Ճոճկանում նոր անասնագողություն է գրանցվել. անասնատերերը պահանջում են պարզել, թե գողության ժամանակ ինչու են անջատված եղել սահմանապահ ուղեկալի տեսախցիկները
Հուլիսի 13-ին Ճոճկան գյուղի «Իշխանի աղբյուր» հանդամասից 9 կով են գողացել: Էմին Մարտիրոսյանի ասելով՝ վերջին տարիներին Ճոճկանում կովերի 48-րդ գողությունն է արդեն, որից ոչ մեկը ոստիկանությունը չի բացահայտել:
Գողերը տարել են նաև Սասուն Դալլաքյանի երկու կովերը: «Շատ եմ խնդրում, Ճոճկանի ժողովրդի անունից տեղեկացրեք մեր վարչապետին, որ 10 տարի է՝ Ճոճկանում անասնագողություն է լինում: Մենք ամեն ինչի էլ պատրաստ ենք, ամբողջ ճոճկանցիներով մի մարդու նման գնալու ենք Երևան՝ Կառավարության շենքի առաջ կանգնենք: Ուզում ենք առերես հանդիպել վարչապետին և խնդրել, որ էս հարցին լուծում տան: Լոռու ոստիկանությունը մեր գյուղի անասնագողությունը չի բացահայտում»,- ասաց Սասուն Դալլաքյանը: Անասնատերերը պնդում են, որ ադրբեջանցի անասնագողին Ճոճկանից օգնում են: Մեր զրույցներում անասնատերերն ասում էին, որ գիտեն անասնագողերին, սակայն վախենում են բարձրաձայնել նրանց անունները:
Հուլիսի 13-ին Ճոճկանում հուղարկավորություն է եղել: Հովիվ Ալիկ Հակոբյանը պատմում է, որ ժամը 12:30-ին կովերին հանդում թողել, գնացել է թաղման: Հուղարկավորությունից հետո մասնակցել է հոգեհացին, եկել է տուն, շորերը փոխել ու հանդ է վերադարձել: Տեսել է անասունը չկա:
«Էս մարդը ժամը 16:00-ին է գնացել մեր «Իշխանի աղբյուր» հանդամաս, արդեն անասունը էնտեղ չի եղել, ժամը 13:00-ից հետո են էդ անասունը գողացել»,-ասաց Ժորա Վարդումյանը:
Գողերը գյուղից տարել են Խաչատուր և Սասուն Դալլաքյանների՝ 2, Ալիկ Հակոբյանի՝ 1, Արարատ Ղազարյանի՝ 1, Արտակ Լորսաբյանի՝ 2 և Գառնիկ Անդրեասյանի 3 կովերը:
Ոստիկանության Թումանյանի բաժնի պետ Լեռնիկ Գիգոլյանը տեղյակ էր իր հայրենի գյուղում կատարված անասնագողությունից:
«Նոր բան չունեմ հայտնելու, նյութեր են նախապատրաստվում քրեական գործ հարուցելու համար: Ճոճկանի «Գոլի ղաշ» հանդամասը, որտեղից պարբերաբար գողանում են գյուղացիների անասունները, սահմանակից է Վրաստանին: Մենք անասնագողության հարցում դժվարությամբ ենք աշխատում հարևան վրացիների հետ»,- բացատրեց ոստիկանապետը:
Լ. Գիգոլյանը անտարբերության մեջ մեղադրեց Ճոճկանի անասնատերերին. «Եթե մի մարդ գիտի, որ սահմանային արոտավայրում գյուղի անասունները անտեր թողնելու դեպքում գողանալու են և շարունակում է թողնել, մենք ինչ կարող ենք անել»,- ասաց նա:
