Ներսես Երիցյանը լրագրողից 550 հազար դրամ է պահանջում տեղեկատվության համար
Մինչ օրս լրագրողների հարցերին պատասխանելու համար ամենաբարձր վճար պահանջած անհատը ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանն էր՝ հարցազրույցի համար 500 եվրո: Այսուհետ ամենաբարձր վճարը պահանջող պաշտոնյան ԿԲ փոխնախագահ, «Ֆիզիկայի ինստիտուտ» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ներսես Երիցյանն է, պահանջվող գումարը՝ 550 հազար դրամ:
«Հետք»-ը հունիսի 17-ին դիմել էր «Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ)» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Ներսես Երիցյանին՝ խնդրելով տրամադրել հոգաբարձուների խորհրդի 2011-2019 թթ ընդունած որոշումները:
3 օր անց Ներսես Երիցյանը հայտնել է, որ խորհրդի որոշումները կորպորատիվ փաստաթղթեր են, որոնք պարունակում են հրապարակման ոչ ենթակա տեղեկություններ: Մենք նորից դիմեցինք Ներսես Երիցյանին՝ առաջարկելով, որ փակեն որոշումների մեջ գաղտնիք պարունակող հատվածները և մնացած մասը տրամադրեն:
Ներսես Երիցյանի ստորագրած պատասխան նամակում ասված է, որ մեզ անհրաժեշտ տեղեկությունները տրամադրելու համար պետք է ֆիլտրեն 9 տարվա որոշումները, իսկ հիմնադրամի աշխատակիցները ծանրաբեռնված են, հարցմանը պատասխանելու համար պետք է արտաժամյա աշխատանք կատարեն (այդ թվում՝ շաբաթ և կիրակի օրերեին):
«Հիմնադրամի կողմից կատարված հաշվարկների համաձայն 30-օրյա ժամկետում 9 տարվա վաղեմության փաստաթղթերի (մոտ 50 ծավալուն փաթեթ) ուսումնասիրության, ֆիլտրման, և պահանջվող տեղեկատվության տրամադրման փաստացի ծախսերը կկազմեն 550 հազար դրամ (ներառյալ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հարկերը և այլ վճարումներ), որը ներառում է 1 ամսով ներգրավված աշխատակցի վարձատրություն, այդ թվում արտաժամյա՝ մոտ 40 ժամ՝ 250 հազար ՀՀ դրամ, վերադաս աշխատակցի արտաժամյա վարձատրություն 300 հազար ՀՀ դրամ»,- ասված է Ներսես Երիցյանի պատասխանում:
«Հետք»-ը դիմելու է դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել Ներսես Երիցյանին անհրաժեշտ տեղեկությունը տրամադրել:

Нерсес Ерицян требует от Hetq.am 550 тысяч драмов за предоставление информации
До сих пор самую крупную сумму за ответы на вопросы журналистов требовал бывший депутат Национального Собрания Самвел Алексанян – 500 евро за интервью.
Сейчас этот “рекорд” уже побит: заместитель председателя Центрального банка, председатель совета попечителей Фонда “Институт физики” Нерсес Ерицян потребовал за предоставление информации 550 тысяч драмов (1000 евро).
17 июня Hetq.am обратился к председателю совета попечителей Национальной научной лаборатории имени А.И.Алиханяна (Ереванский институт физики) с просьбой предоставить решения, принятые советом попечителей в 2011-2019 гг. Спустя три дня Ерицян сообщил, что решения совета представляют собой корпоративные документы, которые содержат не подлежащие публикации сведения. Мы вновь обратились к г-ну Ерицяну, предложив закрыть те части решений, которые содержат тайну.
В ответном письме Н.Ерицяна говорится, что для предоставления необходимых нам сведений им придется отфильтровать решения за 9 лет, между тем сотрудники Фонда загружены работой, и для ответа на наш запрос им придется работать сверхурочно, в том числе по субботам и воскресеньям.
“Согласно расчетам Фонда, фактические расходы на изучение, фильтрацию и предоставление в 30-дневный срок затребованных документов (около 50 увесистых папок) за 9 лет составят 550 тысяч драмов (включая предусмотренные законодательством РА налоги и другие платежи). В эту сумму входит оплата труда вовлеченного в данный процесс сотрудника, в том числе около 40 часов внеурочной работы, - 250 тыс. драмов и 300 тыс. драмов в качестве оплаты внеурочной работы вышестоящего сотрудника”,- говорится в письме Нерсеса Ерицяна.
Чтобы обязать Нерсеса Ерицяна предоставить необходимую информацию, Hetq.am намерен обратиться в суд.