Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու:
Հիշեցնենք, որ դատական նիստի մեկնարկին նման միջնորդություն էր ներկայացրել Գրիգորյանի պաշտպաններից Լևոն Բաղդասարյանը: Մինչ դատարանի խորհրդակցական սենյակ հեռանալը մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանն առարկեց միջնորդության դեմ:
Դատախազը նշեց, որ Մանվել Գրիգորյանն այժմ գտնվում է քաղաքացիական հիվանդանոցում. եթե նրա խափանման միջոցը վերացվի և ազատ արձակվի, ապա նորից գտնվելու է քաղաքացիական հիվանդանոցում: Դոլմազյանը նշեց նաև, որ պաշտպանը թվարկում է Գրիգորյանի մի շարք հիվանդություններ, որոնք իր համար հասկանալի չեն: Ըստ դատախազի՝ Գրիգորյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ հստակ դիրքորոշում կարող են տալ միայն բժիշկ մասնագետները, և դրանով է պայմանավորված, որ ինքը դեռևս հունիսի 18-ին միջնորդել է Գրիգորյանի նկատմամբ միջգերատեսչական հանձնաժողովային փորձաքննություն նշանակել:
Նշենք, որ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի՝ հունիսի 11-ի հրամանով «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում Մանվել Գրիգորյանին բուժող բժիշկների կոնսիլիում է կազմակերպվել, որի արդյունքում նրա մոտ մի շարք հիվանդություններ են ախտորոշվել: Նրա պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանի խոսքով՝ բժիշկներն անձանագրել են, որ Գրիգորյանը մշտապես կարիք ունի սրտաբանի, ուռուցքաբանի, էնդոկրինոլոգի, և նրան պետք է շուրջօրյա ռեժիմով թթվածին տրամադրել։
Ըստ պաշտպանի՝ Գրիգորյանի ոտքերն այտուցված են, ոտքերի 90 տոկոսը դարձել է անզգա և նրա մոտ գանգրենա է առաջանում։ Նման հիվանդության պայմաններում անձի կալանքը չփոխելը պաշտպանական կողմը որակեց որպես հաշվեհարդար:

Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения по ходатайству о мере пресечения в отношении Манвела Григоряна
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна немногим ранее удалился в совещательную комнату для принятия решения по ходатайству о мере пресечения в отношении бывшего депутата Национального Собрания, генерала Манвела Григоряна.
Напомним, что такое ходатайство представил в начале судебного заседания защитник Григоряна Левон Багдасарян. Перед тем, как суд удалился в совещательную комнату, прокурор Ваге Долмазян высказал возражение против ходатайства защитника.
Прокурор отметил, что в настоящее время М.Григорян находится в гражданской больнице, и даже если освободить его из-под стражи, он останется в гражданской больнице.
Долмазян также отметил, что четкое заключение по состоянию здоровья Манвела Григоряна могут дать только врачи, добавив, что именно этим было обусловлено его ходатайство от 18 июня о проведении межведоственной комиссией экспертизы в отношении Григоряна.
Отметим, что по приказу министра здравоохранения Арсена Торосяна от 11 июня в медцентре “Наири” был организован консилиум лечащих врачей М.Григоряна, в результате которого у него был диагностирован ряд заболеваний. По словам защитника, Григорян нуждается в постоянных консультациях кардиолога, онколога, эндокринолога, ему круглосуточно требуется кислород.
Левон Багдасарян также сказал, что у Григоряна отекают ноги, которые на 90 процентов утратили чувствительность, у него начинается гангрена. И в этих условиях сохранение ареста в качестве меры пнресечения можно квалифицировать как расправу, заявил защитник.