Դատախազը միջնորդեց Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ միջգերատեսչական հանձնաժողովային փորձաքննություն նշանակել
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանն այսօր կրկին չէր բերվել իր և կնոջ՝ Նազիկ Ամիրյանի գործով դատական նիստին: Պատճառը կրկին նրա առողջական վիճակն է: Գրիգորյանի գործով Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը մի քանի նիստ է նշանակել, որոնցից միայն մեկին է նա բերվել դատարան, բայց նիստը կարճ է տևել և հետաձգվել նրա առողջական վիճակի պատճառով:
Այսօր մեղադրող դատախազներից Վահե Դոլմազյանը միջնորդեց Գրիգորյանի նկատմամբ նշանակել միջգերատեսչական հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն՝ փորձագետներին առաջադրելով հարցեր, թե ի՞նչ հիվանդություններով է տառապում Մանվել Գրիգորյանը, այդ հիվանդությունները կամ նրանցից որևէ մեկը տեսակով, ծանրության աստիճանով դասվո՞ւմ է արդյոք ՀՀ Կառավարության որոշմամբ նախատեսված պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների շարքին:
Մեղադրող դատախազներից Հայկ Պետրոսյանը հիշեցրեց, որ Գրիգորյանի պաշտպանները շարունակ խոսում են այն մասին, որ դատախազությունը մտահոգված չէ Գրիգորյանի առողջական վիճակով, որ պետությունը չի կատարում նրա բուժման պոզիտիվ պարտականությունն ու նշեց, որ միջնորդությամբ իրենք փաստում են՝ պետությունը, ի դեմս դատախազության, մտահոգված է յուրաքանչյուր կալանավորված անձի առողջական վիճակով:
Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ առանց Մանվել Գրիգորյանի ներկայության դատարանը չի կարող քննության առնել սույն միջնորդությունը:
Միջնորդությունը դատարանը չլուծեց՝ նկատի ունենալով, որ նիստին Գրիգորյանը ներկա չէր: Դատական նիստը հետաձգվեց, հաջորդը նշանակվեց հունիսի 25-ին:

Прокурор ходатайствовал о проведении межведомственной комиссией экспертизы в отношении Манвела Григоряна
Бывший депутат Национального Собрания, генерал Манвел Григорян сегодня вновь не был доставлен на судебное заседание по своему делу, по которому проходит и его жена Назик Амирян. Отсутствие Григоряна в очередной раз было обусловлено состоянием его здоровья.
Сегодня один из обвинителей, прокурор Ваге Долмазян ходатайствовал о проведении межведомственной комиссией судебно-медицинской экспертизы в отношении Григоряна, предложив задать экспертам вопросы о том, какими болезнями страдает подсудимый, соответствует ли одно или некоторые из этих заболеваний тому перечню болезней, которые, согласно решению правительства, несовместимы с отбыванием наказания.
В свою очередь прокурор Айк Петросян, напомнив об утверждениях защитников Григоряна о том, что прокуратура не обеспокоена состоянием здоровья их подзащитного и что государство не выполняет свое обязательство по его лечению, отметил, что этим ходатайством прокуратура подтверждает свою обеспокоенность состоянием здоровья любого заключенного.
Защитник Левон Багдасарян заявил, что суд не может рассматривать данное ходатайство в отсутствие Манвела Григоряна. Учитывая последнее обстоятельство, суд не удовлетворил ходатайство стороны обвинения. Судебное заседание продолжится 25 июня.