Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Պետք է արձանագրել, որ մեր նախորդ նիստից հետո ցավոք Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրը ոչ միայն չի լիցքաթափվել, այլև հակառակը, որոշակի գործընթացներ են տեղի ունենում մեր միջավայրում, որոնք մեզ ստիպում են ավելի աչալուրջ լինել մեր անվտանգային մարտահրավերների հարցում:
Այսօրվա նիստի օրակարգում ունենք նաև տարածաշրջանային իրավիճակի հետ առնչվող ընթացիկ հարցեր, որոնց քննարկման արդյունքում մեր որոշումները պիտի ծառայեն անվտանգային մարտահրավերների պատշաճ կառավարմանը: Իհարկե, համոզված եմ, որ մենք կկարողանանք անհրաժեշտ գործիքակազմ գտնել, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետության համար հավելյալ ռիսկեր չառաջանան կամ դրանք լինեն կառավարելիության շրջանակում:
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությունն, իհարկե, մեր կառավարության համար լրջագույն առաջնահերթություն է: Եվ այդ ուղղությամբ մենք ունենք ոչ միայն ընթացիկ, միջնաժամկետ, այլև ռազմավարական, երկարաժամկետ խնդիրներ լուծելու և քննարկելու խնդիր: Այդ քննարկումներն, իհարկե, տեղի են ունենում ոչ միայն Անվտանգության խորհրդի ձևաչափով, դրանք նաև տեղի են ունենում քաղաքական միջավայրում, կառավարական տարբեր աշխատանքային քննարկումների և խորհրդակցությունների ֆորմատներում, բայց իհարկե, Անվտանգության խորհուրդն այն մարմինն է, որտեղ այդ բոլոր քննարկումների արդյունքները պետք է իմի բերվեն և վերածվեն կոնկրետ գործնական արդյունքների ու որոշումների:
Մեր այսօրվա աշխատանքին հաջողություն եմ մաղթում, որպեսզի այդ որոշումները ոչ միայն կայացվեն, այլ նաև դրանց իրագործման կոնկրետ ճանապարհային քարտեզ և պատկերացում ունենանք»:

Под председательством Никола Пашинян состоялось очередное заседание Совета безопасности
Под председательством премьер-министра Никола Пашинян состоялось очередное заседание Совета безопасности.
Приветствуя присутствующих, премьер-министр, в частности, отметил: “Нужно констатировать, что после нашего предыдущего заседания обстановка в области безопасности Армении, к сожалению, не только не разрядилась, но, наоборот, в нашей среде происходят некоторые процессы, которые вынуждают нас быть более бдительными в плане возникающих вызовов безопасности.
В сегодняшней повестке дня у нас также есть текущие вопросы, связанные с региональной ситуацией, и решения, которые будут приняты по итогам обсуждения, должны служить должному управлению возникших вызовов безопасности. Конечно, я уверен, что мы сможем найти необходимый инструментарий, чтобы избежать возникновения дополнительных рисков для Армении либо они были в управляемых рамках.
Безопасность Республики Армения и Республики Арцах, конечно, являются серьезнейшими приоритетами для нашего правительства. И в этом отношении мы должны обсудить и решить не только текущие среднесрочные, но и стратегические долгосрочные задачи. Эти обсуждения, конечно, происходят не только в формате Совета безопасности, но и в политической среде, в формате различных рабочих обсуждений и совещаний правительства, но, конечно, Совет безопасности - это тот орган, где результаты всех этих обсуждений должны обобщаться и превращаться в практические результаты и решения.
Я желаю успехов нашей сегодняшней работе, чтобы не только были приняты эти решения, но и была разработана конкретная дорожная карта для их реализации”.