Ով է Երևանում 1 մլն դրամով հող գնել և 1 տարի անց վաճառել 247 մլն դրամով
Նախորդ շաբաթ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարեց, որ 2006թ.-ին Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն թաղամասում համայնքային հողը վաճառվել է 1 միլիոն դրամով, իսկ մեկ տարի անց գնորդն այն օտարել է 247 միլիոն դրամով: «Հետք»-ը պարզել է այդ գործարքի ժամանակագրությունը, գույքը գնած և վերավաճառած անձանց ինքնությունը:
Այսպես, Երևան համայնքին սեփականության իրավունքով պատկանած Ազատության 26 հասցեի 0.29 հա հողամասը 2006 թ.-ին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ՝ փոխանցվել է Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքին: Մինչ փոխանցումը քաղաքապետին այդ հարցով դիմել էր Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի ղեկավար Արայիկ Քոթանջյանը:
Նուրբ օրգանական քիմիայի ինստիտուտի տարածքում գտնվող հողամասն՝ իր ջրավազանով, 2006թ.-ի դեկտեմբեր ամսին Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի ավագանին որոշել է վաճառել 1 միլիոն 200 հազար դրամով: Արդեն 2007թ.-ին առքուվաճառքի պայմանագիր է կնքվել Հակոբ Ումրիկյանի հետ:
Հակոբ Ումրիկյանը «Հաղթանակ» զբոսայգու երկարամյա տնօրեն Հակոբ Ումրիկյանի թոռն է: Կրտսեր Ումրիկյանն այժմ բնակվում է Գերմանիայում: Հակոբ Ումրիկյանի հայրը՝ Թորոս Ումրիկյանն, իր «Ուրախ ժամանց» ՍՊԸ-ով շահագործում է Հաղթանակ զբոսայգու ատրակցիոնները:
Հողակտորը 2008թ.-ին Հակոբ Ումրիկյանից գնել է Կարեն Կյուրեղյանը: Մեզ հասանելի չէ օտարման պայմանագիրը, քանի որ սեփականատերերից բացի, այլ անձանց չի տրամադրվում այն: Ամենայն հավանականությամբ՝ Հայկ Մարությանը 1 տարի անց գույքը 247 միլիոն դրամով վաճառելու մասին հայտարարել է՝ հենց այս գործարքը նկատի ունենալով: Կադաստրի տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ Կարեն Կյուրեղյանը հողը ձեռք բերելուց հետո՝ 2012թ.-ին, վաճառել է Թամարա Սարգսյանին: Մինչդեռ Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ Թամարա Սարգսյանը Կարեն Կյուրեղյանի հետ նույն գույքի համասեփականատեր է եղել: Ավելին գույքը գրավադրել են «Բիբլոս Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ում Հակոբ Ումրիկյանին պատկանող «Եվրո Էքս Կապիտալ» ՍՊԸ-ի վարկի դիմաց: Բացի դա, Կարեն Կյուրեղյանը հողը առաջինը ձեռք բերած Հակոբ Ումրիկյանի հոր «Ուրախ ժամանց» ՍՊԸ-ի տնօրենն է եղել 2005-2011 թվականներին: Իսկ Թամարա Սարգսյանը Ումրիկյանների հետ նույն հասցեում է հաշվառված: Այսինքն՝ հողի առքուվաճառքի գործարքները կատարվել են իրար հետ փոխկապակցված անձանց մեջ մինչև այն պահը, երբ գրավադրել են գույքը:
Բանկը վարկի գումարը բռնագանձելու պահանջ է ներկայացրել դատարան և «Եվրո Էքս Կապիտալ» ՍՊԸ-ն տարել է սնանկության: Գրավադրված գույքերը, որոնց մեջ է եղել նաև Ազատության պողոտայի հողակտորը, դրվել են աճուրդի: ՍՊԸ-ն սնանկ է ճանաչվել, հողամասն աճուրդում վաճառվել է: Լոտի մեկնարկային գին է սահմանվել 115 մլն դրամ:
Արդեն 2017թ.-ին Թամարա Սարգսյանի գույքը աճուրդում գնել է Մայիս Կամսարյանը, որը նույն թվականին այն վաճառել է Անդրանիկ Էլմասյանին: 2019թ.-ին Անդրանիկ Էլմասյանը հողը վաճառել է 1 մլն դրամ կանոնադրական կապիտալ ունեցող, նորաստեղծ «Գրին Փրոփերթի Դիվելոփմենթ» ՓԲԸ-ին, որի միակ բաժնետերը Արտաշես Վարդանյանն է: Հենց այս ՓԲԸ-ին նկատի ուներ Երևանի քաղաքապետը՝ ասելով, որ ցանկանում են շենք կառուցել հողի վրա:
Հայկ Մարությանի հայտարարությունից հետո գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանն անդրադարձել էր այս գործարքի վերաբերյալ դատախազությունում 2016թ.-ին տեղի ունեցած ուսումնասիրությանն ու հարուցված քրգործին:
«Անշարժ գույքը օրենքի խախտմամբ է 2006թ. օտարվել կադաստրային արժեքից շուրջ 40 անգամ, իսկ շուկայական արժեքից շուրջ 220 անգամ պակաս արժեքով»,- հայտարարել է Գոռ Աբրահամյանն ու հավելել, որ քրեական հետապնդում չի իրականացվել, քանի որ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու օրենքով սահմանված ժամկետներն անցած են եղել: Գլխավոր դատախազի խորհրդականը ներկայացրել է իրավական այն ուղին, որով Երևան համայնքը կարող է վերականգնել իր իրավունքները:

Кто в Ереване купил землю за 1 млн драмов, а через год продал ее за 247 млн драмов
На минувшей неделе мэр Еревана Айк Марутян сообщил о том, что в 2006 г. общинная земля в столичном квартале Канакер-Зейтун была продана за 1 млн драмов, а через год отчуждена за 247 млн драмов. Hetq.am установил хронологию этой сделки и личности тех, кто купил и перепродал участок.
