Վարչապետը վստահեցնում է՝ բյուջեի կատարողականը փայլուն է կատարվել
2018 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը այլ կերպ ասած, քան փայլուն՝ հնարավոր չէ նկարագրել։ Այս մասին խորհրդարանում՝ բյուջեի կատարողականի քննարկմանն ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ամփոփելով կատարման հաշվետվությունը՝ պիտի ասեմ հետևյալը՝ նախորդ տարի բյուջետային առումով համաշխարհային պատմության մեջ աննախադեպ տարի էր։ Հայաստանում տեղի է ունեցել նախագահական մեկ ընտրություն, վարչապետի հինգ ընտրություն, վարչապետի երկու փոփոխություն է եղել, մեկ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություն, Երևանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրություն, ՏԻՄ ընտրություններ ու թավշյա հեղափոխություն, ու արդյունքում ունենք 5,2 % տնտեսական աճ»,- ասաց Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարն ընդգծեց՝ նույնիսկ նման գործոնների դեպքում երկրում մակրոտնտեսական կայունությունը պահպանված է լիարժեքորեն։
«Կառավարությունը իր աշխատանքը կատարել է փայլուն, ողջ քաղաքական ցնցումների համատեքստում Հայաստանում լիարժեքորեն ապահովվել է բնականոն կյանքը»,- ասաց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ այս ընթացքում նույնիսկ երկրի պետական համակարգի գլոբալ անցում է կատարվել կիսանախագահական մոդելից խորհրդարանական մոդելի։
«Եթե համարենք, որ Կառավարությունը առնվազն ճգնաժամային կառավարման ռեժիմում է եղել, այդ խնդիրը լուծվել է բացառիկ հաջողությամբ։ Խիստ կասկածում եմ, որ աշխարհում կա որևէ երկիր, որտեղ հեղափոխություն է եղել, և մակրոտնտեսական կայունությունը պահպանվել է»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ այն քննադատություններին, որ Կառավարությունը ռեֆորմները չի իրականացնում անհրաժեշտ արագությամբ։ Հիշեցրեց, որ 1990-ական թվականներից սկսած որպես լրագրող՝ ականատես է տեսել մի երևույթի, երբ ռեֆորմները ձախողվել են, քանի որ հեղինակները որոշել են ժամ առաջ ներդնել Հայաստանում։
«Դրանք մինչ էսօր իրականություն չեն դարձել, և մինչ այսօր կրում ենք դրանց տեղի չունենալու ծանր հետևանքները»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ շատ կարևոր է չշտապել ու ափալ-թափալ չիրականացնել։
Փաշինյանը որպես օրինակ՝ մատնանշեց դատաիրավական համակարգի բարեփոխումները և այն քննադատությունները, որ Կառավարությունն այս հարցում չի շտապել։
«Այն, որ դատաիրավական համակարգը պետք է խորքային բարեփոխումների ենթարկվի, նորություն չէ, բայց ինձ համար միանշանակ է եղել, որ իրապես անկախ դատական համակարգ չենք կարող ունենալ առանց դատավորների աշխատավարձը հինգ-վեց անգամ բարձրացնելու»,- ասաց Փաշինյանը։ Վարչապետի խոսքով՝ նախորդ տարի առաջին անգամ արձանագրվել է երևույթ, երբ դատավորների մրցույթում «նիդաբոռ» է եղել։
«Ինչի՞ է էդպես եղել. իրենք գիտեն, որ կաշառք չպետք է վերցնեն, գիտեն, որ բիզնեսով չպետք է զբաղվեն, գիտեն որ պիտի ստանան 400-600 հազար դրամ աշխատավարձ և որոշ դեպքերում մարդկանց դատապարտեն ցմահ ազատազրկման։ Այդ պայմաններում ո՞վ կուզենար լինել դատավոր, դուք ինքներդ ձեզ հարց տվեք»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ անհրաժեշտ է, որ դատավորների թափուր տեղերը համալրեն պրոֆեսիոնալ և սկզբունքային մարդիկ, իսկ նման մասնագետները մասնավոր սեկտորում 2,5-3 մլն դրամ աշխատավարձ են ստանում։
«Առանց էսպիսի խնդրի լուծման իրապես անկախ դատական համակարգ չենք կարող ունենալ»,- ասաց նա։
