Սառնաղբյուրցի Ռուզվելտ Թորոսյանի տնամերձում 14 դամբարան է հայտնաբերվել
Բարձրահասակ, հաղթանդամ տղամարդ է սառնաղբյուրցի Ռուզվելտ Թորոսյանը՝ 70-ամյա տարիքին բնորոշ կնճիռներից զուրկ դիմագծերով: Թավ հոնքերի տակից փայլող ածուխի սեւության աչքերը խոսում են կյանքի նկատմամբ անսահման սիրո մասին: Սպիտակ բեղ-մորուսի տակից ծիկրակող ժպիտից բարություն է ծորում: Առավոտ վաղ իր բակում հայտնվածներիս դիմավորում է ամուր ձեռքսեղմումով ու կես դարն ապրած, երկրորդ կեսին մոտեցողի տիեզերական փիլիսոփայությամբ՝ հյուրն Աստծունն է: Քաղաքի շոգից փախածներիս համար գյուղի զով օդը փրկություն է, եւ մենք, հրաժարվելով տուն մտնելու հրավերից, տեղավորվում ենք բակի նստարաններին:
«Եթե չասեիք, որ 70 տարեկան եք, հաստատ ավելի երիտասարդ էինք կարծելու»: Տանտերը ծիծաղում է. «Չմոռանանք, որ 5000-ամյա շերտի վրա եմ ապրում՝ թարմ եմ մնացել»: Ռուզվելտ Թորոսյանն ակնարկում է տան եւ հողամասի տարածքում մոտ 30 տարի առաջ հայտնաբերած դամբարանադաշտերի մասին, որոնց գոյությունը գուցե այդպես էլ չբացահայտվեր, եթե անհրաժեշտ չլիներ փայտե զուգարանի համար այգու տարածքում փոս փորել: Ռուզվելտ պապի մտքով չէր էլ անցնում, որ սովորական բահի օգնությամբ մի քանի հազարամյակ հետ է գնալու:
Հսկայական սալաքարեր, հարթ տաշվածքով քարե հատակ, պատրաստի պատեր, հողե տանիք՝ զուգարանի համար «անպիտան» փոսը շատ արագ վերափոխվում է կարտոֆիլի հորի: «Դե պարզ է, որ զուգարանն ուրիշ տեղ պիտի փորեի,- զրուցակիցս ծիծաղում է,- որոշեցի հոր սարքեմ՝ կարտոֆիլ, գազար, ճակնդեղ պահելու համար: Սալաքարե հատակը կար, պատերը կային, էնտեղ վերեւում մի կլոր անցք թողեցի, որ իջնենք-ելնենք ու վերջ: Հա, չմոռանամ ասել, սանդուղքն էլ շարժական է»:
Հրավեր ենք ստանում անձամբ իջնելու ամերիկյան հայտնի «LOST» սերիալի գաղտնի անցուղիներին իր խորհրդավորությամբ չզիջող կարտոֆիլի հորը:
Հորի ներսում գետնի տակ խորացող անցուղու հետքեր էլ են նշմարվում, սակայն քարերով փակած է. Ռուզվելտ պապը գերադասել է սահմանափակվել փոքրիկ տարածքի հետազոտությամբ: «Էստեղից խեցե կուժեր են դուրս եկել, ամաններ, ուլունք եմ գտել, կավից բաժակ, որն ինձ թվում է՝ կամ գարեջուր խմելու համար է նախատեսված եղել, կամ թան են խմել»,- ասում է Ռուզվելտ պապը՝ հավելելով, որ մարդու կամ կենդանու ոսկորներ չեն հանդիպել: Տանը գրադարակին շարել է խեցե ամանները, գտածոներից որոշ բաներ նվիրել է: Կավե գավն, օրինակ, բաժին է հասել կինոռեժիսոր Միքայել Դովլաթյանին:
