Նիկոլ Փաշինյան․ «Կառավարությանն ապօրինի պայմաններ պարտադրելու որևէ փորձ արժանանալու է ամենակոշտ հակազդեցության»
Կառավարության նիստի մեկնարկին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Իջևանի երեկվա բախումներին։ Նա նշեց, որ երեկ Իջևանում անթույլատրելի զարգացումներ են տեղի ունեցել․ ապօրինի ծառահատում իրականացնողները փորձել են ապօրինի պայմաններ թելադրել Կառավարությանը։ «Միանգամից ասեմ, որ Կառավարությանն ապօրինի պայմաններ պարտադրելու որևէ փորձ արժանանալու է ամենակոշտ հակազդեության»,- նշեց նա։
Ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Մովսիսյանը նոր էր վերադարձել Իջևանից և Կառավարությանը հայտնեց, որ իրավիճակը հսկվում է, Իջևան տանող և Իջևանից եկող ճանապարհները բաց են, ոստիկանապետը տեղում է։ Ըստ նրա՝ գիշերը իրականացվել են օպերատիվ միջոցառումներ, ձերբակալվել է 13 անձ։
Վարչապետը ոստիկանության պետի տեղակալից հետաքրքրվեց, թե ինչու է 36 բերման ենթարկելու ենթակա անձանցից միայն 13-ը ձերբակալվել։ Մովսիսյանը պարզաբանեց, որ նրանք բնակության հասցեներում չեն եղել, այդ պատճառով ոստիկաններին չի հաջողվել նրանց հայտնաբերել։ Սակայն նրանց հայտնաբերելու ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացվում։

Armenian Prime Minster Nikol Pashinyan, at today’s government cabinet session, condemned yesterday’s demonstration in Ijevan, describing the protesters as illegal tree loggers.
Right off the bat, I would like to say that any attempt to impose unlawful conditions on the government will be forcefully opposed," Pashinyan said, according to a government press release.
Hundred of people blocked a section of the Ijevan M4 highway yesterday to protest a government order banning them from entering the forest and collecting wood for commercial and private use.
Thirty-six protesters were detained, of which thirteen were arrested.
Deputy Chief of Police Vardan Movsisyan, who just returned from Ijevan, told the cabinet members that “the situation is under control and that roads leading to Ijevan are open.”