22 մոդուլային դպրոցների ծրագրի իրականացման համար Կառավարությունը 50 միլիոն դրամ հատկացրեց
Կառավարությունն այսօրվա նիստին 50 միլիոն դրամ հատկացրեց փոքրաքանակ երեխաներով համալրված դպրոցների ցանկը ճշտելու և դրանց մոդուլային շենքերի կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը պատրաստելու նպատակով:
Գումարը տրամադրվելու է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը:
Նախարարության հաղորդմամբ՝ այժմ աշխատանքներ են տարվում ճշգրտելու կառուցվելիք 22 մոդուլային շենքերով հանրակրթական դպրոցին անհրաժեշտ հիմնական միջոցների (դպրոցական, մարզական և վարչական մասի գույք, կահույք, էլ. սարքավորումներ և այլն) կազմն ու քանակն, ինչպես նաև հաշվարկվում է դրանց շուկայական արժեքները, որպեսզի համապատասխան ֆինանսական միջոցներ նախատեսվի 2020, 2021 և 2022 թվականների պետական բյուջեներով:
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը, համագործակցելով Կրթության և գիտության և Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, Քաղաքաշինության կոմիտեի, միջազգային և տեղական շահագրգիռ կազմակերպությունների հետ, մշակել է մինչև 100 երեխայի համար նախատեսված համայնքահեն հանրակրթական ուսումնական հաստատության մոդելը և էսքիզը, որը հիմնված է անվտանգության, ներառականության, էներգախնայողության ժամանակակից չափանիշների վրա։
2013-2015 թվականներին իրականացված ծրագրի արդյունքում բացահայտվել են Հայաստանում գործող հանրակրթական դպրոցների շենքերի տիպերը` գնահատվել դրանց համապատասխանությունը շենք-շինությունների գործող սեյսմիկ նորմերին և տեխնիկական վիճակը, բացահայտվել և դասակարգվել են դպրոցները՝ ըստ խոցելիության աստիճանի: Այնուհետև, Կառավարության կողմից մշակվել և հաստատվել է առաջնահերթ հիմնանորոգման, վերակառուցման, ուժեղացման և արդիականացման կարիք ունեցող 425 կրթական օբյեկտների ցանկը:
Պետական բյուջեի այս տարվա օրենքի նախագիծը մշակելիս այդ ցանկից ընտրվել են 22 դպրոցներ:
Դպրոցները ընտրվել են հետևյալ սկզբունքներով. դպրոցում սովորող աշակերտների թիվը չպետք է գերազանցի 100-ը (հաշվի են առնվել նաև աշակերտների թվի առաջիկա 5 տարիների կանխատեսումները), դպրոցը պետք է լինի տվյալ համայնքի (բնակավայրի) միակ ուսումնական հաստատությունը, դպրոցի շենքը սեյսմիկ անվտանգության առումով պետք է լինի խոցելի, շինարարության ընթացքում պետք է առկա լինի այդ դպրոցի աշակերտների ուսումն այլ վայրում կազմակերպելու հնարավորություն, դպրոցի շենքի օգտագործման, սպասարկման համար հատկացված տարածքը պետք է հնարավորության տա կառուցել դպրոցի մոդուլային շենքը կամ պետք է առկա լինի համայնքի համաձայնությունը համապատասխան հողատարածք հատկացնելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ մոդուլային տիպի դպրոցները մեկհարկանի փոքր կառույցներ են, որոնց միջավայրը հեշտությամբ կարելի է փոփոխման ենթարկել՝ կախված աշակերտների թվից, տարիքից և այլ գործոններից։ Հայաստանի փոքրաքանակ աշակերտ ունեցող դպրոցների պատմությանն անդրադարձել էր նաև «Հետք»-ը: Մեր ուսումնասիրությունը կարող եք ընթերցել այստեղ:

Правительство выделило 50 млн драмов на реализацию программы строительства модульных школ
Правительство на сегодняшнем заседании приняло решение выделить 50 млн драмов на уточнение списка школ с небольшим числом учеников и подготовку проектно-сметной документации для строительства школьных зданий модульного типа.
Сумма будет предоставлена Министерству образования, науки, культуры и спорта.
В настоящее время ведутся работы по уточнению состава и количества основных средств (школьного, спортивного, административного инвентаря, мебели, электроприборов и т.д.), необходимых для будущих 22 школ, которые разместятся в модульных зданиях. Кроме того, подсчитывается рыночная стоимость основных средств с тем, чтобы предусмотреть в госбюджетах 2020, 2021 и 2022 гг. соответствующие финансовые средства.
Детский фонд ООН в сотрудничестве с министерствами образования и науки и чрезвычайных ситуаций, Комитетом градостроительства, заинтересованными международными и местными организациями разработал модель и эскиз общинного общеобразовательного учебного заведения на 100 детей с учетом стандартов безопасности, инклюзивности, энергосбережения.
Школы, которые разместятся в модульных зданиях, были отобраны по следующим принципам: число учащихся не превышает 100, школа является единственным учебным заведением в данной общине, школьное здание уязвимо с точки зрения сейсмической безопасности, на время строительства есть возможность организации учебного процесса в другом месте, выделенная для использования и обслуживания школьного здания территория предоставляет возможность для строительства модульного здания школы.
Отметим, что школы модульного типа представляют собой небольшие одноэтажные строения, в которых можно с легкостью менять среду в зависимости от количества, возраста учеников и других факторов.