«Երեւի մի 10 կամ 12 տարի առաջ էր, Սառնաղբյուրում «Խնկարկում» ֆիլմը կնկարեին: Գյուղապետը ռեժիսոր Միքայել Դովլաթյանին բերեց մեր տուն, ես էլ էդ գավը նվիրեցի իրեն: Հետը մեկն էլ կար, իրան էլ կավից ուլունքը նվիրեցի: Հիմա ասում է՝ վա՜յ, բա ինձ երկու հատ է պետք, ասի՝ որ հայտնաբերեցի երկրորդը, կտամ»,- Ռուզվելտ պապը ծիծաղում է եւ առաջարկում ուսումնասիրել նաեւ տան նկուղը, որի հիմքերը եւս դամբարանադաշտի վրա են:
Ռուզվելտ Թորոսյանից բացի, տարածքում որեւէ մեկը պեղումներով չի զբաղվել: Ասում է, հետաքրքրվողներ չեն եղել, թեպետ ինքն էլ չի իմացել ում դիմել 90-ականներին: Ռուզվելտ պապը ծնունդով Սառնաղբյուր գյուղից է: 16 տարեկանից բնակվել է Գյումրիում՝ գրեթե 23 տարի, մինչեւ 1988թ-ի դեկտեմբերյան աղետը: Երկրաշարժից հետո ընտանիքի հետ եկել է հայրենի ծննդավայր: Գյուղի ծայրամասում հողամաս է գնել ու տուն կառուցել:
«Մայիսի 11-ին տան հիմքը սկսել եմ փորել, նոյեմբերի 28-ին տեղափոխվել ենք ապրելու: Ճիշտն ասած՝ մինչեւ օրս պատերը մնացել են առանց սվաղ ու ռեմոնտ, բայց մենք դա չենք էլ նկատում, կարեւորը ամուր պատերն ու տանիքն է՝ ունենք,- նկատում է զրուցակիցս,- 4 երեխա էինք մեծացնում, չնայած ժամանակին 7-ն ենք ունեցել՝ 3-ը մահացել են, պիտի երեխա պահեինք, ուսման տայինք. ռեմոնտի ժամանակ չկար»:
Ռուզվելտ պապն ասում է, թե 14 դամբարան է հայտնաբերել, մի այդքանի տեղն էլ գիտի, եթե ցանկանան գալ, պեղել, սիրով թույլ կտա: «Կարտոֆիլի էս մարգը կտեսնի՞ք, տակը դամբարան է, էն հազարատերեւուկների փնջերը կտեսնի՞ք, դրանցից ամեն մեկի տակը մի հատ կա,- բացատրում է Ռուզվելտ պապը՝ ձեռքով ցույց տալով բավական մեծ տնամերձի տարածքում առկա դամբարանների գտնվելիք տեղերը,- 4 հատ տանձենի ունեմ՝ երեքը դամբարանադաշտի վրա են տնկած, լավ էլ աճում են, լավ էլ բերք են տալիս»:
Ռուզվելտ պապն համոզված է, որ տնամերձում հայտնաբերված դամբարանները 3 հազարից 5 հազար տարվա պատմություն կունենան: Ասում է՝ հանրագիտարանում է կարդացել դամբարանադաշտերի մասին, համեմատել իր հայտնաբերածների հետ: Ասում է, որ Սառնաղբյուրում կա հնավայր Ղալաչի կոչվող բլուրի վրա, որտեղ նույնպես հնագիտական ուսումնասիրություններ չեն իրականացվել: Գյուղի հարակից տարածքում առկա են կիկլոպյան ամրոցի մնացորդներ:
«Օր կըսես դամբարան, սաղին կթվա, թե օսկով կճուճ է թաղած,- Ռուզվելտ պապը խորամանկ ծիծաղում է,- բայց չեն հասկնա, որ ոսկին դա մեր պատմությունն է: Իմ գտածներս ընդամենը կավե ամանեղեն է եղել, բայց ինձ հետաքրքիր է իմանալ, թե կոնկրետ որ դարի հետ հարեւանություն կենեմ: Դրա համար էլ ասում եմ, ինձ բան պետք չէ, թե կուզենան գալ, պեղել, սիրով կհամաձայնվեմ»:

70- year-old Sarnaghbyur resident Rouzvelt Torosyan is an imposing figure, but his charcoal colored eyes exude a whimsical love of life and there’s always a smile on his grey-bearded face.
