Ալեքսանդր Սարգսյանի որդու խոսքով՝ Չեխիայի արդարադատության նախարարը եղբորը արտահանձնելու համաձայնություն չի տվել
Ալեքսանդր Սարգսյանի որդի Հայկ Սարգսյանի տեղեկություններով՝ Չեխիայի արդարադատության նախարարը եղբորը՝ Նարեկ Սարգսյանին, արտահանձնելու վերաբերյալ համաձայնություն չի տվել։ Այս մասին դատարանում լրագրողների հարցին ի պատասխան ասաց Հայկ Սարգսյանը։
«Իմ իմանալով՝ համաձայնություն չի տվել»,- ասաց Սարգսյանը: Նա հայտնեց նաև, որ հայրը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը, նորից բուժման նպատակով գտնվում է արտերկրում:
Նշենք, որ ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Պրահայի մունիցիպալ դատարանը բավարարել է Նարեկ Սարգսյանին Հայաստանի իրավասու մարմիններին հանձնելու միջնորդությունը, որից հետո արտահանձնման վերաբերյալ պետք է դիրքորոշում հայտներ նաև արդարադատության նախարարը:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի դեկտեմբերի 7-ին ոստիկանությունը հայտնել է, որ տարբեր ստորաբաժանումներ, ինչպես և Հայաստանում ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոն, համագործակցելով եվրոպական մի շարք երկրների իրավապահ կառույցների ու ինտերպոլի հետ, ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ, դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում հայտնաբերել են Հայաստանի իրավապահ մարմինների կողմից միջազգային մակարդակով հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին:
Ըստ հաղորդագրության՝ հայտնաբերման պահին նա ներկայացրել է Գվատեմալայի քաղաքացու կեղծ անձնագիր՝ Ֆրանկլին Գոնսալեսի անհատական տվյալներով:
Հետախուզվողի հայտնաբերման մասին տեղեկությունը փոխանցվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ էքստրադիցիայի գործընթացը կազմակերպելու նպատակով:
Նարեկ Սարգսյանն անցում է ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու և թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով: Նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել 2018-ի հուլիսի 6-ից:

По словам племянника Сержа Саргсяна, министр юстиции Чехии не дал согласие на экстрадицию его брата
По сведениям Айка Саргсяна, племянника бывшего президента РА Сержа Саргсяна, министр юстиции Чехии не дал согласие на экстрадицию его брата, Нарека Саргсяна. Об этом Айк Саргсян сообщил в суде, отвечая на вопрос журналистов.
“Насколько мне известно, он не дал согласие”,- заявил А.Саргсян. Он также сообщил, что его отец, Александр Саргсян, опять находится на лечении за границей.
Ранее стало известно, что Пражский муниципальный суд удовлетворил ходатайство компетентных органов Армении об экстрадиции Нарека Саргсяна, после чего свою позицию по данному вопросу должен был высказать министр юстиции страны.
Напомним, что 7 декабря 2018 г. полиция сообщила о том, что различные подразделения, а также Центральное национальное бюро Интерпола в Армении в сотрудничестве с правоохранительными структурами ряда стран и Интерполом осуществило оперативно-разведывательные мероприятия, благодаря которым объявленный в международный розыск правоохранительными органами Армении Нарек Александрович Саргсян 6 декабря был обнаружен в Праге. Согласно сообщению, в момент задержания он предъявил фальшивый паспорт гражданина Гватемалы на имя Франклина Гонсалеса.
Сведения об обнаружении находящегося в розыске лица были переданы в Генпрокуратуру РА для организации процесса экстрадиции.
Нарек Саргсян проходит по уголовному делу о незаконном приобретении, реализации, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, о незаконном обороте с целью реализации или изготовления наркотиков, психотропных веществ и их прекурсоров.