Նախատեսվում է 3-4 նոր ջրամբար կառուցել՝ Սևանա լիճ մաքուր ջուր տեղափոխելու համար
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ խորհրդարանում հրավիրվել է «Սևանա լճի հիմնախնդիրները և դրանց լուծման ուղիները» թեմայով աշխատանքային քննարկում։
Քննարկմանը ներկա են բնապահպաններ, ԱԺ պատգամավորներ, գիտնականներ։ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, ողջունելով ներկաներին, փորձեց գտնել հրավիրված երկու նախարարներին՝ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին և շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանին։ Ներկաների մեջ չգտնելով նրանց՝ Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ հենց այսօր դիմելու է վարչապետին՝ պարզաբանում ստանալու, թե ինչու նախարարները չեն եկել քննարկմանը։
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ԳԱԱ) Սևանի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Յուրի Ջավադյանն իր զեկույցով ներկայացրեց Սևանա լճի ծաղկման հիմնական պատճառները և դրանց լուծման ուղիները։
«Լիճը բավականին ծանր վիճակում է, փրկության համար հսկայական աշխատանքներ պետք է կազմակերպենք։ Որո՞նք են այսօրվա վիճակի պատճառները, տարածաշրջանի բնակավայրերը կոյուղացված չեն։ Գավառ քաղաքը 47 տոկոսով է կոյուղացված, Մարտունին՝ 45 տոկոսով, Վարդենիսը՝ 20 տոկոսով։ Մենք առաջին աստիճանի մաքրման կայաններ դրել ենք, բայց դրանք ավելի շատ աղտոտում են, քան մաքրում են։ Քանի որ նաև մենք չունենք աղբահանության կազմակերպված համակարգ, այն 240 տոննա արտադրանքը, որը հավաքվում է մաքրման ժամանակ, պիտի տեղափոխվի մի տեղ, իսկ միակ տեղը աղբավայրերն են, դրանք էլ գիտեք՝ ինչ վիճակում են։ Շուտով կսկսվի Հրազդանի աղբավայրի շահագործումը, և ամբողջ Գեղարքունիքի աղբավայրը կտեղափոխեն այնտեղ»,- ասաց Ջավադյանը։
ԳԱԱ գիտնականի խոսքով՝ լճի աղտոտման մյուս պատճառն այն է, որ «ինչ ասես՝ լցնում են լիճը»։ Օրինակ՝ լվացքի մեքենայի համար օգտագործվող փոշու մեջ 55 տոկոս ազոտ պարունակող նյութեր կան, իսկ սովորական փոշիների մեջ` 30 տոկոս:
«Էս բոլորը առափնյա 2400 օբյեկտներից, որից մշտական 300-ը գործում են՝ հանգստի գոտիներ, սննդի կետեր, տարբեր օբյեկտներից բոլոր աղտոտությունները լցվում են Սևանա լիճ»,- ասաց նա։
Ջավադյանի խոսքով՝ մյուս պատճառն այն է, որ շուրջ 700 հեկտար ծառեր են կտրվել, իսկ դրանց կոճղերը մնացել են ջրի տակ։
«Փառք աստծո այս տարի կարողացել ենք Արփա-Սևան թունելով ջուր բերել լիճ՝ 15 միլիոնով ավելի, քան նախորդ տարի, և շարունակելու ենք մինչև վերջին կաթիլը տեղափոխել լիճ, դա հնարավորություն է տվել, որ հորիզոնը շուրջ երկու ամիս մնացել է նույնը»,- ասաց նա։
Սևանի հարցերով հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ Սևանա լճի առկա բոլոր խնդիրների մասին զեկուցվել է վարչապետին։
«Անձամբ ես եմ գնացել զեկուցել, ինչից հետո հանձնարականներ են տրվել, դրանց հիման վրա աշխատանքներ ենք սկսել երկու նախարարությունների հետ, լուրջ միջոցառումներ ենք մշակել։ 300 մշտական գործող օբյեկտներից 10-ի վրա տեղադրել ենք փորձնական նմուշներ, այդ սարքերով ջուրը միկրոբներով մաքրում են, և դրանց վրա որևէ ծաղկում չի նկատվել»,- ասաց նա։
Ջավադյանի խոսքով՝ առաջարկել են ջրի մաքրման երկու տեսակի կայաններ տեղադրել, որոնք կարողանում են բիոլոգիական մաքրում կատարել։ Ըստ Ջավադյանի՝ այդ սարքերը մատչելի են, և օրինակ՝ 22 մշտական հախաճորդ ունեցող ռեստորանի համար այն լիզինգով ձեռք բերելը և յոթ տարվա ընթացքում գումարը վճարելը ամսական կկազմի 40 հազար դրամ։
«Մյուս սարքը, որը միկրոբներով մաքրում է կատարում, արժե 100 միլիոն դրամ։ Էս միջոցառումներն արդեն սկսվել են նախարարության կողմից, մեծ միջոցառում է ձեռնարկվում կոճղերը հանելու։ Այս միջոցառումներն անելուց հետո 3-4 դոնոր նոր ջրամբարներ ենք նախատեսում կառուցել երկու-երկուսուկես տարվա մեջ, դա բերենք, լցնենք Սևանա լիճ՝ թունելով ու Հրազդան գետով, որպեսզի նախ մաքուր շատ ջուր ունենանք, և հետո ջրափոխության ժամանակ ջրանկման նշույլ չլինի»,- ասաց Ջավադյանը։

Планируется построить 3-4 водохранелища для переброски чистой воды в озеро Севан
По инициативе паарламентской фракции “Процветающая Армения” в Национальном Собрании состоялось рабочее совещание на тему “Проблемы озера Севан и пути их решения”.
В совещании приняли участие экологи, депутаты НС, ученые. Член фракции “ПА” Наира Зограбян попыталась найти среди присутствовавших министра окружающей среды Эрика Григоряна и министра здравоохранения Арсена Торосяна, но они отсутствовали. Зограбян заявила, что сегодня же обратится к премьер-министру для получения разъяснений относительно отсутствия на совещании руководителей этих двух сфер.
Председатель комиссии по вопросам Севана Национальной Аадемии наук Юрий Джавадян в своем докладе представил основные причины цветения озера и пути их устранения.
“Севан находится в довольно тяжелом состоянии. Для его спасения необходимо организовать крупномасштабные работы. В чем причины сегодняшнего состояния озера? В этом районе населенные пункты не имеют канализацию. Город Гавар обеспечен канализационной системой на 47 процентов, Мартуни – на 45 процентов, Варденис – на 20 процентов. Мы построили очистительные станции первой степени, но они больше загрязняют, чем очищают. Поскольку у нас нет также системы организованного вывоза мусора, то те 240 тонн отходов, которые образуются в процессе очистки, должны быть куда-до перевезены. Единственным местом являются мусорные свалки, но вы сами знаете, в каком состоянии они находятся. В ближайшее время в эксплуатацию будет сдана Шаумянская мусорная свалка, куда перенесут все свалки Гегаркуника”,- сказал Джавадян.
Другой причиной загрязнения Севана, по словам академика, является то, что в “озеро сбрасывают все что возможно”,
“В Севан выбрасываются отходы деятельности 2400 прибрежных объектов, 300 из которых действуют постоянно. Это зоны отдыха, пункты питания, другие объекты”,- отметил академик.
Кроме того, на 700 гектарах прибрежных участков были срезаны деревья, но их пни остались под водой.
“Слава богу, в этом году нам удалось через туннель Арпа-Севан доставить в озеро на 15 млн кубометров воды больше, чем в прошлом году. И мы будем продолжать переброску воды в озеро до последней капли”,- заявил академик.
По словам председателя комиссии по вопросам Севана, “премьер-министру было доложено о всех проблемах озера”. “Я лично докладывал ему, после чего были даны поручения, на основе которых мы начали работать с двумя министерствами, разработали серьезные мероприятия. На десяти из 300 действующих объектов установили опытные образцы устройств, с помощью которых стали очищать воду с использованием микробов. И в этих местах никакого цветения озера не наблюдалось”,- сообщил Юрий Джавадян.
По словам академика, они предложили установить два вида очистительных устройств, которые могут производить биоочистку. Например, ресторан, имеющий 22 постоянных клиентов, может приобрести устройство по лизингу и в течение семи лет выплачивать ежемесячно по 40 тысяч драмов.
“Другое устройство для биоочистк стоит 100 млн драмов. Министерство уже приступило к осуществлению этих мероприятий. Крупномасштабные работы предусмотрены в вопросе выкорчевывания пней. После проведения этих мероприятий мы планируем в течение 2-2,5 лет построить три-четыре новых водохранилища-донора, воду из которых можно будет через туннель Арпа-Севан и реку Раздан доставлять в озеро, чтобы, во-первых, иметь большое количество чистой воды, во-вторых, сохранить уровень воды в озере”,- отметил академик Джавадян.