Ըստ գործարարի՝ Սամվել Կարապետյանի եղբորորդին Երևանում ծեծել է իրեն և պահանջել 10 միլիոն եվրո
Գործարար Վահե Պարազյանը հուլիսի 3-ին դուրս է գալիս Երևան քաղաքի Ալեք Մանուկյան փողոցում գտնվող մարզասրահից և սպասում իր վարորդին: Մինչ վարորդի գալը նրան են մոտենում չորս հոգի, որոնցից մեկը հարցնում է՝ Վահեն դո՞ւ ես: Վահե Պարազյանը պտտվում և տեսնում է, որ Նարեկ Կարապետյանն է հարցնողը՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Կարեն Կարապետյանի որդին, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջին փոխնախագահը: «Ինքն էր և հետը 3 թիկնապահ: Հարձակվեցին վրաս, առաջինը ինքը խփեց, օրը ցերեկով: Ես թյուրիմացության մեջ եմ, հարցնում եմ՝ ի՞նչ է եղել: Մինչև զանգեցի ընկերներիս, արագ նստեցին մեքենաներն ու գնացին»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմեց գործարարը:
Միջադեպից հետո երիտասարդ գործարարը գտնում է Նարեկ Կարապետյանի հեռախոսահամարը, զանգահարում է և գնում հանդիպման Մաշտոցի պողոտայում Կարապետյանին պատկանող «Սիզնս» սրճարանում (SEASONS): «Ասում եմ՝ ուզում եմ մենակ քո հետ հանդիպեմ: Ասում է, բա արի, Վահե ջան: Գնում եմ, մի 100 հոգի, ինչքան «ախռանիկ» ունի ընդե են, լցված այս ու այն կողմ: Նստած է կաֆեում, հարցրեցի՝ ի՞նչ կա իմ հետ: Ասեց՝ դուք չգիտե՞ք, որ մեր ընտանիքի հետ հարցեր ունեք: Ասեցի՝ հոպարիդ հետ նկատի ունե՞ս (Սամվել Կարապետյանի, «Տաշիր» ընկերություների խմբի նախագահ), ասեց՝ հա: Հարցրեցի՝ դու կա՞ս այդքան, որ այդ հարցը բարձրացնում ես, հոպարդ տեղյա՞կ է դրանից: Ասեց հա, ես եկել եմ իմ ընտանիքի անունից խոսեմ»,- սրճարանում կայացած հանդիպումից մանրամասներ պատմեց Վահե Պարազյանը և շարունակեց, որ Նարեկ Կարապետյանն ասել է, որ նա ՌԴ-ում պարտքեր ունի իր հորեղբորը:
«Ասում է՝ դուք մտել եք հոպարի դաշտ: Ասեցի՝ եթե հոպարիդ է թվում, որ դա իր դաշտն է, իր դաշտը չի, դա ազատ տեղ է: Պետական հիմնարկ է եղել: Ասեց՝ դուք միակ ելք ունեք, եթե ձեզ թվում է, որ Հայաստան եք եկել, ապահովության մեջ եք, ես քեզ ասեմ, որ դու սխալվում ես, հենց այդպես: Ասում եմ՝ Նարեկ, սպառնո՞ւմ ես: Ասում է՝ ես քեզ զգուշացնում եմ, որ կարամ մարդ ասեմ, որ ձեր համար ահավոր պրոբլեմ կլինի: Ասում է՝ դուք ստեղ մի հատ ելք ունեք, լավ մտածի, Վահե, դու էդ փողերը, մենք այստեղ ֆոնդ ունենք Արցախի համար, էդ փողերը (10 մլն եվրո) բերում, մուծում ես ֆոնդին, մենք ուղարկում ենք Արցախ: Ասում եմ՝ իմ հաշվին ուզում եք Արցախին լավություն անե՞ք, դուք արեք: Ասում եմ՝ հոպարդ ինձ 1.5 տարի նստացրեց, իմ ընտանիքին էս օրը գցեց, բիզնեսս խլեց, ես փոխանակ ասեմ՝ ինչի եք իմ գլխին այդպիսի բան արել, մի հատ էլ դուք եք ասում, դուք եք ինձ պարտք: Ասում է՝ ոնց որ խառնում ես, ուզում ես հենց վաղն էլ մի հատ «ռիչակներով խոդեմ», որ բան անե՞ս, ասում է՝ դու չես հասկանում՝ ում հետ ես խոսում»,- պատմում է Վահե Պարազյանը: Վերջինիս և Նարեկ Կարապետյանի քննարկումն արդեն շարունակվում է գործարարի բանկային հաշիվներում առկա գումարների շուրջ:
«Ասում է՝ հաշիվներդ եմ ասել ստուգեն, եթե հաշիվներիցդ փող գտնեմ, մեծ թիվ, ի՞նչ եմ անում: Ասում եմ էդ թիվը կյանքում չեմ աշխատել: Ասում է՝ 10 միլիոն եվրո որ գտնեմ հաշվիդ վրա ի՞նչ անեմ, մենք «Ցե-բե, մե-բե» (Կենտրոնական բանկ) ասել ենք: Ասեցի՝ եթե գտնեք, ես ձեզ նվեր կտամ, բայց եթե չգտաք՝ ի՞նչ եք անում»,- շարունակեց գործարարը:
