Կնորոգվի «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի «Բաղնիք» և «Խճանկար» հուշարձանները
Կառավարության որոշմամբ՝ պետական բյուջեից 690 միլիոն դրամ կհատկացվի 6 մշակութային կենտրոնների շենքային պայմանների բարելավման համար:
Մասնավորապես՝ ծրագրի շրջանակներում կնորոգվի «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում գտնվող «Բաղնիք» և «Խճանկար» հուշարձանները, ինչպես նաև հուշարձանախմբերի կամ առանձին զբոսաշրջային գրավչության տարածքներում կտեղադրվեն QR կոդերով բազմալեզու ցուցանակներ:
Գումար կհատկացվի նաև Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի կաթսայատան, Ա. Սարգսյանի և Հ. Կոջոյանի տուն-թանգարանների, Հ. Թումանյանի թանգարանի, Վանաձորի Հ. Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնին, Գորիսի Վ. Վաղարշյանի անվան դրամատիկական թատրոնին ամրացված շենքերի վերանորոգման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման համար:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հաղորդմամբ այս ծրագիրը կապահովի նորոգվող թանգարանների և թատրոնների բնականոն գործունեությունը, ինչպես նաև կբարձրացնի հանրապետության հուշարձանների պահպանման, օգտագործման, հանրահռչակման և զբոսաշրջային գրավչությունը:

В историко-культурном заповеднике “Гарни” будут отремонтированы древняя мозаика и царская баня
Решением правительства 600 млн драмов будет выделено из госбюджета на проведение ремонтных работ в шести культурных центрах.
В рамках программы будут в частности отремонтированы находящиеся на территории историко-культурного заповедника ”Гарни” древняя мозаика и царская баня. На территориях памятников, пользующихся популярностью у туристов, будут установлены многоязычные информационные стенды с QR-кодами.
Деньги будут выделены также Национальному академическому театру им.Г.Сундукяна, домам-музеям А.Саргсяна, А.Коджояна, О.Туманяна, Ванадзорскому государственному драматическому театру им.О.Абеляна, Горисскому драматическому театру им.В.Вагаршяна.
Как отметило Министерство образования, науки, культуры и спорта, эта программа будет способствовать сохранению, использованию памятников, их популяризации, повышению туристической привлекательности.