Հուլիսի 13-ի անասնագողությունը Լեռնիկ Գիգոլյանը նույնպես համարեց Վրաստանի Մառնեուլի շրջանի Բուրմա գյուղի ադրբեջանցի բնակիչ Թահիբ Մահմեդովի (անձնագրով՝ Տախիբ Մախմեդով) ձեռքի գործը: Ճոճկանի անասնատերերը գյուղի վարչական տարածքում իրենց անասունների ապահով արոտի համար նախ Կառավարությունից պահանջում են ուժեղացված սահմանային ուղեկալ: Ի հեճուկս ոստիկանապետի՝ անասնատերեր Խաչատուր Դալլաքյանը և Արարատ Ղազարյանն ասում են, որ գողության ժամանակ ադրբեջանցին ոչ թե մտնում է գյուղ, այլ գյուղի դիմացի արոտավայրում կանգնած է լինում: Արարատի ասելով՝ կովերը գողանալու գործում Ճոճկանում ադրբեջանցուն օգնող մարդիկ են իրենց գործն անում: Ժորա Վարդումյանը ոստիկանապետից պահանջում է Ճոճկանի ժողովրդին ապացուցել, որ ադրբեջանցին անցնում է սահմանն ու Ճոճկանի կովերը տանում:
«Էսօրվա դրությամբ կովեր կան, Շփրթան ենք ասում, է՜, անտառնումն է: Գիշեր- ցերեկ այնտեղ են: Շփրթանից անասուն չեն տանում: Հլա ասեք խի՞ չեն տանում: Էդ անասնատերը մի անգամ ուրիշի կովեր տանելիս, գյուղի անասնագողերի վրա դուրս է եկել: Ասել է՝ այ խելոքներ, եթե իմ կովի մազը ծռվեց, դուք եք պատասխան տալու, ու մինչև էսօր, էն մարդու ապրանքին մատով կպչող չի լինում»,- պատմեց Ժորան: Նրա ասելով՝ Ճոճկանում անասնագողություն չի եղել միայն հանգուցյալ գյուղապետ Սամվել Գիգոլյանի պաշտոնավարման 5 տարիներին: Սամվել Գիգոլյանը ոստիկանապետ Լեռնիկ Գիգոլյանի հայրն է: «Հենց Սամվել Գիգոլյանը պաշտոնաթող եղավ, սկսվեց անասնագողությունը»,- հայտնեց Ժորան: Նրա բացատրությամբ Ս. Գիգոլյանը տեղյակ է եղել կովերի գողերի մասին: Կանչել է դրանց և ասել, որ իր գյուղապետ եղած ժամանակ էդ բանը Ճոճկանում պետք է չլինի:
Ոստիկանապետ Լեռնիկ Գիգոլյանը հեռախոսով մեզ ասաց, որ տեղյակ չէ նման պատմության մասին: Զարմացավ, որ ճոճկանցիները այդ մասին իրեն չեն պատմել: Անասնատերերը կասկած չունեն, որ իրենց կովերը Ճոճկանի սահմանապահ ուղեկալի տարածքով է անցնում Վրաստան: Ժորան պատմեց, որ իր 5 կովերը տարել են անցյալ տարվա նոյեմբերին: Այդ ժամանակ Լեռնիկ Գիգոլյանը մարդ է տվել, գնացել, կովերը բռնել են Վրաստանի Մառնեուլի շուկայում:
«Մեր Արմենը նույնիսկ իր կովի հետ նկարվել է: Իսկ մեր 4 կովերը ավտոյի բեռնատարում են եղել: Մինչև Արմենը խաբար է արել, որ գյուղից օգնության հասնեն, կովերը փախցրել են»,- պատմեց Ժ. Վարդումյանը:
«Լավ, ենթադրենք թուրքն է տանում մեր կովերը, բայց թուրքն ումից իմացավ մեր գյուղում թաղում կա, որ եկավ»,- հարցրեց Էմին Մարտիրոսյանը:
Ադրբեջանցու Ճոճկան մտնելու ոստիկանության վարկածը մտահոգեց Էմինին: Գյուղի վերևը մեծ՝ 500 տ տարողությամբ, ջրամբար կա: Էմինի ասելով, եթե ադրբեջանցին կարողանում է մտնել Ճոճկան, ապա կարող է գյուղի ժողովրդին ջրամբարի ջրով թունավորել:
«Թուրքը մեր գյուղը խի՞ մտնի, բա էդ սահմանապահ զորքն ու՞մ համար է էստեղ»,- ասաց Էմինը: Արարատ Ղազարյանը պատմեց, որ հուլիսի 13-ին տարել են նաև իր մեկ կովը: Արարատը հիշեց, որ այս տարի մի 3 անգամ մոտեցել է հայ-վրացական սահմանին: Երեք անգամն էլ հայ սահմանապահները հայտնվել են կողքին: Հարցրել են՝ ինչ գործ ունի սահմանին: «Բա 9 հատ կովը էդ գողերի հետ միասին սահմանն անց են կացել, դա մեր սահմանապահ ուղեկալում չե՞ն նկատել: Զինվորականների մատը էս գործում խառն ա»,- եզրակացրեց Արարատը:
