Վահագն Հարությունյանի խափանման միջոցի հարցը երրորդ անգամ վերաքննիչ դատարանում է
Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի խափանման միջոցի գործով Դատախազության և նրա պաշտպան Միհրան Պողոսյանի բողոքները մակագրվել են վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Նարինե Հովակիմյանին: Այս մասին տեղեկացանք դատարանից: Բողոքների քննության գործով երկու դռնփակ նիստ է տեղի ունեցել, դեռևս վերջնական որոշում չի կայացվել:
Դատախազությունը բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Աննա Մաթևոսյանի հունիսի 3-ի որոշումը, որով մերժվել է Հարությունյանին կալանավորելու Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը: Վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել նաև Վահագն Հարությունյանի պաշտպանը` կապված դատական ակտում մատնանշված որոշ փաստական հանգամանքների և դատարանի կողմից հայտնած դիրքորոշումների հետ:
Նշենք, որ արդեն 8 ամիս է՝ Հայաստանի դատարաններում քննվում է հետախուզման մեջ գտնվող Հարությունյանի խափանման միջոցի հարցը: Այս ընթացքում երկու անգամ առաջին ատյանի դատարանները վճռել են, որ առկա են նրան կալանավորելու հիմքեր և պայմաններ, սակայն վերաքննիչ ատյանում այդ դատական ակտերը բեկանվել են ու գործերն ուղարվել է նոր քննության:
Հարությունյանին՝ որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին Հատուկ քննչական ծառայության տարածած հաղորդագրության համաձայն` Մարտի 1-ի քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ի պաշտոնե հայտնաբերել է, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին և 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների՝ ցուցարարների և ոստիկանության միջև բախումների ժամանակ ակտիվ մասնակցություն են ունեցել Պաշտպանության նախարարության զինված ուժերի տարբեր ստորաբաժանումներ, որոնք հիշյալ դեպքերի ընթացքում գործադրել են հրազեն: Մինչդեռ նա, հիշյալ իրադարձությունների ժամանակ զինված ուժերի հակասահմանադրական օգտագործման, այդ թվում՝ զինված ուժերի ծառայողների կողմից հրազենի ապօրինի գործադրման իրական հանգամանքները թաքցնելու, վերջիններիս կողմից կատարած գործողությունները հերքելու և տեղի ունեցածն իրավաչափության քողի ներքո ներկայացնելու խմբային շահերից ելնելով, այդ, ինչպես նաև իրադարձությունների ժամանակ մի խումբ անձանց սպանությունների հանգամանքները բացահայտելուն ուղղված որևէ գործողություն չի կատարել, չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, քննչական խմբի որոշ քննիչների հետ և ոստիկանության այլ ծառայողների, այդ թվում` փորձագետ Ա. Հ.-ի օժանդակությամբ, կազմակերպել է քրեական գործով հանցագործության հետքեր պարունակող, հանցագործությունը հայտնաբերելու, գործի փաստական հանգամանքները պարզելու, մեղավորներին ի հայտ բերելու միջոց ծառայող, դեպքի վայրի զննություններով հայտնաբերված և վերցված ապացույցների կեղծելը:
Հարությունյանը, ինչպես լրատվամիջոցների հետ զրույցներում`անձամբ, այնպես էլ պաշտպան Միհրան Պողոսյանի միջոցով բազմիցս հայտնել է, որ գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում`բուժման նպատակով: Վերաքննիչ դատարանում քննվում է նաև նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու որոշման դեմ բողոքը: Միհրան Պողոսյանի պնդմամբ՝ հետախուզում հայտարարելու համար արհեստական հիմքեր են ստեղծվել:

Апелляционный суд в третий раз рассматривает вопрос о мере пресечения в отношении Ваагна Арутюняна
Жалоба прокуратуры по вопросу о мере пресечения в отношении бывшего руководителя следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года в Ереване Ваагна Арутюняна передана на рассмотрение судье Апелляционного суда Нарине Овакимян. Об этом Hetq.am сообщили в Апелляционном суде. Уже состоялись два закрытых заседания, однако окончательное решение по жалобе прокуратуры пока не принято.
Прокуратура обжаловала решение судьи суда первой инстанции Анны Матевосян от 3 июня, которым ходатайтство Специальной следственной службы об аресте Арутюняна было отклонено. Ваагн Арутюнян обвиняется в фальсификации доказательств, злоупотреблении должностными положениями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия, а также в сопровождавшемся насилием превышении должностных полномочий.
Отметим, что вопрос о мере пресечения в отношении оъявленного в розыск Ваагна Арутюняна рассматривается в судах Армении уже восемь месяцев. За это время судами первой инстанции дважды принималось решение о наличии оснований для ареста Арутюняна, однако Апеллционный суд отменял эти судебные акты, направляя дело для проведения нового следствия.
Согласно сообщению Специальной следственной службы о вовлечении Арутюняна в качестве обвиняемого, в ходе предварительного следствия по делу о событиях 1-2 марта 2008 г., активное участие в столкновениях с демонстрантами принимали различные подразделения вооруженных сил Министерства обороны, которые применили огнестрельное оружие. Между тем В.Арутюнян с целью скрыть незаконное использование военными огнестрельного оружия, представить их действия как правомерные, а также завуалировать проявленное им полное бездействие в вопросе раскрытия убийств группы лиц, злоупотребление своими должностными полномочиями, организовал при содействии нескольких следователей и других сотрудников полиции, в том числе эксперта, фальсификацию найденных на месте событий вещественных доказательств
Арутюнян лично и через своего адвоката Миграна Погосяна неоднократно сообщал СМИ, что находится в Российской Федерации с целью лечения.
В Апелляционном суде рассматривается также жалоба на решение об объявлении в розыск Ваагна Арутюняна По утверждению Миграна Погосяна, основание для принятия такого решения создано искусственно.