ԵՄ-ն ֆինանսապես աջակցում է մշակույթի և արվեստի գործիչների շարժունակությանը. հայտերի ընդունման մասին երկրորդ հայտարարություն
Հունիսի 3-ին մշակույթի և արվեստի գործիչների համար գործարկվել է ճամփորդության ֆինանսավորում ստանալու ևս մեկ հնարավորություն: Սա արդեն երկրորդ մրցույթն է, որը հայտարարվել է «i-Portunus» նախագծի կողմից: Այս նախագիծը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից ու շարժունակության սխեմաներ է փորձարկում արվեստագետների և մշակույթի գործիչների համար: Հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը 2019 թվականի հունիսի 24-ն է:
Հայտեր կարող են ներկայացնել Հայաստանը, Վրաստանը, Մոլդովայի Հանրապետությունը և Ուկրաինան ներկայացնող արվեստագետներն ու մշակութային գործիչները:
«i-Portunus» նախագիծը նպատակ ունի երեք մրցույթի միջոցով աջակցություն ցուցաբերել արվեստագետների ու մշակութային գործիչների մինչև 500 կարճաժամկետ (15-85 օր), միջազգային ճամփորդությունների:
«Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի տվյալների համաձայն, ուսումնասիրությունները համոզիչ կերպով ցույց են տալիս շարժունակության կարևորությունն ու ազդեցությունը արվեստագետների ու մշակութային գործիչների մասնագիտական զարգացման գործում:
Ճամփորդության նպատակակետ երկիրը պետք է լինի «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի մասնակից: Այդ ճամփորդությունները պետք է ունենան հստակ և լավ սահմանված նպատակ, ինչպիսիք են՝ զարգացնել միջազգային համագործակցությունը, հաստատել արտադրական ուղղվածությամբ բնակություն կամ ներգրավվել մասնագիտական զարգացման գործընթացում:

ЕС финансирует мобильность для работников культуры и искусства - второй призыв к подаче заявок
3 июня открылась новая возможность получить финансирование ЕС на мобильность для работников культуры и искусства. Это уже второй конкурс, объявленный проектом "i-Portunus", который финансируется ЕС и тестирует схему мобильности для работников культуры и искусства. Заявки принимаются до 24 июня 2019 года.
Работники культуры и искусства из Армении, Грузии, Республики Молдова и Украины имеют право подавать заявки.
Первый конкурс был объявлен в апреле и получил более 1200 заявок - в основном отработников искусства. Было множество заявок почти изо всех стран, участвующих в программе "Креативная Европа", но большинство из них были из более крупных государств-членов ЕС.
По данным программы "Креативная Европа", также было большое количество заявок от Украины. Так называемые "мобильности", которые были отобраны в рамках первого конкурса, будут проходить с 15 июня и до конца 2019 года.
Проект "i-Portunus" направлен на поддержку до 500 краткосрочных (15–85 дней) международных "мобильностей" для работников искусства, организованных в рамках трех конкурсов.
Согласно программе "Креативная Европа", исследования убедительно доказывают важность и влияние мобильности для профессионального развития работников культуры и искусства.
Местом назначения мобильности должна стать страна программы "Креативная Европа". Мобильность должна иметь конкретную и четко определенную цель, такую как развитие международного сотрудничества, участие в производственной резидентуре или профессиональном развитии, представление работы в другой стране или разработка проектов с местными сообществами в стране назначения.