Գողերը տարել են Գառնիկ Անդրեասյանի 3 կովերը:
«Էդ երեք կովն էլ թող իրենց լինի, մենակ ինձ ասեն՝ էս մարդն է մեր կովերը տվել թուրքին: Մեր գյուղացի գողը էստեղից կովերը տալիս է, թուրքն էլ սահմանի վրա ընդունում ու տանում է: Վերջ: Էլ ավելացնելու չունեմ, թուրքը չի գալիս Ճոճկան»,- պնդեց Գառնիկը:
Կարինե Երիցյանը պատմեց, որ անասնագողությունից ամենաշատը իր ընտանիքն է տուժել: Կարինեի ընտանիքից 12 կով են տարել: Նրա վերջին 5 կովերը երկու տարի առաջ են գողացել: Կարինեն ասում է՝ Ախթալա համայնքի ղեկավար Արկադի Թամազյանը և ոստիկանապետ Լեռնիկ Գիգոլյանը լավ գիտեն՝ ովքեր են իր կովերը տարել:
«Ոստիկանապետն ասում է՝ թուրքը փորիսող գալիս է, կովը Լղոզնի հանդամասից տանում: Ինչ գիտի փորիսող է գալիս: Թող ապացուցի, որ փորիսող է գալիս, և ոչ թե մեր գեղից 3 լավ մարդ կովերը քշում, տանում են սահմանով անցկացնում: Ու ինչքան ապրանք կա, էդ նույն երեք մարդն են տարել: Նույնիսկ ես կոշիկի հետքով գնացել եմ ադրբեջանական Բուրմա գյուղի գլխին նրանցից մեկի կոշիկի հետքը լրիվ ապացուցել: Բուրման դիմացի մեր Պոպլոզ սարի հետևին է»,- ասում է Կարինեն: Խաչատուր Դալլաքյանը ծանր է տանում իր ապրուստի միջոց երկու կովերի գողությունը: Ասում է գիշեր, ցերեկ հսկում է Վրաստանի հետ գյուղի սահմանը: Պատմեց, որ հուլիսի 18-ի գիշերը գյուղի սահմանային հատվածով անցնող մի հատ «Վիլիս» է նկատել: Խաչատուրը սկզբում թաքնվել է, հետո մոտեցել, «Վիլիսը» կանգնեցրել է:
«Տեսա սահմանային ուղեկալի կամանդիրն է: Ասի, էս ինչ կա, թե բա՝ սահմանը հսկում եմ: Ասի, որ հսկում եք, ոնց իմ ապրանքը անցկացավ վրացական կողմը՝ կամերաներն էլ դա ֆիքսել չեն»,- պատմեց Խաչատուրը:
Ուղեկալի հրամանատարն էլ Խաչատուրին ու մյուս անասնատերերին բացատրել է, թե կարկուտը վնասել է տեսախցիկը, այդ պատճառով չի նկարել անասունների տեղափոխելը:
«Բայց ոչ, մեր անասունը կարկուտից առաջ են գողերը տարել, շատ շուտ: Կամերան էլ կարկուտից խարաբ չի լինում: Էդ էլ գիտենք: Սահմանապահ ուղեկալի պետը հենց այնպես է ասում չի ֆիքսել կամերան: Բայց խի չի ֆիքսել: Սա պետք է պարզել»,- պահանջում է Խաչատուր Դալլաքյանը: Նրան են միանում Արարատ Ղազարյանը, Ալիկ Հակոբյանը, Գառնիկ Անդրեասյանը, Արտակ Լորսաբյանը, Ժորա Վարդումյանը, Էմին Մարտիրոսյանը և Ճոճկանի մյուս անասնատերերը:
Վերջերս Թումանյանի քննչական բաժնի ավագ քննիչ Դավիթ Խաչատրյանը Ճոճկանի անասնատերերին նամակ է գրել, թե գողին չբացահայտելու պատճառով կովերի գողության գործը պետք է կարճվի:
