Ըստ դատախազի՝ Քոչարյանի կողմից Մարտի 1-ի գործով ապօրինի ներգործության փաստեր չկան, բայց չեն բացառվում
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը համոզված է, որ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է կալանավորվի, և դա ինքնանպատակ չէ:
Դատախազը շեշտեց Քոչարյանի՝ նախկինում բարձր պաշտոն զբաղեցնելու հանգամանքը՝ նշելով, որ Եվրոպական դատարանի բազմաթիվ ակտերով արձանագրված է, որ բարձր պաշտոն զբաղեցնելու պայմաններում ապօրինի ներգործության ռիսկը մեծ է:
Հարցին՝ արդյոք առկա են տվյալներ, որ ազատության մեջ մնալով՝ Քոչարյանը խոչընդոտել է գործի քննությանը, Դավթյանը պատասխանեց՝ կոնկրետ փաստ չունեն, որ ֆիքսվել է ապօրինի ներգործություն.
«Մենք չենք խոսում եղած փաստի մասին: Ե՛վ քրեադատավարական օրենքը, և՛ մեր նախադեպային իրավունքը, և՛ եվրոպական նախադեպային իրավունքը ապագային միտված իրավիճակների ռիսկերի մասին են խոսում: Ասում են՝ կա հավանականություն, որ կխոչընդոտի, կթաքնվի: Հասկանում ե՞ք, այսինքն, գործող փաստի մասին չի խոսում»,- նշեց Արթուր Դավթյանը:
Նշենք, որ դատախազն այսօր մասնակցում էր Քոչարյանի և Մարտի 1-ի գործից անջատված մասով անցնող մյուս անձանց՝ Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Արմեն Գևորգյանի գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու, ինչպես նաև Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը անձնական երաշխավորությամբ փոխելու որոշման դեմ բողոքների քննությանը:

Фактов незаконного воздействия на дело о событиях 1 марта 2008 года нет, но они не исключены – генпрокурор
Второй президент РА Роберт Кочарян должен быть арестован, и это не самоцель, заявил генпрокурор Артур Давтян. Он подчеркнул факт пребывания в прошлом Кочаряна в высокой должности, отметив, что мнгочисленными актами Европейского суда констатировано, что данный факт увеличивает риск незаконного воздействия.
На вопрос, имеются ли данные о том, что Кочарян, находясь на свободе, препятствовал расследованию дела, Артур Давтян ответил, что конкретных фактов нет, однако незаконное воздействие зафиксировано.
“И уголовно-процессуальный кодекс, и наше прецедентное право, и европейское прецедентное право свидетельствуют о рисках, связанных с будущими ситуациями. Говорят, что есть вероятность, что будет препятствовать, скроется. То есть речь идет не о конкретных фактах”,- сказал генпрокурор.
Отметим, что сегодня Артур Давтян участвовал в рассмотрении жалоб на решения суда общей юрисдикции о прекращении производства уголовного дела Роберта Кочаряна и других фигурантов выделенного в отдельное производство эпизода дела о событиях 1 марта 2008 г. – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова, Армена Геворкяна, об обращении в Конституционный суд и освобождении находившегося под арестом Р.Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха.