Նախշուն Տավարացյանի երդման ժամանակ որոշ դատավորներ դուրս են եկել դահլիճից, Ռուբեն Վարդազարյանն ասել է, որ պատրաստ է վեթինգի
Դատարանների ընդհանուր ժողովից հետո Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը լրագրողների հետ զրույցում պարզաբանեց դատավոր Նախշուն Տավարացյանի հետ կապված խնդիրը: Վերջինս, հիշեցնենք, 9 ամիս առաջ ընտրվել է ԲԴԽ անդամ, ապա հրաժարականի դիմում ներկայացրել: Այսօր Տավարացյանն ասում է, թե ինքն օրենքով սահմանված կարգով ընտրվել է ԲԴԽ անդամ: Դատավորների ընդհանուր ժողովի ժամանակ ԲԴԽ անդամի երդում է տվել:
Երվանդ Խունդկարյանը լրագրողներին պարզաբանեց, որ Տավարացյանը 2018թ. նոյեմբերի 8-ին ընտրվել է ԲԴԽ անդամ, սակայն հրաժարվել է երդվել՝ որոշ հանգամանքներից ելնելով։ Հետագայում, սակայն, ԲԴԽ–ն որոշել էր, որ մինչև Տավարացյանը չերդվի նրա հրաժարականի հարցին անդրադարձ չի կարող լինել։ Վճռաբեկ դատարանի նախագահի խոսքով` ԲԴԽ-ն նիստ պետք է հրավիրի, որի ընթացքում Տավարացյանը կամ պետք է համաձայնի ստանձնել ԲԴԽ անդամի լիազորությունները կամ պնդի իր հրաժարականը։
Նշենք, որ Նախշուն Տավարացյանի երդման ժամանակ որոշ դատավորներ, որոնց թվում ԲԴԽ անդամի թեկնածու Դավիթ Բալայանը լքել են նիստերի դահլիճը: Այս մասին լրագրողներին ասաց Դավիթ Բալայանը:
Վերջինս նշեց, որ բացասական է ընդունում Տավարացյանի որոշումը:
«Ես գտնում եմ, որ դատավորը, որն ընտրվել էր ԲԴԽ-ի անդամ, պարտավոր էր երդվել, իսկ հրաժարվելով ստանձնել իր պարտականությունը՝ նա անորոշության մեջ էր թողել դատական համակարգին»,- ասաց Բալայանը` հարց բարձրացնելով, թե արդյոք Տավարացյանը կարող էր ոչ թե 9 ամիս, այլ, օրինակ՝ 3 տարի հետո երդվել:
Նշենք, որ թեև բոլոր դատավորներին ուղարկվել էր ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի նամակը` կապված Հայաստանում տիրող սահմանադրական ճգնաժամի և դրանից ելքերի վերաբերյալ, սակայն ժողովի ընթացքում նամակը չի քննարկվել:
Նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ԲԴԽ անդամի թեկնածու ընտրված Ռուբեն Վարդազարյանն, ով, հիշեցնենք, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահն է, ասաց, որ պատրաստ է ցանկացած տիպի վեթինգի:
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 20–ին դատարանների մուտքերն արգելափակելու կոչ էր արել քաղաքացիներին, հայտարարել, որ եկել է դատավորի նկատմամբ վեթինգ իրականացնելու ժամանակը, ինչպես նաև նշել, որ պետք է հրաժարական տան այն դատավորները, որոնք իրենց ներսում գիտեն, որ չեն կարող լինել անաչառ, պետք է հրաժարական տան։
Վարդազարյանն, ի դեպ, հայտարարությունից հետո եղավ միակ դատավորը, ով նշեց, թե պատրաստ է հրաժարական տալ:
«Եթե պարոն Փաշինյանի ելույթի բովանդակությունից պարզ դառնար, որ պահանջվում է բոլոր դատավորների հրաժարականը, ես պատրաստ եմ առաջինը տալ այդ հրաժարականը. անհրաժեշտության դեպքում տալ հրաժարական և իմ համեստ գիտելիքները ներդնել այն դաշտում, որը կօգնի կառուցել նոր դատական համակարգ»,- ասել է քիչ առաջ ԲԴԽ անդամի թեկնածու դարձած Վարդազարյանը:
Հիշեցնենք, որ դատավորների ընդհանուր ժողովն այսօր ընտրում էր ԲԴԽ անդամի թեկնածուներ: Որպես թեկնածու ընտրվել են Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մեսրոպ Մակյանն ու նույն դատարանի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը:

Во время приведения к присяге Нахшун Таварацян некоторые судьи вышли из зала. Рубен Вардазарян заявил, что готов к веттингу
После Общего собрания судей председатель Кассационного суда Ерванд Хундкарян прокомментировал ситуацию вокруг судьи Нахшун Таварацян. 9 месяцев назад г-жа Таварацян была избрана членом Высшего судебного совета, но подала заявление от отказе от этой должности. Сейчас судья заявляет, что была избрана членом ВСС в установленном законом порядке и дала клятву на Общем собрании судей.
По словам Е.Хундкаряна, 8 ноября 2018 г. Нахшун Таварацян была избрана членом ВСС, но, исходя из определенных обстоятельств, отказалась от приведения к присяге. В дальнейшем Высший судебный совет решил, что пока Нахшун Таварацян не даст клятву, вопрос о ее отставке не может быть решен. Хундкарян указал на необходимость созвать заседание ВСС, на котором Нахшун Таварацян либо должна согласиться стать членом ВСС, либо должна вновь заявить о своей отставке.
Отметим, что во время приведения к присяге Н.Таварацян некоторые судьи, в том числе кандидат в члены ВСС Давид Балаян, покинули зал заседаний. Об этом журналистам сообщил сам Балаян.
Последний отрицательно относится к решению Нахшун Таварацян.
“Я считаю, что судья, который избран членом Высшего судебного совета, обязан дать клятву. А отказ от вступления в эту должность может вызвать неопределенность в судебной системе”,- заявил Д.Балаян.
Отметим, что хотя письмо судьи Конституционного суда Ваге Григоряна относительно сложившегося в Армении конституционного кризиса получили все судьи, на собрании оно не обсуждалось.
По завершении заседания кандидат в члены ВСС Рубен Вардазарян, являющийся председателем ереванского суда общей юрисдикции, заявил, что готов к любому веттингу.
Как известно, 20 мая премьер-министр Никол Пашинян призвал граждан заблокировать суды и заявил о необходимости проведения веттинга судей. Пашинян также отметил, что те судьи, которые осознают, что не могут действовать беспристрастно, должны подать в отставку.
Вардазарян оказался единственным судьей, который после этого заявления сказал, что готов подать в отставку.
“Если б из заявления г-на Пашиняна следовало, что в отставку должны подать все судьи, то я был бы готов в случае необходимости уйти в отставку и использовать свои скромные знания в той области, в которой они могли помочь созданию новой судебной системы”,_ заявил Р.Вардазарян.
Напомним, что сегодня Общее собрание судей выбрало кандиатов в члены Высшего судебного совета. Ими стали судья ереванского суда общей юрисдикции Месроп Макян и председатель того же суда Рубен Вардазарян.