«Իմ 5 անասունի գործը դու ոնց ես փակում, մարդիկ դեպքի վայրում մի հատ ակուրկա են գտնում, էդ ակուրկով գործ են հարուցում, իսկ մեր քննիչը, իր կաբինետում նստած, մի հատ սիրուն էնենց նամակ է գրել, նա երևի դպրոցում շարադրությունից 5-ից պակաս գնահատական չի ստացել»,- քննիչին ծաղրեց Ժորա Վարդումյանը:

В Чочкане произошел новый случай скотокрадства: владельцы коров требуют выяснить, почему в момент кражи видеокамеры на пограничной заставе были отключены
13 июля в селе Чочкан украли 9 коров. По словам Эмина Мартиросяна, за последние годы это 48-й случай скотокрадства, но ни одно из этих преступлений до сих пор не раскрыто.
Воры угнали двух коров Сасуна Даллакяна. “Прошу вас, от имени жителей Чочкана сообщите нашему премьер-министру, что в Чочкане уже десять лет крадут скот. Все чочканцы как один готовы приехать в Ереван, собраться у здания правительства, чтобы встретиться лично с премьер-министром и попросить его решить эту проблему. Полиция Лори не раскрывает происходящие в нашем селе случаи скотокрадства”,- сказал Сасун Даллакян. Владельцы коров утверждают, что в Чочкане у скотокрада-азербайджанца есть сообщники. Во время бесед люди говорили, что знают, кто крадет скот, но боялись назвать их имена.
13 июля в Чочкане проходили похороны. Пастух Алик Акопян в полдень оставил коров в поле и отправился на похороны, а оттуда на поминаки. Придя домой, он сменил одежду и вернулся в поле, однако коров там не нашел.
“На поле он пошел в 16:00, но к тому времени коров там уже не было. Животных украли после 13:00”,- отметил Жора Вардумян.
Скотокрады угнали двух коров у Хачатура и Сасуна Даллакянов, одну корову у Алика Акопяна, одну – у Арарата Кзааряна, двух - у Артака Лорсабяна и трех – у Гарника Андреасяна.
Начальник полиции Туманянского района Лерник Гиголян знал о случае скотокрадства в своем родном селе.
“Ничего нового сообщить не могу. Готовятся материалы для возбуждения уголовного дела. Поле, где время от времени крадут принадлежащий чочканцам скот, граничит с Грузией. В вопросе скотокрадства нам с трудом удается работать с нашими соседями-грузинами”,- отметил начальник полиции.
Л.Гиголян обвинил жителей Чочкана в безразличии: “Если человек знает, что с расположеннонр рядом с границей  пастбища обычно угоняют  оставленных там животных, но, несмотря на это, продолжает их оставлять, что мы можем сделать”,- сказал Гиголян.
По его мнению, последний случай скотокрадства, который произошел 13 июля, тоже дело рук жителя села Бурма Марнеульского района Грузии, азербайджанца Тахиба Махмедова.
Для обеспечения безопасного нахождения скота на пастбище чочканцы требуют от правительства усилить охрану границы.