Քննարկումը ընդհատվում է պայմանով, որ Նարեկ Կարապետյանը խոսի հորեղբոր՝ Սամվել Կարապետյանի հետ, որպեսզի հասկանան ինչ անել: Վահե Պարազյանն էլ խոսում է իր ծնողների հետ, ներկայացնում իրավիճակը, որից հետո Նարեկ Կարապետյանը զանգում և հրավիրում է Պարազյանին իր գրասենյակ, սակայն առաջարկը մերժվում է, և հանդիպում են կրկին նույն սրճարանում:
«Մտա ներս, տեսնեմ Նարեկը նստած է, իր տեղակալները, «ախրանիկները»: Ասեց՝ ես հոպարի հետ խոսացի, ասեց ձև չկա, ստեղ ձեր միակ ելքը, եթե ուզում եք ապրեք, չես ուզում մեր ուշադրությունը թեքենք դեպի հորդ, պետք է էդ փողը «գրեֆ» անեք: Ասեցի՝ չփորձես ընտանիքիս սպառնալ: 15 հոգով հարձակվում են վրաս, առաջինն ինքն է խփում: Ընկերս հետս էր, իրեն էլ են խփում, ջարդում, փշրում ու դուրս են գալիս: Սրճարանի մենեջերը գալիս, սառույց է տալիս, ուզում ենք դուրս գանք, չեն թողնում, բոլոր մուտքերը փակել են: Այդ պահին, որ ինձ խփում են, մորաքույրս տեսնում է, ուզում է դուռը բացի, փակ է, չի կարողանում»,- ծեծկռտուքի վերջին դրվագն է վերհիշում գործարարը:
Դրանից հետո Վահե Պարազյանը գնում է հիվանդանոց, հետո ոստիկանություն՝ բացատրություն, ցուցմունք տալու: Պարազյանը տեղեկանում է, սակայն, որ ոստիկանությունում նյութեր նախապատրաստելու փուլում բացատրություններ է տվել ոմն Տիգրան Ասլանյան, ում Վահե Պարազյանը չի տեսել: Ավելին, նա ոստիկանությունում բացատրություն է տվել, թե իբր ինքն է Ալեք Մանուկյան փողոցում Վահե Պարազյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպին մասնակցել, իսկ Նարեկ Կարապետյանը սրճարան է հրավիրել երկուսին, որպեսզի հաշտեցնի:
10 միլիոն եվրոյի պահանջը և Սամվել Կարապետյանի ցանկությունը
Վահե Պարազյանը և եղբայրը՝ Հովհաննես Պարազյանը, ՌԴ-ում տարիներ առաջ շինարարական ընկերություններ են հիմնել: Մասնակցել են «Գազպրոմ» ընկերության հայտարարած մրցույթներին, կնքել շուրջ 7.5 միլիարդ ռուբլու պայմանագրեր և շինարարական աշխատանքներ կատարել: Հասցրել են շուրջ 3.5 միլիարդ ռուբլու պատվեր կատարել: Պարազյանների հայրն էլ այդ ժամանակ աշխատել է Սամվել Կարապետյանի ընկերությունում: 2016 թ-ին Կարապետյանը պահանջել է Պարազյանների հորից, որպեսզի որդիները դադարեցնեն իրենց աշխատանքը «Գազպրոմ»-ի հետ, սակայն մերժում է ստացել: Վահե Պարազյանի խոսքով՝ Սամվել Կարապետյանն ասել է նաև, որ եթե չդադարեցնեն «Գազպրոմ»-ի հետ համագործակցությունը, ապա նրանց ՌԴ-ից «դեպորտ» անել կտա: Պարազյանների հայրը հարկադրված ազատման դիմում է գրել և հեռացել Կարապետյանի ընկերությունից: Ամիսներ անց «Գազպրոմը» կնքված բոլոր պայմանագրերը խզելու ծանուցում է ուղարկել Պարազյանների ընկերություններին, իսկ Վահե Պարազյանին Մոսկվայում օդանավ բարձրանալուց առաջ ձերբակալել և տարել են Կալուգայի երկրամաս: Այնտեղ արդեն իրավապահները մեղադրանք են առաջադրել Վահե Պարազյանին և կալանավորել: Վերջինս մեղադրվել է շորթման և մարդ առևագնելու մեջ: Սակայն բանտում ասել են, որ եթե 10 միլիոն եվրո գումար վճարի Կարապետյանին, ազատ կարձակվի, Պարազյանը չի համաձայնել: Հետապնդում է սկսվել նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ, որոնք, բացառությամբ մորից, կնոջից և երեխայից՝ բոլորը ՌԴ-ից բացակայել են տևական ժամանակ: Պարազյանի մայրը հետապնդումների վերաբերյալ նամակներ է գրել ՌԴ Պետդումայի պատգամավորներին:
1.5 տարի անազատության մեջ մնալու ընթացքում Պարազյանին առաջադրված մեղադրանքները չեն հիմնավորվել, և հոդվածը վերաորակվել է: Դրանից հետո նրան մեղադրել են ինքնիրավչության մեջ և գրավով ազատ են թողել: 2018 թ-ի ապրիլի 30-ին Պարազյանը և իր ընտանիքի անդամները լքել են ՌԴ-ն՝ վերադառնալով Հայաստան: 2018 թ-ին Հայաստանում բիզնես են հիմնել և որևէ առնչություն չեն ունեցել Կարապետյանների հետ մինչև 2019 թ-ի հուլիսի 4-ը:
