Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործով դատական նիստը մեկնարկեց
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Լիլիթ Սարգսյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ մեկնարկեց Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի գործով նախնական դատական նիստը:
Քոչարյանը 2018 թվականի սեպտեմբերի 17-ին դիմել է դատարան՝ զրպարտությունից պատիվը և արժանապատվությունը պաշտպանելու պահանջով:
Մասնավորապես, հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանը պարզաբանումներ է ներկայացրել, ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցի վերաբերյալ:
Քոչարյանը զրպարտություն է համարում Փաշինյանի զրույցի հետևյալ հատվածը. «Կամ թեկուզ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու մեկնաբանությունը: Ասում է՝ անձեռնմխելի է: Ի՞նչ է նշանակում անձեռնմխելի: Այսինքն, կարելի է մարդկանց սպանությունը կազմակերպել ու ասել՝ «ես անձեռնմխելի՞ եմ»: Այդ որտե՞ղ է այդպես գրած»:
Հայցվորը պահանջում է պարտավորեցնել Նիկոլ Փաշինյանին հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել վերը նշված արտահայտությունների համար:
Դատական նիստի մեկնարկից րոպեներ անց դատարանի շենքում լույսն անջատվեց, ապա քիչ անց էլեկտրականությունը նորից վերականգնվեց: Այդ պատճառով նիստը որոշ ժամանակով ընդմիջվեց, ապա նորից վերսկսվեց։

Стартовало судебное заседание по иску Роберта Кочаряна противв Никола Пашиняна
В ереванском суде общей юрисдикции под председательством судьи Лилит Саргсян немногим ранее стартовало предварительное судебное заседание по иску второго президента РА Роберта Кочаряна против премьер-министра Никола Пашиняна.
17 сентября 2018 г. Кочарян обратился в суд с иском о защите чести и достоинства.
Поводом для подачи иска послужили сделанные Николом Пашиняном в ходе своего рабочего визита во Францию публичные высказывания о Кочаряне.
В частности, на встрече с представителями армянской общины Франции Пашинян представил разъяснения относительно телефонного разговора между директором Службы нацбезопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном,
Кочарян посчитал клеветой следующее высказывание Н.Пашиняна: “Или взять хотя бы комментарий по поводу освобождения Роберта Кочаряна. Говорят, он неприкосновенен. Что значит неприкосновенен? То есть можно организовать убийства людей и заявить “я неприкосновенен”? Где это видано?”
Истец требует, чтобы Никол Пашинян публично извинился за вышеупомнутые высказывания.
Спустя несколько минут после начала судебного заседания в здании суда отключилась электроэнергия, однако спустя некоторое время ее подача возобновилась. В связи с этим был объявлен перерыв, но вскоре заседание продолжилось.