В противоположность начальнику полиции Хачатур Даллакян и Арарат Казарян утверждают, что для совершения кражи азербайджанец не заходит в село, он остается на противоположном пастбище. По словам Арарата, в деле кражи коров у азербайджанца есть помощники в Чочкане. Жора Вардумян требует от начальника полиции доказать чочканцам, что азербайджанец переходит границу и угоняет коров из села.
По словам нашего собеседника, случаев скотокрадства в Чочкане не было только при покойном старосте Самвеле Гиголяне, отце начальника полиции Лерника Гиголяна. “Как только Самвел Гиголян оставил должность, начались случаи кражи скота”,- сказал Жора.
По его словам, С.Гиголяну стало известно, кто крадет коров. Он вызвал их к себе и сказал, что пока старостой является он, скотокрадства в Чочкане не будет.
В телефонном разговоре с нами начальник полиции заверил, что не знает об этой истории. Он удивился, почему чочканцы не рассказывали ему об этом.
Лишившиеся своих коров сельчане  убеждены, что их животные попадают в Грузию через пограничную заставу. Жора рассказал, что в ноябре прошлого года у него украли пять коров. Тогда Лерник Гиголян отправил людей в Грузию, и они нашли коров на рынке в Марнеули.
“Наш Армен даже сфотографировался со своей коровой. А четыре наши коровы находились в кузове грузовика. Пока Армен просил прислать на подмогу людей, коров увезли”,- рассказал Жора.
“Ладно, предположим, наших коров угоняет азербайджанец, но от кого он узнал, что в тот день в селе были похороны, и пришел за коровами?”– спросил Эмин Мартиросян.
Версия полиции о том, что азербайджанец приходит в село, встревожила Эмина. В верхней части Чочкана имеется большое водохранилище емкостью 500 тонн. Если азербайджанцу удается приходить в село, то ему ничего не стоит отравить воду в водохранилище, сказал Эмин.
“Почему азербайджанец должен проникать в наше село? Куда смотрят пограничники?”- с недоумением спросил Эмин Мартиросян.
Арарат Казарян рассказал, что 13 июля украли и его корову. Он вспомнил, что в этом году три раза был на армяно-грузинской границе, и каждый раз рядом с ним сразу же появлялись пограничники, которые интересовались, что ему нужно.
“А почему наши пограничники не заметили, как 9 коров вместе с ворами пересекают границу? В этом деле замешаны военные”,- заключил Арарат.
Скотокрады угнали также трех коров Гарника Андреасяна.
“Пусть заберут себе этих коров, только скажут, кто передал их этому азербайджанцу”,- заявил Гарник.
“Вор, который живет в нашем селе, передает скот азербайджанцу, а тот угоняет их с границы. Вот и все”,- считает Гарник.
Карине Ерицян пострадала от скотокрадов больше остальных.  Воры украли принадлежащих ее семье 12 коров. Наша собеседница уверяет, что руководитель общины Ахтала Аркадий Тамазн и начальник полиции Лерник Гиголян знают, кто угнал ее коров.
По словам Хачатура Даллакяна, ночью 18 июля он заметил проезжавший недалеко от границы вилис. Хачатур остановил машину, подошел к ней. В вилисе находился командир пограничной заставы. “Я спросил, что случилось, а он ответил, что границу охраняют. “А если охраняете, как мои коровы пересекли грузинскую границу, причем камеры это не зафиксировали?” – спросил Хачатур.
Командир пояснил, что камеры повредил град, поэтому угон скота не был зафиксирован. “Но ведь наших коровв украли до града, а град камеры не повреждает. Мы-то это знаем. Поэтому нужно выяснить, почему камеры не зафиксировали это преступление”,- потребовал Хачатур Даллакян. Его поддержали другие жители села.
А недавно следователь районного отделения полиции Давид Хачатрян прислал чочканцам письмо, в котором сообщил, что поскольку дело о краже коров не удалось раскрыть, оно должно быть закрыто.
Это письмо возмутило Жору Вардумяна. “Как это должно быть закрыто? Другие на месте преступления находят окурок и раскрывают дело, а он, сидя в кабинете, письма пишет…” – сказал Жора.