Մի շարք հարցերի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով դիմեցինք Նարեկ Կարապետյանին: Վերջինս չցանկացավ պարզաբանում տալ:
Հ.Գ. Հիշեցնեք պարզապես, որ հունիսի 16-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության 5-րդ համագումարի ընդմիջմանը հանդիպել էր «Տաշիր» ընկերության հիմնադիր, գործարար Սամվել Կարապետյանին: Նրանք զբոսնել էին Կարապետյանների կողմից վերջերս բացված այգու տարածքում:

Предприниматель утверждает, что племянник Самвела Карапетяна избил его и потребовал 10 миллионов евро
3 июля предприниматель Ваге Паразян, выйдя из спортзала на улице Алека Манукяна в Ереване, ждал своего водителя. К нему подошли четверо незнакомых мужчин. Один из них спросил: “Ты Ваге?” Повернувшись к нему, Паразян увидел Нарека Карапетяна, сына бывшего депутата Национального Собрания Карена Карапетяна, первого вице-президента Группы компаний “Ташир”.
“С ним были трое его охранников. Они набросились на меня. Первым ударил Нарек. Все это происходило днем. Я был в недоумении, спросил, в чем дело. Когда же я стал звонить своим друзьям, они сели в машины и уехали”,- рассказал Hetq.am Ваге.
После инцидента предприниматель нашел номер телефона Нарека Карапетяна, позвонил ему и отправился на встречу в принадлежащее Карапетянам кафе “Сизнс” (SEASONS) на проспекте Маштоца. “Я ему сказал, что хочу встретиться только с ним. “Что ж, приходи, Ваге джан”,- сказал он. Придя в кафе, я увидел, что там собралось человек сто, везде сидели его охранники. Я поинтересовался у Нарека, какие у него проблемы со мной. Он ответил: а разве ты не знаешь, что у вас есть проблемы с нашей семьей? “Ты имеешь в виду своего дядю?” – спросил я. (Речь идет о Самеле Карапетяне, президенте Группы компаний “Ташир”). Он ответил “да”. “А твой дядя в курсе всего этого?” “Да,- сказал он,- и я пришел говорить от имени своей семьи”,- рассказал нам Ваге. По его словам, Нарек Карапетян заявил, что в РФ Ваге одолжил у его дяди деньги.
“Он сказал, что мы вошли в поле деятельности его дяди. Я ему говорю: “Почему твоему дяде кажется, что мы вошли в его поле? Это свободное место”. Речь идет о государственном учреждении. Он мне в ответ: “Если вы думаете, что, приехав в Армению, обеспечили свою безопасность, то знай, что вы ошибаетесь”. “Ты мне угрожаешь, Нарек?” – спросил я. А он: “Я тебя предупреждаю, что могу задействовать человека, который создаст для вас ужасные проблемы”. У нас, говорит, здесь есть фонд помощи Арцаху, и ты, Ваге, должен перечислить фонду эти деньги (10 млн евро.- Авт.), которые мы отправим в Арцах. “Хотите за мой счет помочь Арцаху? Твой дядя посадил меня на полтора года, из-за него наша семья оказалась в такой ситуации, он отнял у нас бизнес. И вместо того, чтобы я вас спрашивал, за что вы так поступили с нами, вы заяввляете, что мы вам должны”,- ответил я. “Ты. говорит, что-то путаешь. Завтра же пущу в ход свои рычаги. Ты не понимаешь, с кем имеешь дело”,- рассказал Ваге Паразян. Далее разговор продолжился о суммах на банковских счетах предпринимателя.
