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха, о прекращении производства по данному уголовному делу и обращении в Конституционный суд.