Итак, принадлежавший Еревану на правах собственности земельный участок площадью 0.29 га, расположенный по адресу: проспект Азатутян, 26, в 2006 году решением мэра столицы Ерванда Захаряна был передан округу Канакер-Зейтун. Ранее по этому же вопросу к мэру обратился руководитель округа Араик Котанджян.
В декабре 2006 г. по решению совета старейшин столичного округа Канакер-Зейтун участок с бассейном, находившийся на территории Института тонкой органической химии, был продан за 1 млн 200 тыс. драмов. Уже в 2007 г. был заключен договор купли-продажи с Акопом Умрикяном.
Акоп Умрикян – внук занимашего долгие годы должность директора ереванского парка Победы Акопа Умрикяна. В настоящее время Умрикян-младший живет в Германии. Его отец, Торос Умрикян, посредством своего ООО “Веселый досуг” эксплуатирует аттракционы в парке Победы.
В 2008 г. Акоп Умрикян купил земельный участок у Карена Кюрегяна. Нам не удалось получить копию договора отчуждения, так как он никому, кроме собственников, не предоставляется.
По всей видимости, заявление Айка Марутяна об отчуждении через год земельного участка за 247 млн драмов касалось именно этой сделки. Согласно предоставленной кадастром информации, после покупки земли в 2012 г. Карен Кюрегян продал ее Тамаре Саргсян. Между тем, согласно информационной системе “Даталекс”, Тамара Саргсян вместе с Кареном Кюрегяном была совладельцем этой недвижимости. Более того, недвижимость была заложена в ЗАО «Библос Банк Армения” для получения кредита в принадлежащем Акопу Умрикяну ООО ”Евро Экс Капитал”. Кроме того, в 2005-2011 гг. Карен Кюрегян был директором принадлежащему отцу Акопа Умрикяна ООО “Веселый досуг”. А Тамара Саргсян вместе с Умрикянами прописана по одному и тому же адресу. То есть сделки купли-продажи были заключены с взаимосвязанными лицами, но лишь до того момента, когда имущество было заложено.
Банк обратился в суд с требованием взыскать сумму кредита и инициировал процесс банкротства ООО “Евро Экс Капитал”. Заложенное в банке имущество, в том числе земельный участок на проспекте Азатутян, выставили на аукцион. ООО было признано банкротом, а участок был продан с торгов. Стартовая цена лота составила 115 млн драмов.
Уже в 2017 г. имущество Тамары Саргсян купил с аукциона Маис Камсарян, который в том же году продал его Андранику Элмасяну.
В 2019 г. Элмасян продал землю новосозданному ЗАО “Грин Проперти Дивелопмент” с уставным капиталом в 1 млн драмов. Единственный акционер этой компании – Арташес Варданян. Именно это ЗАО имел в виду мэр Еревана, говоря о том, что на упомянутом земельном участке хотят построить здание.
После заявления Айка Марутяна советник генпрокурора Гор Абрамян обратился к уголовному делу по этой сделке, возбужденному в прокуратуре в 2016 г.
“В 2006 г. недвижимость была отчуждена с нарушением закона – примерно в 40 раз меньше кадастровой и примерно в 220 раз меньше рыночной стоимости”.- заявил Гор Абрамян, добавив, что уголовное преслендование не было осуществлено, так как установленные законом сроки привлечения к уголовной ответственности к тому времени уже истекли. Советник генпрокурора объяснил, каким правовым путем община Ереван может восстановить свои права.