“Он мне заявил: “Я поручил проверить твои счета. Если найду на них крупную сумму, что будем делать?” Я сказал, что в жизни не заработал столько денег. А он мне: “Если найду на твоем счете 10 миллионов евро, как мне поступить? Мы уже сообщили в ЦБ”. Я ему говорю: “Если найдете такие деньги, я их тебе подарю. А что будем делать, если не найдете?” – продолжил свой рассказ Ваге.
В конце концов они договорились, что Нарек поговорит со своим дядей, Самвелом Карапетяном, а Ваге – со своими родителями, чтобы понять, что делать. Ваге поговорил с родителями, изложил ситуацию, после чего Нарек позвонил и пригласил его в свой офис. Ваге отклонил это предложение, и молодые люди вновь встретились в кафе.
“Я зашел, смотрю, Нарек сидит со своими охранниками. Он сказал, что поговорил с дядей, сказал, если хотите жить и не хотите, чтобы мы сосредоточили внимание на твоем отце, то единственный выход для вас – заплатить эти деньги. Я потребовал, чтобы он не угрожал моей семье. Тут на меня набросились человек 15. Первым ударил Нарек. Я был с другом, которого тоже стали избивать. Потом они ушли, а к нам подошел менеджер кафе, принес лед. Мы решили выйти, но нам не позволили. Все выходы были заблокированы. Моя тетя, увидев, что меня избивают, бросилась к кафе, но дверь оказалась запертой”.- рассказал Ваге.
После этого он отправился в больницу, а оттуда – в полицию давать показания. Однако здесь Паразян узнал, что на этапе подготовки материалов объяснения дал некий Тигран Асланян, которого Ваге не видел. Более того, в отделении Асланян рассказал, что в инциденте с Ваге Паразяном на улице Алека Манукяна участвовал он, а Нарек Карапетян пригласил их в кафе помирить.
Требование заплатить 10 миллионов евро и желание Самвела Карапетяна
Несколько лет назад Ваге Паразян и его брат Ованнес основали в России строительные компании. Они приняли участие в объявленном компанией “Газпром” тендере, заключили договор на сумму около 7.5 млрд рублей и приступили к строительным работам. Однако им удалось выполнить заказ лишь на 3.5 млрд рублей. В то время отец Паразянов работал в компании Самвела Карапетяна. В 2016 году Карапетян потребовал от отца Ваге, чтобы его сыновья перестали работать с “Газпромом”, но получил отказ. По словам Ваге, Самвел Карапетян также сказал, что если они не прекратят сотрудничество с “Газпромом”, то он добьется их депортации из РФ. Отец Паразянов вынужденно подал заявление и ушел из компании Карапетяна. Спустя несколько месяцев “Газпром” прислал Паразянам извещение о расторжении всех заключенных с ними договоров. После этого Ваге Паразяна задержали перед посадкой на самолет в Москве и доставили в Калужскую область. Здесь правоохранители предъявили ему обвинение в вымогательстве денег и похищении человека. Ваге арестовали. В тюрьме ему заявили, что если он заплатит Карапетяну 10 млн евро, то его отпустят. Ваге отказался.
Паразяны начали подвергаться преследованиям. Члены семьи, за исключением матери, жены и ребенка Ваге, долгое время отсутствовали из РФ. Мать Ваге даже писала письма депутатам Госдумы.
Предъявленные Ваге Паразяну обвинения не получили подтверждения, и через полтора года ему переквалифицировали статью на самоуправство и освободили под залог. 30 апреля 2018 года Паразяны вернулась в Армению. В том же году они основали здесь бизнес и вплоть до 4 июля 2019 г. никаких связей с Карапетянами не имели.
Для получения разъяснений по некоторым вопросам мы обратились к Нареку Карапетяну, но тот отказался отвечать на наши вопросы.
P.S. 16 июня премьер-министр Никол Пашинян в перерыве 5-го съезда партии “Гражданский договор” встретился с учредителем компании “Ташир”, предпринимателем Самвелом Карапетяом. Они прогулялись по благоустроенному недавно Карапетянами скверу в центре столицы.