Վահե Գրիգորյանը պնդում է՝ դատավորի երդում տալուց հետո այլևս ընկերներ չի ունենալու քաղաքական համակարգում
Խորհրդարանում շարունակվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցը։ ՍԴ դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանն ասաց, որ «Իմ քայլի»-ի հետ փակ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել են այն հարցին, որ Գրիգորյանն ընկերներ ունի իշխող խմբակցությունում։
«Խնդրում եմ մեկնաբանեք, թե որոնք են այդ հարաբերությունները և վերահաստատեք այն համոզմունքը, որ Պլատոնն իմ բարեկամն է, բայց ճշմարտությունն ամեն ինչից թանկ է»,- ասաց Հայրապետյանը։
Վահե Գրիգորյանն արձագանքեց՝ նույնիսկ չի ուզում թաքցնել, որ ընկերներ ունի իշխող խմբակցությունում։
«Ես ընկերներ ունեմ տարբեր քաղաքական կուսակցություններում, քաղաքական խմբավորումներում, և ոչ մի տարօրինակ բան չկա դրանում։ Իմ գործողություններն ամբողջությամբ քաղաքական ու քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանությունն է եղել։ Իմ ծառայությունների հասցեատերերը եղել են մարդիկ, ովքեր եղել են այդ իրադարձությունների կիզակետում և հետապնդումների թիրախում են եղել»,- ասաց նա։
Գրիգորյանի համոզմամբ, սակայն, քաղաքական գործիչների հետ իր ընկերությունը հիմնված է գաղափարական հիմքի վրա, իսկ դա ամենևին էլ կուսակցական հիմքը չէ։
«Ընդհանուր նպատակները ժողովրդական Հայաստան ունենալու շուրջ են եղել, և անկախ նրանից նրանք իմ ընկերներն են, թե ոչ, դատավորի երդում տալու պահից հետո դատավորներն ընկերներ չեն ունենում այլևս»,- ասաց Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ մտերիմ հարաբերություններ ունի ՍԴ դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանի հետ։

Ваге Григорян утверждает, что после приведения к присяге у него не будет друзей в политической системе
В парламенте продолжается обсуждение вопроса избрания члена Конституционного суда. Депутат фракции “Мой шаг” Татевик Айрапетян напомнила кандидату на эту должность Ваге Григоряну о том, что во время закрытой встречи с членами фракции “Мой шаг” было отмечено то обстоятельство, что у него есть друзья в правящей фракции.
“Прошу Вас прокомментировать эти отношения и подтвердить свое согласие с высказыванием “Платон мне друг, но истина дороже”.
По словам Ваге Григоряна, он не намерен скрывать, что у него есть друзья в правящей фракции. “Друзья у меня есть в различных политических партиях и фракциях, и ничего странного в этом нет. Все мои действия сводятся к защите политических и гражданских прав. Моими услугами пользовались люди, находившиеся в эпицентре событий и подвергавшиеся преследованиям”,- сказал кандидат.
Вместе с тем он отметил, что его дружба с политическими деятелями имеет идейную, а не партийную основу.
“Общие цели касались создания демократической Армении. И независимо от того, что они мои друзья, после приведения к присяге судьи больше не имеют друзей”,- заявил Ваге Григорян.
Ранее спикер Национального Собрания Арарат Мирзоян на встрече с журналистами отметил, что имеет близкие отношения с кандидатом в члены КС Ваге Григоряном.