Mr. Torosyan greets us, who have travelled to this village in Shirak Province to escape the heat of the city, with a strong handshake.
He smiles when we say we would have guessed he’s a much younger than seventy.
“Don’t forget that I’m living on a layer of soil that dates back 5,000 years. I’ve remained fresh,” says Mr. Torosyan, referring to a burial mound he unearthed some thirty years ago while digging a hole for the wooden outhouse.
He never would have imagined that a mere shovel would transport him back in time several millennia.
Huge slabs, flat stone flooring, ready-made walls, terrain roofs, and the "dirty" hole for the toilet are quickly transformed into a potato cellar.
"It was clear that I would drain the toilet somewhere else," Mr. Torosyan laughs. "I decided to build a cellar to store potatoes, carrots and beets. There was a slab floor, there were walls. I left a round hole at the top to go in and out. Oh, I forgot to say that the ladder is mobile."
He invites us down into the potato cellar.
Inside the pit, traces of the deeper passage under the ground are visible, but they’re covered with stones. Mr. Torosyan preferred study a small area.
"Clay jugs appeared here. I found plates and beads. And I found a cup, possibly for drinking water or beer. Maybe they drank yogurt,” he says, adding that he found no human or animal bones.
Mr. Torosyan displays the clay plates in his bookcase and has donated some of the other items. He gifted the clay jug to filmmaker Mikayel Dovlatyan.
"They were shooting the film Khnkarkoum in our village. It was 10-12 years ago. The village mayor brought Mikayel Dovlatyan to our home, and I gifted him that jug. There was another person with him. I gave him the clay beads. He now says he wants a second one. I told him that if I find another one, I’ll give it to him,” says Mr. Torosyan, laughing.
He invites us to inspect the house’s cellar, also built atop the burial mound.
Besides Mr. Torosyan, no one else has conducted local excavations. He says that no one has shown any interest.
When he made the discovery in the 1990s, he didn’t know who to turn to.
Mr. Torosyan, a Sarnaghbyur native, moved to Gyumri at the age of sixteen. He stayed for almost 23 years, returning to the village after the 1988 Spitak earthquake.
He bought a plot on the outskirts of the village and built a house.
"On May 11, I started digging the foundation and we moved in on November 28. To tell the truth, the walls are still without plaster, but we do not even notice it. The important thing is the solid walls and the roof,” he says. “We raised four children, though we had seven. Three died. We were busy raising kids. There was no time for remodeling.”
Mr. Torosyan says he’s discovered 14 mausoleums. He knows some other places and invites us to dig.
"You see this potato patch? There’s a mausoleum underneath. You see those bushes? There’s one under every bush,” he says, pointing to the places where the tombs are located in a large area adjacent to the house. “I have four pear trees. Three are planted on the burial field, and they grow well and bring good fruit.”
Mr. Torosyan is convinced that the tombs discovered in the garden date back 3,000 to 5,000 years. He says that he read about burial fields in an encyclopedia and compared them with those he found. He says there is an ancient site in the Sarnaghbyur on the hill called Ghalach, where no archaeological studies have been carried out. Remains of the Cyclop Castle are to be found in the vicinity of the village.
"If you say a mausoleum, people will think there’s a gold earthen pot buried,” Mr. Torosyan says laughing. "But they do not realize that gold is our history. The ones I found were just clay, but I'm interested in knowing exactly what point in history I’m living next to. to live next. That is why I say that I do not need anything. If they want to come and dig, I’ll wholeheartedly agree.”