Վարչապետը շեշտեց՝ կարող էին գնալ այն ճանապարհով, որ բարձրացնեն դատավորների աշխատավարձը, սակայն դա հանրությունը չէր ընկալի, քանի որ կասեին՝ կոռումպացված դատավորների աշխատավարձ են բարձրացնում։ Փաշինյանի խոսքով՝ առաջիկա երկու-երեք տարիներին Կառավարությունը մտադիր է միջազգային գործընկերների աջակցությունը ներգրավել՝ դատավորների աշխատավարձը բարձրացնելու համար։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, որ ըստ ընդդիմության՝ խոստումները չի կատարել, Փաշինյանն ասաց, որ չի կարող բոլոր խոստումները միանգամից կատարել։ Ասաց, որ դեռ նախորդ տարի սեպտեմբերին իրեն քննադատում էին խոստումները չկատարելու համար՝ հարցնելով՝ միթե երեք ամսում պետք է կատարվեին բոլոր խոստումները։

Премьер заверил, что бюджет исполнен блестяще
Исполнение госбюджета 2018 года иначе чем блестящим не назовешь. Об этом заявил в ходе обсуждения доклада об исполнении госбюджета 2018 г. премьер-министр Никол Пашинян.
“Обобщая представленный отчет, должен сказать, что в плане исполнения бюджета прошлый год был беспрецедентным с точки зрения мировой истории. В Армении прошли президентские выборы, пять выборов премьер-министра, была произведена смена двух премьеров, состоялись внеочередные парламентские выборы, внеочередные выборы мэра Еревана, выборы в органы местного самоуправления, была осуществлена бархатная революция. В результате мы имеем экономический рост на 5,2%”,- заявил Пашинян.
Премьер подчеркнул, что даже в этих условиях в стране полноценно сохранилась макроэкономическая стабильность.
“Правительство блестяще выполнило свою работу. В контексте всех политических потрясений в Армении была полноценно обеспечена нормальная жизнь”,- подчрекнул Никол Пашинян, отметив, что в этот период произошел даже глоабльный переход от полупрезидентской модели правления к парламентской.
“Очень сомневаюсь, что в мире есть другая страна, где после осуществления революции была сохранена макроэкономическая стабильность”,- отметил Пашинян.
Касаясь критических ывысказываний о том, что правительство не проводит реформы нужными темпами, премьер напомнил, что начиная с 1990-х годов он, будучи журналистом, стал свидетелем явления, когда процесс реформ срывался, так как авторы хотели осуществить их как можно скорее.
В качестве примера Пашинян назвал реформы в судебно-правовой системе и напомнил заявления оппозиции о том, что правительство не спешит в этом вопросе.
“То, что судебно-правовая система должны подвергнуться глубоким реформам, не новость. Но для меня однозначно, что без повышения зарплаты судей в пять-шесть раз мы не сможем иметь по-настоящему независимую судебную систему”,- сказал премьер.
По словам Пашиняна, в прошлом году впервые было зафиксировано такое явление, как недобор судей при проведении конкурса на вакантные места.
“Они знают, что не должны брать взяток и заниматься бизнесом. Знают, что будут получать зарплату в 400-600 тысяч драмов и в некоторых случаях осуждать людей к пожизненному заключению. Вот и задайте себе вопрос: кто согласится стать судьей на таких условиях?” – отметил Пашинян.
Глава правительства указал на необходимость того, чтобы судьями становились професиональные и принципиальные люди, а такие специалисты в частном секторе получают зарплату в 2,5-3 млн драмов.
Премьер отметил, что можно было повысить зарплату судей, но общественность не восприняла бы такой шаг, прозвучали бы заявления о том, что повышают зарплату коррумпированным судьям.
По словам премьера, в ближайшие два-три года правительство намерено привлечь междунаиродных партнеров с целью содействия в вопросе повышения зарплаты судей.
Что касается заявлений оппозиции о невыполнении обещаний, то, как отметил Никол Пашинян, невозможно выполнить все обещания сразу.